Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tervise Arengu Instituudi (TAI) äsja avaldatud rahvastiku tervise aastaraamatu fookuses on tänavu vähitõrje. Vähk on üks peamisi haiguskoormuse põhjustajaid – Eestis diagnoositakse vähk igal aastal ligi 9000 inimesel. Ligi pooli vähisurmasid saaks ennetada vältides eluviisiga seotud riskitegureid, vaktsineerides vähki põhjustavate viiruste vastu ja rakendades tõhusaid sõeluuringuid. 

„Terviseandmed näitavad, et haridustase ja sissetulek mõjutavad otseselt inimeste tervisekäitumist, ligipääsu tervishoiuteenustele ning seeläbi eluiga – haritumad ja jõukamad inimesed elavad tervemalt ja kauem. Terviseprobleemide peamisteks põhjusteks on alkoholi ja tubaka tarvitamine, ülekaalulisus, tasakaalustamata toitumine ja vähene liikumine. Eluviis mõjutab ka vähki haigestumise riski,” selgitas TAI direktor Annika Veimer.

TAI on rahvusvaheliselt evalveeritud rahvatervishoiu teadus- ja arendusasutus, mis haldab rahvastikupõhiseid terviseregistreid, hindab süsteemselt terviseandmeid, viib läbi teadusuuringuid ning teeb sellest teadmisest lähtuvaid poliitikasoovitusi. Aastaraamatus annab TAI rahvastiku tervise olukorrast ja selle mõjuritest hädavajaliku tervikpildi – see võimaldab teha teaduspõhiseid otsuseid, mis aitavad kõigil Eesti inimestel elada kauem ja tervemalt. Kogumik tugineb peamiselt TAI andmetele ja teadustööle.

TAI toob aastaraamatus välja, et madalama haridusega inimestel, eriti meestel, on suurem vähisuremus ning sotsiaalsed tegurid seostuvad nii vähiriski, sõeluuringutes osalemise kui ka ravi saamisega.

„Vähihaiguste käsitluses on toimunud suur nihe – tänu varasemale avastamisele ja tõhusamale ravile on vähk üha enam muutumas krooniliseks haiguseks, millega inimesed saavad elada kauem ja kvaliteetsemalt,” märkis Veimer. „HPV kodutestide kasutuselevõtt emakakaelavähi sõeluuringus on hea näide sellest, kuidas teaduspõhine lähenemine on oluliselt tõstnud sõeluuringutes osalemist,” lisas Veimer.

Aastaraamat toob esile ka tervishoiusüsteemi murekohad: arstide puuduse ja vananemise, katmata ravivajaduse (13% elanikkonnast) ning inimeste kõrge omaosaluse tervishoiukuludes (22%).

Aastaraamat on kättesaadav TAI kodulehelt.

Aastaraamatu fookusteemat ehk Eesti vähitõrje olukorda ning olulisemaid teadustulemusi tutvustab TAI 21.05. toimuval teadusseminaril „Vähitõrje Eestis – teadusest lahendusteni“. Seminaril käsitletakse ka vähi riskitegureid värske Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu andmetel.

Lisainfot ja registreerumisvõimalused leiab TAI kodulehelt.

Viimased uudised