Talvise kutse ajateenijad üle Eesti andsid sõduri truudusevande
Avaldatud: 7 märts, 2025Käesoleval nädalal lõpetasid kaitseväes kaheksa nädalat väldanud sõduri baaskursuse jaanuaris teenistust alustanud pea 600 talvise kutse ajateenijat, andes sõduri truudusevande pidulikel rivistustel kaitseväe erinevates väeosades üle Eesti.
„Täna seisab siin Eesti Vabariigi kodanik, kes on valmis kaitsma oma riigi ja rahva vabadust, kui selleks peaks tarvidus olema. Omandatud sõduri oskused tagavad selle valmisoleku. Teie olemisest ja tulemustest peegelduv mõistmine, et meil ei ole rahvana püsima jäämiseks teist võimalust, kui astuda vastu ja lüüa kuis tahes suurt vastast. Soov teha endaga tööd, olemaks täna parem, kui eile annab meile kindluse, et üheskoos saame sellega hakkama,” ütles oma omakõnes Kuperjanovi jalaväepataljoni ülem kolonelleitnant Jaan Kessel.
Diviisi 2. jalaväebrigaadis lõpetas täna sõduri baaskursuse Taara linnakus peetud piduliku rivistusega pea 80 ning diviisi 1. jalaväebrigaadi Tapa linnakus pea 110 talvise kutse ajateenijat. Lisaks toimusid käesoleval nädalal ka 1. jalaväebrigaadis lõpurännakud staabi- ja sidekompaniil, lahingteeninduspataljonil ja õhutõrjepataljonil.
„Mul oli väga hea meel neid, enda võimetes kahtlejaid, rännaku lõpp-punktis tervitada. Kaheksa nädalat tagasi kasarmu uksest sisse astunud mõnevõrra ebakindlad ning ehmunud üksikud noored on muutunud julgemateks ja tugevamateks meeskonnaliikmeteks. Ma usun, et üks tähtsamaid teadmisi, mis sõduri baaskursus sõdurile annab, on arusaam, et temas on palju rohkem jõudu ja sisemisi ressursse kui ta ise arvab,” ütles 1. jalaväebrigaadi staabi- ja sidekompanii rühmaülem nooremleitnant Andree Lilleorg. „Talvised ilmad ja elukorralduse muutusega paratamatult kaasnev stress on sõdureid hästi karastanud. Instruktorite juhendamine ja õpetamine ladus tugevat vundamenti ning ma olen kindel, et tulevased sideloojad näitavad ka edaspidises teenistuses häid tulemusi ja meeskonnavaimu,” lisas nooremleitnant Lilleorg.
Reamees Kermo Kaur leidis, et ei baaskursus ega ka lõpurännak polnud lihtsad, aga meeskonnatugi aitas raskustest üle saada. „Meie suhtumine on „kõik hoiavad kokku ja keegi ei anna alla!” Ma tulin teenistusse lootusega saada põnevaid kogemusi ning need lootused ja ootused täituvad iga päev. Mina küll ütlen, et ajateenistus on vägev aeg ning rühmakaaslased, kellega ma sain tuttavaks ainult tänu ajateenistusele, on kõik väga ägedad inimesed,” ütles reamees Kaur.
Mereväes lõpetas sel nädalal sõduri baaskursuse pea 110 talvise kutse ajateenijat. Kursust tähistati lõpurivistusega, mis toimus Miinisadama lipuplatsil ja kuhu olid kutsutud ajateenijate tuttavad ja sugulased. Rivistuse lõppedes oli külalistel võimalus tutvuda ka mereväe laevadega.
Küberväejuhatuse sõduri baaskursuse lõpetamise pidulik rivistus toimus Filtri linnakus, kus andis truudusevannet pea 60 ajateenijat. Küberväejuhatuse talvise kutse sõduri baaskursuse lõpurännak toimus 4. märtsil, kus kõik rännakut alustanud sõdurid selle ka lõpetasid.
Ämaris diviisi staabi- ja sidepataljonis lõpetas sõduribaaskursuse pea 30 ajateenijat ning Paldiskis andis sõduri truudusevande diviisi logistikapataljoni pea 80 ajateenijat.Lisaks andis Jüriöö pargis kaitseväelase truudusetõotuse pea 130 vahipataljoni sõdurit.
„Värskete sõduri baaskursuse lõpetajatena peaksite olema nii enda kui ka teid ümbritsevate kaasvõitlejate üle uhked. On oluline meeles pidada, et sõltumata eluvaldkonnast kuhu panustatakse, mõjutab iga järgneva sammu edukust eelnevalt omandatud teadmiste ja oskuste kogum. Ma kinnitan, et SBK on kõige alus ajateenistuse jätkutegevusteks. Teisalt ei tohi loorberitele puhkama jääda, sest õpitu peab jõudma vilumuse tasandile. Seda on vaja, kuna teenistusalased väljakutsed pigem kasvavad – individuaalne ja meeskondlik vastutus suureneb ning teie roll lahinguväljal võtab õppeprotsessi tähenduses uue ilme,” ütles diviisi logistikapataljoni ülem kolonelleitnant Asso Treksler.
Aasta alguses teenistust alustanud sõdurid õppisid kaheksa nädala vältel käsitlema teenistusrelva, orienteeruma maastikul ja tegutsema väliharjutustel. Samuti omandasid värsked sõdurid esmaabivõtteid, teadmisi kaitseväelisest käitumisest ja kaitseväeteenistust reguleerivatest õigusaktidest.
Ajateenistusse kutsutakse aastas kolmel korral: jaanuaris ja juulis alustavad 11-kuu pikkust teenistust eelkutsega saabunud tulevaste reservüksuste nooremallohvitserid ja autojuhid ning oktoobris kutsutakse kaheksaks kuuks teenistusse reservüksuste reakoosseis.
Sõdurivandega tõotab kaitseväelane jääda ustavaks demokraatlikule Eesti Vabariigile ja tema põhiseaduslikule korrale, kaitsta Eesti Vabariiki vaenlase vastu kogu oma mõistuse ja jõuga, olla valmis ohverdama oma elu isamaa eest ning pidada kinni kaitseväe distsipliinist. Truudusetõotuse annavad ajateenijad pärast sõduri baaskursuse lõpetamist. Sõduri baaskursus on ajateenistusse kutsutud sõduri jaoks esmatasandi õpe, kus värsketele kaitseväelastele antakse üksikvõitleja teadmised ja oskused.