Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Taarka teater
Lavastaja Helena Kesoneni uusim seto kultuuri ainetel loodud lavastus „Vanahunt” etendub täna, 1. augustil ning seda mängitakse augustikuu jooksul Setomaal Treski küünis vaid kümnel korral. Lavastus ühendab lõbusas võtmes mitmeid elulisi teemasid ning ongi justkui seto enda „Dekameroniks”.
„Vanahunt” on seto jutuvestja Feodor Vanahundi musta huumoriga vürtsitatud lugudel põhinev eluline, vahetu ning parajalt ülemeelik lavastus, kus põimuvad õigeusu dogmad tugevalt paganlike uskumustega ning pilatakse kõiki ja kõike – talupoja aplust, taevaisa hoolimatust, kirikupapi rumalust. „Vanahundis” kohtuvad pühalikud teemad profaansega, jutustades seekaudu ka antud temaatika olulisusest ning parajast vastuolust seto kultuuris. Lavastust ilmestavad autentne toimumiskoht ning keel: seto algupärandit mängitakse Setomaa südames Treski küünis ning seto keeles.
„Vanahunt” esietendus eelmisel suvel ning on sellest ajast saati saanud suure tähelepanu ja tunnustuse osaliseks , pälvides Hilana Taarka nimelise omakultuuripreemia, saades Kinoteatri kutselise teatrivaataja Alissija- Elisabet Jevtjukova üheks lemmiklavastuseks ning ühtlasi saades valituks käesoleva aasta Eesti teatri festivali „Draama” programmi.
Kesonen on ise lavastuse osas mõtisklenud nõnda: „Piilume „Vanahundis” seto rahvapärimuse dekameronlikku maailma, mis toimib isemoodi, regilaululike reeglite järgi. Seal toimetavad Jumal ja pühakud nii taevas kui ka maa peal ning selle keskel elab inimene oma pisikeste kirgede ja pisikeste pattudega“.
Näitleja Eduard tee sõnas „Vanahundi” osas järgnevalt: „Mulle meeldib selle tüki juures kõik, kõlagu see nii triviaalselt kui tahes. Teater peab olema nauditav, nii publiku, näitlejate kui ka lavastaja jaoks ja eelmise aasta kogemusest tulenevalt tundus see tõepoolest kõigi osapoolte jaoks ka nõnda olevat. Ja teine aspekt on see, et teater ei tohi olla igav, meie tükk on ühest küljest küll groteskne, olles aga samal ajal ka väga sügavamõtteline. Ja mida saaks üks tänapäeva näitleja rohkem soovida, kui ühes tükis laulda, tantsida, südamest naerda… seda loetelu võikski jätkata, kuid see näitab juba ära antud lavastuse mitmekesisuse.”

Lavastaja Helena Kesonen, kunstnik Mailiis Laur, dramaturg Ott Kilusk.
Mängivad: Artur Linnus, Agur Seim, Eduard Tee (Vene Teater), Jekaterina Moskalenko, Kristian Põldma, Martin Tikk, Siim Angerpikk, Claus Mootse, Joonas Vatter.

Viimased uudised