Suri president Arnold Rüütel
Avaldatud: 31 detsember, 2024Vabariigi Presidendi Kantselei teatab sügava kurbusega, et täna õhtul suri 96-aastaselt Arnold Rüütel, Vabariigi President aastatel 2001-2006.
Arnold Rüütel oli alguses Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi ja hiljem Ülemnõukogu esimehena üks meie iseseisvuse taastamise eestvedajaid. Tema osalusel algas okupeeritud Eestis üleminekuperiood, kuulutati NSV Liidu riigivõimu ebaseaduslikkust ja taastati iseseisvus.
Vabariigi Presidendina oli tema eesmärgiks Eesti tasakaalustatud areng, mida väljendas ühiskondliku leppe protsessi algatamine. Samuti andis Arnold Rüütel, kes oli läbi elu juhina ja akadeemiliselt seotud maaelu ja põllumajandusega, paljudele inimestele kindlustunde, et liitumine Euroopa Liidu ja NATO-ga vastab Eesti rahvuslikele huvidele.
Vabariigi President Alar Karis koos Sirje Karisega ja Vabariigi Presidendi Kantselei avaldavad sügavat kaastunnet president Arnold Rüütli lähedastele ja sõpradele.
President Rüütlile korraldatakse riiklikud matused.
Vabariigi Presidendi, Riigikogu esimehe ja Peaministri ühisavaldus seoses president Arnold Rüütli surmaga
Lahkunud on president Arnold Rüütel, poliitik ja põllumajandusteadlane, üleminekuaja riigipea.
Arnold Rüütli 96-aastane elutee kõneleb Eesti rahva mitmepalgelisest saatusest.
Isa tahtmine, et poeg põllumeheks õpiks, viis Arnold Rüütli koduselt Saaremaalt mandrile, kus põllumajanduse haridustee tipnes tänase Eesti Maaülikooli rektori ameti ja siis Eesti põllumajanduse juhtimisega Tallinnas.
Läbi aastate kuulus Arnold Rüütel kohalikku tippjuhtkonda, kuid säilitas sideme põllumajanduse ja maarahvaga.
Eesti suveräänsusnõude kaitsja Moskvas
Arnold Rüütel oli üks neist, kelle kaasabil väljus Eesti Nõukogude okupatsiooni haardest ja kuulutas end vabaks. 1988. aasta novembris kaitses ta Moskva keskvõimu ees Eesti suveräänsust, millega tollane rahvaesindus kuulutas oma seaduste ülimuslikkust Eesti territooriumil. Sisuliselt tähistas see eesti rahva vabanemisteekonna õiguslikku algust.
Arnold Rüütel oli üks Balti koostöö algatajatest ning Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuspüüdluste ühendajatest. 1991. aasta augustiputši kriitilistel päevadel aitas ta leida Eesti rahval julgust ja rahu. Ta oli nende seas, kes andis 20. augustil 1991 oma hääle otsusele taastada iseseisev Eesti Vabariik.
Arnold Rüütel lõi pärast iseseisvuse taastamist tegusalt kaasa erakonnapoliitikas. 1995. aasta Riigikogu valimistel kogutud rekordiline häältearv näitas rahva usaldust. Aastatel 1995-1997 oli Arnold Rüütel Riigikogu aseesimees.
Rahva president ja eurointegratsiooni vedur
2001. aasta valimiskogu hääletusega sai Arnold Rüütlist Vabariigi President. Riigipeana viitas ta Eesti ühiskonna lõhestumisohule ja algatas ühiskondliku leppe protsessi. Rüütel võttis enda eesmärgiks olla kogu Eesti, nii linna- kui maarahva president.
President Rüütli ametiaega jäi Eesti liitumine NATO ja Euroopa Liiduga. President Rüütli autoriteet, selgitused ning positiivne hoiak aitas saavutada enam kui 66% poolthääled Eesti Euroopa Liitu astumiseks.
President Rüütel pidas alati oluliseks looduse hoidmist ja meie rahva kestmist. Eesti jäi alati temaga nagu tema jäi Eestiga.
Saame olla tänulikud Arnold Rüütlile Eestile elatud elu eest.
Sügav kaastunne president Arnold Rüütli perekonnale ja sõpradele.
Vabariigi President Alar Karis
Riigikogu esimees Lauri Hussar
Peaminister Kristen Michal