Tahad suurt laenu? Tea enne neid fakte kinnisvaralaenu kohta.
Avaldatud: 18 jaanuar, 2023Enne suure laenu taotlemist on hea end teenuse kohta harida. Selleks, et sul ei tekiks hüpoteeklaenu taotledes üllatusi, toome selles artiklis välja faktid, millega peaksid eelnevalt kursis olema.
1. Hüpoteeklaenu tingimused
Igal laenupakkujal on oma laenudele veidi erinevad tingimused. Üldiselt võib aga hüpoteeklaenu tingimused välja tuua nii:
Tagatis ning laenusumma suurus
Hüpoteeklaen ehk kinnisvaralaen on laen, mille puhul on vajalik tagatise olemasolu. Tagatiseks võib olla näiteks korter, maja, suvila, krunt või mõnel juhul parkimiskoht.
Täpsed tingimused selle kohta, milliseid tagatisi aktsepteeritakse, leiad laenupakkuja koduleheküljelt.
Üldiselt on laenu suurus kuni 80% tagatise turuväärtusest. Näiteks, kui sinu tagatise väärtus on 100 000 eurot, võid saada kuni 80 000 eurot laenu. Täpne summa oleneb laenupakkuja tingimustest ja sinu finantsolukorrast ehk sellest, kui usaldusväärseks laenajaks pank sind peab.
Paljud pangad aktsepteerivad vaid tagatisi, mis on Tallinnas, Tartus või nende linnade lähiümbruses. Linnadest kaugel asuvaid kinnisvarasid on laenuandjal hiljem liialt raske maha müüa, kui selleks peaks vajadus ilmnema.
Intress
Laenufirmade hüpoteeklaenude intressid on kõrgemad kui pankade omad. Need on üldiselt kuskil 10 protsendi ringis.
Pankade intressid koosnevad nii panga baasmarginaalist kui ka Euriborist. Euribor on Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmine intress. Kui Euribor on negatiivne, loetakse see võrdseks nulliga. Sel juhul pead maksma vaid panga baasmarginaali.
Sihtotstarve
Hüpoteeklaen ei ole sihtotstarbeline laen. See tähendab, et saad raha kasutada mistahes eesmärgil. Näiteks saad hüpoteeklaenuga teha suuremaid remonditöid või osta kinnisvara.
Lisaks on kinnisvara tagatisel laen levinud refinantseerimislaenuna. Refinantseerimislaen on laen, millega saad tagasi maksta kalliks läinud kiir- ja väikelaenud. Tänu refinantseerimislaenu madalamale intressile võid nii ära hoida võlgadesse sattumise.
2. Hüpoteeklaenu lisakulud
Kuigi hüpoteeklaenu intress on madal, kaasnevad sellega mitmed lisakulud. Need on sellised:
Kinnisvara hindamise akt
Selleks, et saada teada tagatise turuväärtus, on vaja see lasta spetsialisti poolt ära hinnata. Pangad ning laenufirmad nõuavad ametlikku hindamisakti. See aga maksab raha.
Kinnisvara hindamine võib maksta kuni 300 eurot. Täpne hind sõltub kinnisvarabüroost.
Mõned laenufirmad pakuvad nende juurest laenates tasuta kinnisvara hindamist. Enne laenuandja kasuks otsustamist tasuks siiski laenupakkuja kõik tingimused põhjalikult läbi lugeda.
Lepingutasu
Lepingu sõlmimise tasu on kas
- protsentuaalne, arvestatuna laenusummast (üldjuhul kuni 2 protsenti) või
- fikseeritud (tavaliselt kuni 200 eurot).
Kinnisvara kindlustamine
Hüpoteeklaenu puhul on kohustuslik ka tagatiseks oleva kinnisvara kindlustamine. Juhul, kui kinnisvaraga peaks laenuperioodi jooksul midagi juhtuma, ei mõjutaks see laenufirma enda finantsolukorda.
Kindlustatud kodu kindlustab pangale hingerahu.
Iga pank ning laenufirma tahab kindel olla, et sinule laenatas ei võtaks ettevõte liialt suurt riski.
Kinnisvara peab olema kindlustatud kogu laenuperioodi jooksul. Igal laenufirmal on tingimustes välja toodud ka täpsed kindlustuskaitsed, mida kodukindlustus sisaldama peab.
Notaritasu
Kinnisvara tagatisel laen sõlmitakse alati notari juures vastava lepinguga. Kuna selleks kasutatakse notariteenust, on tarvis selle eest tasuda. Notaritasu võidakse maha arvestada laenusummast või palutakse see kanda laenutaotlejal.
3. Kas hüpoteeklaenu saab maksehäirega?
Hüpoteeklaenu antakse vaid kinnisvara tagatisel, mis kindlustab laenuandjale raha saamise ka juhul, kui peaksid sattuma makseraskustesse.
Tänu sellele on hüpoteeklaenu võimalik enamike pankade juures taotleda ka maksehäirega. Maksehäirega saad hüpoteeklaenu taotleda eeldusel, et maksad uue laenuga tagasi vanad võlgnevused. Baltimaade hüpoteeklaenu muutuvintress mõjutab nii uusi kui ka vanu hüpoteeklaenu võtjaid.