Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sügisesed tuuled on puhuma hakanud ja oht külmetuda suur. Lisaks varitsevad meid viirushaigused. Tõrva Südameapteegi proviisor Marika Reilent jagab lihtsaid näpunäiteid, kuidas toimida juhul kui tunned, et haigus poeb ligi.

  1. Jää koju

Võta kohe esimesel päeval aeg maha, jää koju ja puhka. Nii on tervenemisaeg lühem. Samuti ei nakata siis kolleege või kooli- ja lasteaiakaaslasi.

  1. Maga piisavalt

Organism vajab und sama palju nagu toitu ja õhku. Kindlasti ei tohiks unetunde “laenata” muudeks tegevusteks. Kui magama jääda on keeruline ja päevamõtted keerlevad veel peas, võib aidata palderjaniekstrakt, humalapreparaadid või rahustavaid ürte sisaldav ravitee. Paljud on abi saanud ka magneesiumist.

  1. Joo palju teed või vett

Joo palju vedelikke, näiteks teed (kuhu on hea lisada ingverit ja mett), vett või morssi. Rohke vedelike tarbimine aitab organismil haigusetekitajad kergemini välja uhtuda.

Külmetushaiguste raviks sobivad hästi ravimtaimedest külmetusteed või gripiteed, metsvaarikatee, pärnaõietee, kummelitee. Selles haiguse etapis on kasu ka C-vitamiini sisaldavatest jookidest.

Apteegis on saadaval lihtsalt valmiv kuum jook tsingi, C- ja D-vitamiini, astelpajumahla ja musta leedriga. Kergemate külmetusnähtude leevendamiseks võib kasutada ravimtaimedest valmistatud Carmolise tilku. Kuuma tee sisse lisatud 5-10 tilka turgutavad ja annavad sooja. Sissehingamiseks tilguta 10 tilka kuuma vee või tee sisse ja hinga auru sisse. Tee võib pärast ära juua.

  1. Tee sooja jalavanni

Eriti kosutav ja verevarustust parandav on sinepipulbriga jalavann. Sinep on ammusest ajast tuntud ja hinnatud maitsetaim, mille seemnete eeterlikel õlidel on mikroobivastane ja antioksüdatiivne toime. Küll aga ei tohi jalavanni teha palaviku korral, sest kuum vann võib kehatemperatuuri hoopis tõsta.

  1. Loputa nina meresoolalahusega

Nohu korral on hea abimees meresoolalahus (saadaval spreina), mis aitab taastada nina normaalse talitluse ja kergendab nina kaudu hingamist. Kui nina on kinni ja limaskest turses, peaks eelistama hüpertoonilist mereveelahust.

  1. Kurguvalu vastu aitavad aerosoolid ja imemistabletid

Kurguvalu leevendamiseks sobivad kurguaerosoolid ja imemistabletid, mis pehmendavad ja niisutavad limaskesta, vaigistavad valu, alandavad põletikku ja omavad antiseptilist toimet. Head abimehed on ka taruvaiku sisaldavad spreid ja pastillid.

  1. Kui palavikku ei ole – tee üks jalutuskäik

Kui ei ole palavikku, vaid ainult nohu, on abi rahulikust jalutuskäigust. Õues on õhuniiskus suurem, see niisutab limaskesti ja paneb nina jooksma. Õue minnes tuleb kindlasti riietuda vastavalt ilmastikule, et mitte külmetada, aga ka mitte higistada.

Lõpetuseks ütleb proviisor, et kuigi erinevate nippidega saab haigusega edukalt võidelda, on siiski kõige parem ennetustöö. Selleks, et immuunsus püsiks tugev, tuleb olla positiivne, puhata piisavalt ja viibida palju värskes õhus. Oluline on muidugi ka toitumine, mis on tugeva tervise A ja O. Igapäevane toidulaud peaks sisaldama erinevaid vitamiine ja mineraale ning aegajalt tasuks neid toidulisanditena juurde võtta. Näiteks on sügisel kindlasti omal kohal D-vitamiin, mis hoiab meid tervena, kuid mida me aina lühenevate päevade tõttu päikesest piisavalt kätte ei saa.

Viimased uudised