Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Jüri Uluots. Arhiivipilt

Tartu linna päeval 29. juunil avatakse Tartus Vanemuise pargis mälestuspink Tartu ülikooli õigusteadlasele, Eesti Vabariigi peaministrile ja presidendi kohusetäitjale ning Eesti riikliku järjepidevuse alusepanijale professor Jüri Uluotsale.

Tartu linn koostöös Tartu ülikooli ja korporatsiooniga Rotalia püstitavad Vanemuise parki nimelise mälestuspingi, et meenutada Eesti rahva suurmeest ja teadlast Jüri Uluotsa tema kunagise kodumaja vahetus naabruses. Uluotsa perekonnale aastatel 1931–1944 kuulunud maja kuulub eraomandisse, kuid seda seostatakse endiselt Uluotsade pere ja varasemalt ka Kirjanike Liidu Tartu osakonna majana.

„Tartu on täis suurte tartlaste mälestuskilde ja nende jälgi. Tartu linna päeval teeme kummarduse Jüri Uluotsale, kes kandis oma teadustöös ja võitluses Eesti riigi eest alati kõrgel Tartu vaimu ja vaimsust. Koostöös Tartu ülikooli ja korporatsioon Rotaliaga paigaldatud mälestuspink on kohaks, kus meenutada tema suuri tegusid ja tema väärikalt kantud elusaatust Eesti ja Tartu ees,” ütles linnapea Urmas Klaas.

Õigusteaduse professor ning sõjaeelse Eesti Vabariigi viimane seaduslik peaminister Jüri Uluots oli Eesti seadusliku järjepidevuse alusepanija, kes püüdis 1944. aasta sügisel taastada Eesti iseseisvust. Selle ebaõnnestumise järel lahkus Uluots Eestist ja temast sai esimene Eesti Vabariigi peaminister presidendi ülesannetes.

Jüri Uluots sündis 13. jaanuaril 1890. aastal Kirblas ja suri 9. jaanuaril 1945. aastal Stockholmis. 2008. aastal saabusid Jüri Uluotsa ja tema perekonna põrmud Rootsist tagasi Eestisse ja need on maetud Kirblasse.

Jüri Uluotsa nimeline mälestuspink avatakse Tartu linna päeval, esmaspäeval 29. juunil kell 17 Vanemuise pargis.

Viimased uudised