Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Liitnimede populaarsus on järsult kasvanud alates taasiseseisvumisest. Viimase paarikümne aasta jooksul on ligi kuuendik poistest ja ligi viiendik tüdrukutest saanud endale rohkem kui ühe nime. Statistikaameti juhtivanalüütik Kristjan Erik Loik uuris rahvastikuregistri nimede andmete põhjal Eesti populaarseimaid liitnimesid ja viimaste aastate liitnimede trende. 

Keskmiselt kannab Eestis sama nime 12 inimest. Samal ajal on mõõdulatt, millest keskmist võtta, pikk. Nii on 2025. aasta algul kõige rohkem Aleksandr (11 786) ja Olga (10 220) nime kandvaid inimesi. Teisalt leiab rahvastikuregistrist pea 100 000 nime, mille kandjaid on vaid üksainus. Ehkki viimane number tundub küllaltki suur, tasub arvestada, et paljud nimekombinatsioonid, eriti kolmenimelised, ongi ainulaadsed. Nii on oluline täpsustada, et statistikaameti nimerakendus arvestab mitme eesnime puhul kõiki nimesid nii-öelda ühe tükina. See tähendab, et näiteks nimi Karl Martin on nimede statistikas omaette nimi ja ei ole arvestatud ei Karlide ega ka Martinite hulka. Ka sidekriipsu lisamine muudab nime – seega on Karl-Martin veel omakorda erinev nimi. Lisaks elab Eestis üle 200 erineva rahvuse esindaja, kes annavad samuti oma panuse ainulaadsete nimede patta.

91,9% inimestest on üks eesnimi ja kamba peale kokku on neil 34 120 erinevat nime. Neist umbes pooltel on vaid üks kandja. 7,6% inimestest on kaks eesnime. Erinevaid kahe eesnime kombinatsioone on ligi 83 000 ja pea 90% nendest on ainulaadsed. 0,5% inimestest on kolm eesnime ja 99,6% neist on ainulaadsed kombinatsioonid. Vaid 0,03% inimestest on neli või enam eesnime.

Mari-Liis ja Karl-Erik on kõige populaarsemad 

Vaatame edasi vaid kahenimelisi liitnimesid. Konkurentsitult kõige levinum liitnimi Eestis on Mari-Liis (1158). Järgnevad pea kolm korda haruldasem Anna-Liisa (412), seejärel Anne-Ly (315), Anna-Maria (291) ja Pille-Riin (286). On ilmne, et kõige levinumad liitnimed on naisenimed. Torkab silma, et levinuimad liitnimed on seotud kas nimega Liis või selle sarnasega ja kõigil viiel levinuimal nimel on nimede eraldajaks sidekriips. Populaarseima meeste liitnime leiame alles kaheksandalt kohalt – nime Karl-Erik kannab 199 meest. Järgnevad Karl Erik (150), Karl Martin (126) ja Karl-Martin (125). Seega saame öelda, et Karl on liitnimede esimese nime kuningas ja võistlus kriipsuta ning kriipsuga variandi vahel on tasavägine.

Noortest pea viiendik on mitme eesnimega

Liitnimede populaarsus on järsult kasvanud alates taasiseseisvumisest. Samuti on liitnimed rohkem levinud enne 1940. aastat sündinute seas. Viimase paarikümne aasta jooksul on 16,5% poistest ja 19% tüdruktest saanud endale rohkem kui ühe nime, samas kui perioodi 1950–1990 keskmiselt oli rohkem kui üks nimi 3% meestest ja 2% naistest.

Nii nagu muutuvad nimede trendid, muutuvad ka liitnimede trendid. Tabelis on näha iga aastakümne kõige populaarsem liitnimi. Ühtmoodi hämmastav on nii Mari-Liiside rohkus 1980. ja 1990. aastatel kui ka meeste hittnimede säärane põud perioodil 1940–1969, et liitnimede edetabeli esiotsa on hõivanud tõenäoliselt Eestisse kolinud soomlaste nimed nagu Markku Juhani või Pekka Juhani. Alates 1980ndatest kuni tänase päevani on nimi Karl kinnistanud ennast kui igati kindel liitnimede liider, millele teine nimi juurde liita. Liisa ja sarnaselt kõlav Ly on naiste liitnime teise nimena sama rolli täitnud juba 1960ndatest saati.

Milliseid nimesid kasutakse esinimena? Aga milliseid tagumise nimena?

Eespool sai selgeks, et Karl ja Liisa on tugevad kandidaadid liitnimede vastavalt esimeseks ja teiseks pooleks, kuid milliseid nimesid veel kasutusel on? Nimetame liitnime esimest nime tinglikult esinimeks ja teist nime taganimeks ning vaatame statistikasse sisse, eristamata siinjuures seda, kas nimi on kirjutatud sidekriipsuga või kriipsuta.

Ootuspäraselt on meeste levinuim esinimi Karl – 4259 juhul. Seda on muuseas üle pooleteise korra rohkem kui lihtsalt Karl nime kandvaid mehi. Esinime Karl on kokku pandud 582 erineva taganimega, millest üle 300 on ainulaadsed kombinatsioonid. Levinuimaid taganimed Karlile on Erik, Martin, Markus, Gustav ja Kristjan. Karlist populaarsuselt järgmine esinimi on Sten, mis on esinimeks 952 juhul. Kõige rohkem on Steni kokku pandud kõlama nimedega Erik, Markus, Martin, Marten ja Eric. Kolmandal kohal on Jan (897 korda) ja kõige enam on Jan saanud endale saatjaks nime Erik, Markus või Marten. Seega on teatav trend olemas ka taganimedel. Meeste populaarseimad taganimed ongi Erik (1729 korda), Martin (1150 korda) ja Markus (1084) korda.

Ehkki naiste liitnimedest oli Mari-Liis ülekaalukalt populaarseim, on levinuim esinimi Anna, mida esineb 1873 juhul. Erinevalt Karlist on Anna üksiknimena siiski kordades populaarsem kui liitnime esinimena. Anna sagedasemad kaaslased taganimedena on Liisa (441 korda) ja Maria (412 korda). Ka Mari on väga populaarne esinimi (1805 korral), mis kahel juhul kolmest tuleb koos taganimega Liis. Populaarsuselt kolmas naiste esinimi on Mia (1792 korral), mille taganimede ampluaa on eelpool mainitutest oluliselt laiem ja selle esiviisikusse mahuvad Maria, Marii, Liisa, Mirell ja Marleen. Naiste taganimedest mitteüllatusliku esikoha haarab nimi Liis (3809 korda), järgnevad Maria (3150 korda) ja Liisa (2158).

Pigem kirjutatakse nimed lahku kui sidekriipsuga

Kolmandikul liitnimedega inimestest on nimi eraldatud sidekriipsuga. Nii on see selgelt ebapopulaarsem valik kui tühik kahe nime vahel. Naistel on sealjuures eraldatud liitnimi kriipsuga 41% ja meestel 24% juhtudest. Samas on kõige populaarsemad naiste liitnimed pea alati kriipsuga. Näiteks on registris 1158 kriipsuga Mari-Liisi – seevastu vaid 32 juhul on registris kirjas kriipsuta Mari-Liis. Vastanduva näitena saab tuua näiteks Anna-Liisa (412) vs Anna Liisa (29). Ehkki tühikuga liitnimedega naisi on arvuliselt rohkem, on kõige populaarsemad kombinatsioonid kirjutatud kriipsuga. Populaarseim tühikuga naisenimi on Anna Maria (121), kuid temagi kriipsuga variant on sellest rohkem levinud. Johanna Maria (79) oleks populaarseim juhul, kui seada tingimuseks, et tühikuga nime esineks rohkem kui kriipsuga varianti.

Erinevalt naistest ei ole populaarseimatel meeste liitnimedel kommet kalduda rohkem kriipsuga või kriipsuta variandi suunas. Ühtviisi levinud on nii Karl-Erik kui ka Karl Erik, kuid mida haruldasemaks nimi muutub, seda tõenäolisem on, et nimi on eraldatud tühikuga. Levinumatest meeste liitnimedest on kriipsuta kolmel juhul neljast näiteks Karl August ja Karl Oskar, kriipsuga nimedest näeme sama suhet näiteks Ken-Marteni või Sven-Eriku puhul.

Vanuselises jaotuses on sidekriipsuga liitnimed kriipsuta liitnimedest populaarsemad vaid enne 1950. aastat sündinute seas. Märkimisväärne on kriipsuga liitnimede osakaal kõige vanemas vanuserühmas. Tõeline liitnimede buum ja eriti kriipsuta liitnimede buum saabus alates 1990. aastal sündinutega. Kriipsuta liitnimede osakaal on 1990ndate alguses sündinute 65–70% pealt jõudnud tänaseks juba üle 80%.

Rey, Liam või Kalju?

Liitnimede populaarsus on ajas pigem kasvanud. Seega tasub lõpetuseks kirja panna mõned soovitused just viimase viie aasta statistikast. Poiste nimede statistikas on Karl esinime A ja O ka noorte seas ja levinuimad kooslused on Karl Gustav, Karl Sebastian ning Karl Markus. Üksiknimede statistikas viimastel aastatel kõrgele tõusnud Hugo on ka populaarne esinimi ning sellegi levinuim kaaslane taganimeks on Sebastian. Tagumistest nimedest on populaarseimad Sebastian ja Markus. Kõrgelt on hinnatud ka Robin, Johannes ja Erik. Tüdrukute viimaste aastate populaarseim esinimi on Mia, mis oma arvukuselt on peagi vähemalt nooremas vanusegrupis valmis konkurentsi pakkuma Karlile. Kõige sagedamini kirjutatakse seda kokku nimega Marii. Populaarsuselt teisel ja kolmandal kohal on vastavalt Emma ja Hanna ning mõlemal juhul on nende nimede levinuim kaaslane Liisa. Tüdrukute taganimedest on populaarseimaid Maria, Marii ja Marie.

Liitnimede kõige uuemate trendide ja tõusvate tähtedena saame tuua esile neid nimesid, mille kandjatest vähemalt pooled on alla 5-aastased. Poiste sellised esinimed on Franz, Frans ja Theo ning tüdrukutel Luna, Eia, Brianna ja Sienna. Taganimedest on samadel tingimustel poistel populaarsust kogumas Rey, Liam, Luka ja huvitaval kombel ka Kalju. Tüdrukutel aga Rosanna, Luna ja Lumi.

Uuri täpsemalt uuenenud andmetega statistikaameti nimede rakendust!

Viimased uudised