Tartu Kliinikumi südamekliinik võttis kasutusele uue ravimeetodi südame rütmihäirete ravis
Avaldatud: 31 märts, 2025Neljapäeval, 27. märtsil 2025 kasutati Tartu Ülikooli Kliinikumis esmakordselt Eestis südame rütmihäirete ravis pulsilaine ablatsiooni. Kasutusele võetud tehnoloogia ja spetsiaalne kateeter on kasutusel Baltikumis esmakordselt.
Kõige sagedasem südame rütmihäire on kodade virvendusarütmia. Seda esineb erinevates vanusegruppides, alates 40-aastastest, üksikutel juhtudel ka noorematel. Üle 65-aastastel inimestel esineb seda rütmihäiret juba kuni 5%-l. „Euroopas arvatakse olevat ligikaudu 11 miljonit kodade virvendusarütmiaga patsienti, millele lisandub igal aastal kuni 900 000 juhtu. Seetõttu on kodade virvendusarütmiat nimetatud globaalseks epideemiaks, mida seostatakse üldise rahvastiku vananemise, krooniliste haiguste lisandumisega, stressitaseme tõusuga jm. Soomes on kodade virvendusarütmiaga ligi 200 000 patsienti, seega Eestis kuni 50 000. Täpset arvu ei teata, kuna paljudel puuduvad haigusnähud,” kirjeldas südamekliiniku rütmihäirete osakonna juht dr Rain Paju.
Südame rütmihäireid on kaasaegsete diagnostikavahendite abil võimalik diagnoosida ja seeläbi ravida varakult. Ravi eesmärk on vältida haigusega kaasnevaid tüsistusi, millest kõige ohtlikumaks on ajuinsult. Enamikele patsientidele määratakse medikamentoosne ravi, mille tulemusel nad on asümptomaatilised ja kaitstud trombembooliliste tüsistuste eest. Probleemiks on nooremad, töövõimelised patsiendid, kes enamasti tunnetavad häireid ja kelle puhul tablettravi pole küllaldane sümptomite leevendamiseks ega ka rütmihäirete taaskordumise ärahoidmiseks. Ravita ei tohiks jääda ka eakamad, heas füüsiliselt vormis ja toonuses patsiendid.
Nende patsientide ravimiseks tehakse erinevaid raviprotseduure. Üks neist on raadiosageduslik kateeterablatsioon (RF). Seda tehakse südamesiseselt, liikudes südamesse veresoonte kaudu ning mõjutades südant raadiosagedusliku energiaga, katkestades südames mittetavapärased, südame rütmihäireid põhjustavad impulsiahelad. „Äsja kasutusele võetud meetodi, pulsilaine ablatsiooniga (PFA), mõjutatakse südant elektriimpulssidega. Südamekude ei kuumene, vastupidiselt RF ablatsioonile, ja nagu senised uuringud on näidanud, puuduvad ka lähedal asuvate arterite, närvide ja ka söögitoru võimalikud kahjustused. Puudub kopsuveenide stenoosi põhjustav mõju,” tutvustas uut ravimeetodit dr Rain Paju.
Protseduur toimub pindmise narkoosi tingimustes, olles seeläbi patsiendile vähem vaevusi tekitav. „Patsiendid ei vaja protseduuri järgselt pikemalt jälgimist ja võivad minna kodusele ravile samal või järgmisel päeval, kus nad jätkavad medikamentoosse järelraviga vähemalt kahe kuu jooksul. Kuna uus meetod on kiirem, võimaldab see teha päevas senise kahe tavalise raadiosagedusliku kateeterablatsiooni asemel kuni neli pulsilaine protseduuri. See parandaks oluliselt kodade virvendusarütmia ravi kättesaadavust Eestis,” lausus rütmihäirete osakonna juht.
Kliinikumis tehti esimene pulsilaine ablatsioon 27. märtsil 70aastasele naispatsiendile. Protseduur oli edukas ja patsient peale protseduuri vaevusteta. „Protseduur kuulub Tervisekassa teenuste loetellu ning 2025. aastal on meil plaanis viia Kliinikumis läbi ligikaudu 50 sellist protseduuri,” tutvustas järgmisi samme dr Paju.
Esimesed kaks pulsilaine ablatsiooni viisid läbi dr Rain Paju, operatsiooniõed Kadi Oras, Eva Liisa Kaasik, nõu ja jõuga olid toetamas doktorid ja õed rütmihäirete osakonnast: dr Erik Salum, dr Priit Pauklin, hooldajad Elleriina Loorits, Jaana Joosepson ning anestesioloogilist toetust teostas sujuvalt ja valutult dr Urmas Kuum oma meeskonnaga. Protseduuri juures viibisid ka Varipulse kateetri tehnikud Maria Paat, Urzila Hangiel.