Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Tervisekassa loobumiskampaania „Mulle aitab!” kutsub nikotiinitoodete tarvitajaid tegema ettevalmistusi, et alustada uut aastat nikotiinivabalt. Üleskutse eesmärk on julgustada inimesi nikotiinist loobuma ning toetada loobujaid kasulike nõuannetega loobumisprotsessi edukaks läbimiseks.

 Nikotiinisõltuvusse jääda on lihtne, sellest vabanemine võib olla küllaltki keeruline protsess. Eduka loobumise üks olulisimaid komponente on isiklik motivatsioon, mis võib olla väga erinev. Kes tunneb muret tervise, kes välimuse pärast, keda häirib katkendlik uni, keskendumisraskused või võimetus oma sportlikku potentsiaali realiseerida – nüüd on hea võimalus loobumise otsus teha ja kontroll oma elu üle tagasi võtta.

Kampaania juhtmõte „Mulle aitab!” peegeldab nikotiinitarvitamise erinevaid negatiivseid mõjusid, millest loobumise abil võitu saada soovitakse.

„Nikotiinist loobumiseks sobib iga päev, kui oled selleks valmis. Otsuse loobuda peab inimene ise vastu võtma. Põhjused, miks nikotiinist loobuda soovid, võiks lausa kuhugi üles kirjutada, et need tagasilangushetkedel hõlpsalt leitavad oleksid,” soovitab TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel.

Loobumisel aitavad tubakainfo veeb ja nõustamine

 Kõige parema tulemuse annab see, kui loobujal on kindel soov ning nikotiini tarvitamisest loobutakse ühekorraga. Kui vaim valmis, võib loobuda mõistagi kohe, kuid neil, kes alles valmistuvad, on hea võtta paarinädalane häälestumisperiood.

Veebilehel tubakainfo.ee on mitmeid abivahendeid tubakast ja nikotiinist loobumise toetamiseks. Sealt leiab ka loobumisplaani soovitustega toimetulemiseks esimestel päevadel, mil loobujal on kõige raskem.

Põhjalikku nõustamist koos raviplaaniga saab tubakast ja nikotiinist loobumise nõustamiskabinettidest. Üle Eesti on avatud 16 nõustamiskabinetti, kuhu saavad pöörduda kõik tubaka-, e-sigareti, kuumutatava sigareti või muul viisil nikotiini tarvitajad, kes soovivad tarvitamist lõpetada. Nõustajaga koos lepitakse kokku individuaalne loobumise plaan, antakse juhised taasalustamise vältimiseks ning vajadusel kirjutatakse välja ravim sõltuvuse ületamiseks. Nõustaja abiga on tubaka ja nikotiinitoodete maha jätmise võimalus kordades suurem. Nõustamine on kõikidele tasuta ja ei nõua saatekirja, soovitatav on aga eelregistreerimine.

„Erinevate uute tubakatoodete leviku tõttu on oluline toetada nõustamisega ka noori. Tubakakabinettidesse on võimalik pöörduda alates 12-aastastel, samuti on tänaseks pea kõik kooliõed loobumise nõustamise võimekusega. Lisaks on võimalik leida tuge ja nõustamist enda perearsti või -õe kaudu,” selgitas Tervisekassa sõltuvushäirete teenusejuht Anu Kivi.

„Kuigi leidub inimesi, kes suudavad loobuda päevapealt, on enamikule nikotiinist loobumine pikk protsess oma tõusude ja mõõnadega. Oluline on ebaõnnestumise järel mitte alla anda ja proovida nii mitu korda kui vaja,” julgustab inimesi Anneli Sammel.

Nikotiin on tugevatoimeline närvimürk, millest loobumine ei ole lihtne. Nikotiini sõltuvust tekitav toime on võrreldav heroiini või kokaiiniga. Ehkki nikotiini võidakse kiire hetkelise õnnetunde tekkimise tõttu pidada lõõgastavaks, on see oma olemuselt erguti, mis tõstab vererõhku ja suurendab ärevust. Hea tunde säilitamise ja ebameeldivate ärajäämanähtude vähendamise vajadus sunnib tarvitajat nikotiinidoose uuesti manustama ning nii kujuneb välja nikotiinisõltuvus.

Nikotiini sisaldavad kõik tubakatooted, nagu näiteks tavasigaret, kuumutatav tubakatoode ja huuletubakas. Nikotiinisisaldusega on ka tubakatoodetele sarnaselt kasutatavad tooted nagu e-sigaret ja nikotiinipadi. Ei ole vahet, millist toodet tarbitakse, sõltuvuse oht on igal juhul olemas.

Viimased uudised