Suure elektrikatkestuse võimalik põhjus: Hispaania võrgufirma hoiatas liigse taastuvenergiast sõltuvuse eest
Avaldatud: 29 aprill, 2025Hispaania ja Portugal lülitasid pärast ajaloo halvimat elektrikatkestust elektri uuesti sisse, kuigi võimud on andnud vähe selgitusi selle kohta, mis selle põhjustas või kuidas nad selle kordumist ära hoiaksid.
Valgusfoorid töötavad uuesti, rongi- ja metrooteenused taastuvad aeglaselt ning koolid avati. Töölesõitjad olid hädas viivitustega, et naasta tööle pärast katkestust, mille tõttu inimesed jäid kinni liftidesse ja kaotasid telefonikontakti oma peredega, vahendab Reuters.
Ootamatu katkestuse tõttu kadus Hispaanias esmaspäeva keskpäeva paiku viie sekundiga 60% tarbimisest.
Kuigi Hispaania võrguoperaator REE välistas teisipäeval põhjusena küberrünnaku, teatas Hispaania ülemkohus, et uurib, kas riigi energiainfrastruktuur on langenud terrorirünnaku ohvriks, samal ajal kui peaminister Pedro Sanchez ütles, et tema valitsus pole ühtegi hüpoteesi välistanud.
„Me ei tohi kiirustada (järelduste tegemisega) ja kiirustades vigu teha,” ütles Sanchez teisipäeval. „Me saame teada, mis selle viie sekundi jooksul juhtus.”
REE teatas, et tuvastas Hispaania edelaosas kaks tõenäoliselt päikeseelektrijaamade põhjustatud elektritootmise katkestust, mis põhjustasid elektrisüsteemis ebastabiilsuse ja tõid kaasa ühenduse katkemise Prantsusmaaga.
Hispaania on üks Euroopa suurimaid taastuvenergia tootjaid ja elektrikatkestus tekitas arutelu selle üle, kas päikese- või tuuleenergia tarnete kõikumine muutis riigi elektrisüsteemid haavatavamaks.
Võrguoperaatorit Red Electrica omav Redeia hoiatas veebruaris oma aastaaruandes, et on oht „katkestusteks taastuvates energiaallikates, millel puudub tehniline võimsus, mis on vajalik häirete korral adekvaatseks reageerimiseks”.
Investeerimispank RBC märkis, et elektrikatkestuse majanduslik hind võib ulatuda 2,25–4,5 miljardi euroni, süüdistades Hispaania valitsust liigses leplikkuses taristu osas päikeseenergiast sõltuvas süsteemis, millel on vähe akusid.
SEAT teatas, et vool taastus Barcelona autotehases teisipäeval kell 1 öösel, kuid see ei saavutanud ikka veel täistootmist.
Volkswagen teatas, et Navarras asuv tehas kaotas ühe päeva tootmisvõimsuse, mis võrdub 1400 autoga, kuna see suudeti taaskäivitada alles teisipäeval kell 14.30.
24-aastane üliõpilane Javier Diaz oli sunnitud magama Madridi kontserdikeskuses Movistar Arena pärast seda, kui ta leidis end pealinnas ummikus. Õnneks oli ta just lõpetanud Põhja-Hispaania kristliku palverännaku Camino de Santiago ja tal oli magamiskott, „nii et meil oli päris tore öö”.
Madridi võimud käivitasid teisipäeval tasuta bussid, et inimesed tööle saaksid ning metroo ja mõned rongid jätkasid tööd, kuigi hilinemisega. Ehitustööline William Galicia (39) oli näinud, kuidas kolm täiesti täis bussi sõitsid peatusest mööda.
„Meil peaks olema natuke rohkem ruumi, et saaksime sisse pääseda,” ütles ta.
Esmaspäeval kuulutati paljudes Hispaania piirkondades välja eriolukord, kuhu lähetati 30 000 politseinikku.
Madridi Atocha jaamas jagasid politsei ja Punase Risti töötajad tekke ja veepudeleid.
Kolm inimest suri arvatavasse vingugaasimürgistusse Galicia loodeosas pärast seda, kui lülitasid ühe ohvri hapnikumasina toiteks generaatori sisse, teatasid piirkondlikud päästeteenistused.
Baarid ja restoranid lugesid kaotatud toodete maksumust pärast seda, kui külmikud ja sügavkülmikud olid enam kui kaheksa tundi välja lülitatud.
„(Me) kardame, et see läheb halvasti, et peame kõik minema viskama. Me ei tea, kas kindlustus katab,” ütles esmaspäeva õhtul uksed sulgema pidanud Barcelona baari Granja Isabel omanik Maria Luisa Pinol (63).
Portugalis teatas valitsus, et haiglad on taas tööle hakanud, lennujaamad töötasid, kuigi Lissabonis esines hilinemisi, samal ajal kui pealinna metroo alustas uuesti tegevust ja rongid sõitsid.
Energeetikaekspert Carlos Cagigal ütles, et katkestus juhtus tõenäoliselt seetõttu, et Hispaania tuumajaamad sel ajal ei töötanud, mis tähendab, et kogu elektrienergia tuli taastuvatest allikatest, mis toitsid küllastunud alajaamu.
Kui üks neist alajaamadest üles ütles ja piisavat tagavara polnud, läksid turvaprotokollid tööle ja süsteem katkes, ütles ta.
„Arvestades seda süsteemi tasakaalustamatust… on väike risk, et see võib korduda,” ütles ta.
Opositsioonilise konservatiivse Rahvapartei juht Alberto Nunez Feijoo ütles, et valitsus peaks tuumajaamade sulgemise plaani ümber mõtlema.
Kuid teisipäeval välistas Sanchez võrgu kokkuvarisemise põhjusena taastuvenergia liigse kasutamise.
Ta ütles, et Hispaania tuumaelektrijaamad ei olnud teisipäeval ikka veel tööd alustanud, mis tema sõnul näitas, et need ei ole taastuvatest energiaallikatest vastupidavamad.
Ta ütles, et nõudlus oli elektrikatkestuse ajal suhteliselt väike ja pakkumist oli piisavalt.
„See, mis eile juhtus, oli tavalistes igapäevaoludes erakordne sündmus,” ütles Sanchez.