Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ave Laas peresõbralike tööandjate tunnustusüritusel. Foto: Rene Suurkaev

Peresõbraliku tööandja programmi sisupartner Ave Laas Targa Töö Ühingust toob välja, et tööandjate seas on tõusnud üheks pakilisemaks teemaks üleminek töötaja jaoks autonoomselt töövormilt selgemalt raamistatud hübriidtööle. Kuigi teema on kohati tekitanud emotsionaalset vastukaja, on hästi korraldatud kaugtöö ja kontoripäevade kombineerimisest võita mõlemal poolel, kinnitab Ave Laas.

Targa Töö Ühingu esindaja sõnul hindavad töötajad kõrgelt võimalust ise tööaega ja -kohta valida. Seetõttu on paindlikkuse tagamine olnud tööandjate laual juba mõnda aega olulisi küsimusi, millega ka peresõbraliku tööandja programmis tegeletakse. Hetkel on töömaailmas kuumaks teemaks kujunenud üleminek autonoomselt töövormilt, mis tähendab töötaja enda äranägemise järgi kaugtöö või kontoritöö tegemist, struktureeritud hübriidtööle, kus kodu ja kontori vaheldamisel on selgemad piirid.

„Täielikult autonoomne töövorm ei sobi sageli organisatsiooni kõigi eesmärkide täitmiseks ega ka kõigile töötajatele, kelle enesejuhtimise oskuste arendamiseks ei suudeta piisavalt tuge pakkuda. Seetõttu on üleminek struktureeritud hübriidtööle uuringute järgi selge suundumus, aga tööandjatele suur väljakutse, kuidas kombineerida mõlema töövormi parim nii, et ka töötaja muudatusest kasu tunneks. Kui töötaja tunneb, et talt võetakse midagi ära ja ta peab kontorisse tulema tegema kõrvaklapid peas täpselt sama, mida saaks kodus teha süvenenumalt, siis ta seda kasu ei tunneta,” selgitab Laas.

Tema sõnul algab edukas üleminek sellest, et töötajaid on kaasatud ja ühiselt läbi tunnetatud see „miks”, mida muudatusega soovitakse. Olgu see kas innovatsiooni hoogustamine, tiimitunde kasvatamine, koostöö soodustamine, vaimse tervise parandamine – töötaja on motiveeritum kaasa tulema siis, kui näeb muudatustest kasu ka enda töös ja heaolus.

Kaugtöö juhised hübriidtöö kokkulepeteks

Ave Laasi sõnul on tõhusaks hübriidtööks kolm tähtsaimat komponenti: kontoritöö selge struktureeritus, tehnoloogilised vahendid, mis aitavad ühendada kontori- ja kaugtööd ning töötajate pidev kaasamine parima mudeli väljatöötamiseks, täiendamiseks ja vajadusel muutmiseks. „Uuringud näitavad, et enim tekitab töötajates frustratsiooni see, kui kontoripäevade ootuste ja töökorralduse osas on ebaselgus. Neil aegadel – olgu see siis kas nädala jooksul või üle nädala kindlad kokkulepitud ajavahemikud – peaks tegema asju, mida online’is teha on ebatõhus. Kui see on töötajate jaoks läbimõeldult korraldatud, on nad ka koostööaltimad,” ütleb Laas.

Ta lisab, et töökorralduses tuleks arvestada nii palju kui vähegi võimalik töötajate eelistustega ning läbi mõelda, millistel aegadel on kontoritöö parim ja milliseid tingimusi see kontoris vajab. Näiteks, kas kontoris tehakse vaid koosolekuid, ajurünnakuid ja aetakse kohvinurga-jutte ning selleks vajatakse ainult koostööruume või läheb tarvis ruumi ka omaette süvenemiseks. „Selget struktuuri on vaja, kontoripäevade läbimõeldud sisustamist. Just nii, nagu kunagi koostati kaugtööle minemise juhiseid, vajame nüüd sisuliselt hübriidtöö kokkuleppeid, mis hõlmavad nii kontori- kui ka kaugtöö reegleid, ootusi ja parimaid praktikaid,” ütleb Laas.

Targa Töö Ühingu esindaja jätkab, et uuringud toovad väga tähtsa komponendina esile ka hübriid- ja kaugtööd toetava tehnoloogia ning asjaolu, et kontoripäevadel ei oleks unustatud ka kaugtöötajad. „Ikka juhtub, et keegi on haige või peab pereliikme eest hoolitsema ja ka kontoripäeval eemal olema. Siin on äärmiselt tähtsad tänapäevased töövahendid, näiteks videokonverentsi- ja projektihalduslahendused, et kõik inimesed tunneksid end koosolekutel kaasatuna ja tiimi osana, ka need, kes peavad kodus viibima,” räägib Laas.

Kolmanda edutegurina toob ta välja olukorra pideva kraadimise, tagasiside küsimise ja töötajate kaasamise. „Tuleks olla valmis parimat mudelit otsima ja katsetama, töötajaid kaasama, vajadusel esialgsesse plaani muudatusi tegema. Üleminek kaugtöölt selgelt piiritletud hübriidtööle võib paradoksaalselt hoopis aidata ka töö- ja pereelu paremini ühildada. Kui muudatust hästi korraldada, tekib tööle selgem struktuur ning paljude töötajate jaoks võib paraneda aja- ja enesejuhtimine, edeneda vaimne tervis tänu meeskonnavaimule ning lõppkokkuvõttes kasvada  töötajate heaolu,” selgitab targa töö ekspert. Laas võtab kokku, et hübriidtöö tähendab võimalust luua tasakaal töötaja heaolu ja organisatsiooni eesmärkide vahel.

Ta lisab, et peresõbraliku tööandja arenguprogrammis pakutakse tööandjatele tuge organisatsioonikultuuri, juhtimise, protsesside ja tegevuste osas väga laias spektris, sealhulgas ka hübriidtöö korraldamise küsimustes väga eri tüüpi organisatsioonides. Sotsiaalministeeriumi ellu kutsutud põhjalik arenguprogramm kestab olenevalt tööandjast 1,5 – 3 aastat ja on tööandjatele tasuta. Programmi edukal läbimisel saab organisatsioon peresõbraliku tööandja märgise, mis näitab, et organisatsioon väärtustab oma inimeste heaolu ning pingutab, et nad saaksid ühildada töö- ja pereelu. Programmi on läbinud enam kui sadakond tööandjat, hetkel on osalemas 20 ja sel kevadel võetakse vastu täiendavalt 40 tööandjat. Avaldusi saab tööelu.ee veebis esitada 20. jaanuarini.

Viimased uudised