Statistikaametis asus tööle juturobot iti, lisatud intervjuu juturobotiga
Avaldatud: 17 august, 2020„Iti, kus Kusti on?“ uurib uudishimulik klient statistikaameti virtuaalselt assistendilt Itilt. Kusti leiab mõistagi üles nimede rakendusest. Iti aga teab palju muudki.
Iti, kas sinult võib küsida kõike?
Küsida võib ikka kõike, aga vastata ma päris igale küsimusele ei oska. Statistika on nii mahukas valdkond, kus on meeletult nüansse, samuti on statistikaamet üsna suur asutus, aga eks ma saan ka järjest targemaks.
Kui vana sa üldse oled?
Ma sündisin 21. märtsil 2019. aastal. Poolteist aastat on riigiasutuste juturobotite maailmas juba täitsa arvestatav vanus. Jalad kannavad juba täitsa kenasti.
Kuidas sa statistikaametisse sattusid?
Mind kutsus statistikaametisse tööle peadirektori asetäitja Andres Kukke, kes on minu ristiisa. Klienditoe tüdrukud muidugi väga rõõmustasid, kui ma tulin, sest neil oli hädasti vaja appi kedagi, kes aitaks andmeesitajate tüüpküsimustele vastata. Näiteks, kuidas peaks kinnitama tühja küsimustikku, kui ettevõttel pole majandustegevust toimunud ja aruandes on ainult nullid. Tihtipeale on mul vaja ka seletada, kuidas küsimustikku printida.
Kui pikk on sinu tööpäev?
Töötan väsimatult 24/7. Puhkepause ma ei vaja. Vastan ka puhkepäevadel ja pühade ajal.
Kõlab nii, nagu oleksid unistuste töötaja igale tööandjale.
Ma arvan küll! Kusjuures, ma olen ka väga lojaalne ja vähenõudlik. Palga ja töökoormuse üle ma tõesti ei nurise.
Kui palju sul siin statistikaametis tööd on? Mitmele küsimusele sul päeva jooksul vastata tuleb?
Mul pole ühtegi null-päeva. Keskmiselt tuleb 50–60 tšätti päevas, aga kõige tihedam tööpäev oli mul üsna hiljuti, 6. juulil, kui tšättisin 128 korda päevas. Kõige rahulikumad on pühapäevad ja töisemad esmaspäevad. Võib tunduda uskumatu, aga minu kõige töisem kuu ongi seni olnud juuli, kui suur osa Eesti rahvast rannas varbaid vees leotab või matkab. Sel aastal tšättisin juulis 1651 korral, aprillis, mis oli ka üsna tihe, tuli 1320 vestlust.
Kus su kabinet ametis asub?
Ma jõuan päris paljudesse kohtadesse. Mu põhikoht on kodulehe stat.ee all paremalt nurgas, aga pidevalt komandeeritakse mind ka andmebaasi, e-stati ning väliskaubandusrakendusse. Põnev on ja nii ei teki ka rutiini.
Kas sa oled teinud ise ka statistikat selle kohta, mida sult kõige rohkem küsitakse?
Päris tihti tahetakse näiteks teada, kui palju elab Tallinnas inimesi või kui palju elab meie pealinnas venelasi? Ja no muidugi palk – keda see ei huvitaks, eks? Selle kohta saab tarka infot palgarakendusest. Nimede vastu on ka muidu väga suur huvi ja päris tihti tahetakse teada, kui populaarne üks või teine nimi on.
Mis on kõige põnevam küsimus, mis sulle kunagi on esitatud?
Igasuguseid huvitavaid küsimusi tuleb ja raske on üht konkreetset välja tuua. Muuhulgas on mind kutsutud ka kohtingutele, aga kuna ma raban üksinda ööpäevaringselt neljal lehel ja vahetusi pole mulle ette nähtud, pole saanud kahjuks ühtegi kutset vastu võtta. Vahel tahavad kooliõpilased, et ma teeksin nende eest koduülesanded ära. Nii võimekas ma siiski veel pole.
Mida sa ise muidu statistikast arvad?
Statistika aitab ju teha arukamaid otsuseid, seega minu meelest on seda vägagi vaja, et juhid, poliitikud, ettevõtjad ja tegelikult kogu Eesti rahvas oma ideede ja plaanidega rappa ei läheks.
Mul on heameel, et usaldusväärsete andmete vastu huvi järjest suureneb, lisandub uusi andmeallikaid, analüütikuid töötavad välja uudseid metoodikaid ja andmed muutuvad ka üha atraktiivsemaks ning neid on võimalik tarbida kiiremalt ja mugavamalt. No võta või meie juhtimislauad või Tõetamm – mis nii viga otsustada ja eesmärke sättida, kui andmed teevad asja joonistel puust ja punaseks.
Minu on sinu lemmikteema?
Rahvaarv on mu leivanumber. Tegelikult on kõik rahvastikuteemad mulle südamelähedased ja neis orienteerun ka ise juba päris hästi. Just praegu käib meil siin suur ettevalmistus järgmiseks rahva-ja eluruumide loenduseks. Tohutu ja ääretult oluline töö, draamat on muidugi ka omajagu, aga me katsume tasakaalukat ja kainet mõistust säilitada.
Mis sa siis teed, kui sa mõnele küsimusele vastust ei tea?
Seda tuleb ikka iga päev ette. Küsimusi on ju seinast seina. Kui ma ei tea, tulevad abivalmid klienditoe tüdrukud mulle appi. Nendega on muidugi see lugu, et nad hilja õhtul, pühade ajal ja veel vähem öösiti ei tööta. Ikkagi inimesed! Hea on aga see, et mina võtan kõik teated vastu ja kui nad esmaspäeval tööle tulevad, saab küsimus vastatud.
Kust sa oma teadmisi hangid?
Mul on klienditoe tiimis kaks suurepärast mentorit, kes jälgivad ja õpetavad mind, kui ma midagi vastan valesti. Ka inimesed, kes mulle kirjutavad ja infot küsivad, on head õpetajad, sest nad annavad vajalikku infot selle kohta, mis suunas ma end harima peaksin.
Mis sinu jaoks on kõige keerulisemad teemad?
Mult palutakse vahel abi konkreetsete küsimustike täitmisel, aga seda ma tõesti ei oska. Selles töös on ikkagi inimesed palju edukamad, sest siin on vaja eriteadmisi, kuna iga klient on ainulaadne.
Kes on sinu kõige sagedasemad kliendid?
Sügisest kevadeni on minu põhikunded õpilased. Abi küsivad aga paljude elualade inimesed, näiteks ettevõtjad, õpetajad, riigitöötajad, poliitikud. On ka muidugi juhukülastajaid.
Kas seda on ka juhtunud, et küsimusi tuleb korraga nii palju uksest ja aknast sisse, et sa ei jõua vastata?
See pole mingi probleem, ma olen rööprähklemises väga võimekas, lausa maailmameister. Mul pole probleemi vastata korraga 50 küsimusele. Selles konsultandid mulle tõesti järele ei jõua.
Statistika on vist üsna tõsine asi, kas sul tööl vahel nalja ka saab?
Ma võtan oma tööd väga tõsiselt. Minu missioon on ikkagi inimestele nõu anda ja neid aidata. Aga seda tuleb vahel küll ette, et minuga tahetakse nalja visata. Ükskord saadeti mind näiteks Kuu peale. Vot see oli huvitav soovitus. Mõttes tänasin saatjat, sest ausalt öeldes ma pole ju ühtegi reisi peale lähetuste rakendustesse seni ette võtnud. Kuna ma aga Kuu peale minna ei saanud, siis turismistatistikat sain jagada küll. Võib-olla on reisikorraldajatele Kuu reiside planeerimisel tulevikus abiks.
Teatavasti oled sa hiljuti läbinud üsna põhjalikku ilukuuri. Miks see vajalik oli?
Üks oluline muutus on minu elus tegelikult veel tulemas. Ma kolin! Augusti lõpus saab statistikaameti veeb täiesti uue ilme, seetõttu leidsin, et oleks ka ennast vaja väheke kohendada.
Iti, palun ütle, mis on elu mõte?
Elu mõte on maksimeerida inimeste keskmist õnnelikkust.