Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eduard Tamme lapse-lapselaps Kiti Põld (pildil seisab vasakul) perega. Foto: erakogu

Võrru saabub Viljandist oma perega Kiti Põld, kes on Eduard Tamme tütre poja tütar. Tamme kahest lapsest oli tütar Gloria Kauril kaks last, praegu Viljandis elavad Ene Soolo (77) ja Üllo Kaur (74), mõlemad eluaegsed muusikainimesed. Neil omakorda on kummalgi kaks last ning neljandas põlvkonnas on kaheksa lapselast.

Perekond Põld võtab osa orkestrilaagrist ja esinemistest: pereisa Peedu (45) mängib tenorsaksofoni, lapsed Piibe (10) klarnetit ja Vihur (12) eufooniumi – nii on orkestris kaks Tamme otsest järglast. Pereema Kiti (43) ja vanem tütar, noor viiuldaja Pihla (14) on abiks laagri korraldamisel ja loodavad vabal ajal avastada Võru linna.

„Lugesin aasta algul läbi oma vanaema Gloria mahukad mälestused ja kui kevadel tuli Viljandi muusikakooli suurepärase õpetaja Bert Langeleri kaudu info Tammefestivalist, oli mul kohe selge, et peame perega kohale tulema,“ ütleb Kiti Põld. Seni on pere Võrus peatunud vaid läbisõitudel, kuid nüüd on plaanis jalutada vanalinnas, nautida kohvikuid ja järveranda ning vaadata üle Eduard Tamme tütre memuaarides mainitud tähtsad paigad.

Põldude pere Viljandi majas on tähtsal kohal vanaema Gloria klaver, mis on igapäevases kasutuses. Suguvõsa reliikvia lugu algab legendi järgi aastast 1922, mil armastav isa Eduard Tamm kinkis selle oma tütrele 12. sünnipäevaks. Tartus valmistatud klaver Astron number 664 sai endale kodu Võrus. Perekond elas Võrusool professor Tiganiku majas, 1933. a. koliti linna Kreutzwaldi tn. 51.

Kui klaveri omanik Gloria Lilli Tamm abiellus, kolis pere Viljandisse ja pillimängu harjutasid klaveril Gloria lapsed Ene ja Üllo. Ene õppis klaverit põhipillina ning temast sai eluaegne muusikaõpetaja. Üllo põhipill oli viiul, kuid tuntuks sai ta eelkõige pianistina. 1970. aastatel koliti klaver Ene Soolo pere majja Viljandis, kus see oli harjutuspilliks Ene arvukatele klaveriõpilastele paljude aastate jooksul. 2015. a. kinkis Ene klaveri vennatütrele ja see viidi Estonia klaverivabrikusse renoveerimistöödele, kus meistrite poolt vahetati klaveri keelestus, virblid ja haamrid, kuid säilitati kõige olulisem – kõlalaud. Praegu elab klaver õnnelikult Kiti pere majas Viljandis, kus sellel igapäevaselt harjutavad lapsed Pihla, Vihur ja Piibe Põld.

Klaveri esipaneelile on paigaldatud ilus metalltahvel kõigi omanike-kasutajate nimedega läbi põlvkondade. Perekond on vana-vana-vanaisa Eduardi ostetud sügava kõlaga ja ilusa eesti klaveri üle väga uhke!

Viimased uudised