Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Noori taimi pritsitakse loodusliku taimekaitsevahendiga, et neid kaitsta ulukikahjustuste eest. Peamiselt söövad noori puid põdrad, metskitsed ja hirved. Pildistas Tiina Paltser

Illegaalsete taimekaitsevahendite kasutamine võib endaga kaasa tuua tõsist kahju nii vahendi kasutajale, toodangu tarbijale, kasvatatavale kultuurile kui ka keskkonnale. Kuidas saab tarbija olla kindel, et kasutatud toode on kvaliteetne ja seaduslik, selgitab Põllumajandus-ja Toiduameti (PTA) taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialist Mirjam Potter.

PTA taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialist Mirjam Potter soovitab tarbijatel kahtlase välimuse ja päritoluga taimekaitsevahendeid mitte osta. „Illegaalsete taimekaitsevahendite kasutamine võib oodatud kasu asemel endaga hoopis tõsist kahju kaasa tuua, nii et kindlasti ei tasu riskida,” ütleb ta. Tarbijail, kes selliseid tooteid kusagil müügis märkavad, soovitab spetsialist sellest kindlasti teavitada PTA-d, kes saab olukorda täpsemalt kontrollida.

Kasutada tohib ainult Eestis ametlikult registreeritud taimekaitsevahendeid

Taimekaitsevahendeid kasutatakse taimehaiguste ja -kahjurite ning umbrohtude tõrjeks, suurendades sellega saagikust ja kvaliteetse toidu tootmist. „Oluline on meeles pidada, et lubatud on osta ja kasutada ainult Eestis ametlikult registreeritud ja konkreetseteks tõrjetöödeks mõeldud taimekaitsevahendeid. See nõue kehtib nii põllumajandustootjatele kui ka koduaiapidajatele,” juhib ta tähelepanu.

Kõik Eestis turustada ja kasutada lubatud taimekaitsevahendid on kantud PTA poolt hallatavasse taimekaitsevahendite registrisse. „Iga taimekaitsevahend on turule lubatud kindlatel tingimustel ning seetõttu peab pakendil toodud info olema äärmiselt korrektne  ja kasutaja peab väga tähelepanelikult infolehel toodud nõudeid ja kasutustingimusi järgima,” rõhutab Potter.

Kuna turustamiseks ning kasutamiseks lubatud taimekaitsevahendite nimekiri on pidevas muutumises soovitab spetsialist alati enne uue toote kasutamist registrist järgi kontrollida.

Turule lubatud taimekaitsevahendit on enne põhjalikult kontrollitud

Taimekaitsevahendi müügi- ja kasutusloa andmisele eelneb alati põhjalik riskihindamine: selgitatakse välja ohud, analüüsitakse riske ning määratakse ennetusmeetmed. „Vahendite hindamisel analüüsitakse toksikoloogilisi omadusi ehk mõju inimese tervisele, ökotoksikoloogilisi omadusi ehk mõju teistele organismidele, füüsikalis-keemilisi omadusi, levikut ja käitumist keskkonnas ning ka jääke ja efektiivsust sihtorganismidele,” selgitab spetsialist. Alles siis, kui ollakse veendunud, et taimekaitsevahend ei põhjusta lubamatut ohtu inimese ja loomade tervisele ega keskkonnale, lubatakse see turule ning määratakse tootele täpsed kasutamise tingimused (näiteks millise kulunormiga ja millises taime kasvufaasis tohib toodet kasutada).

Taimekaitsevahendite turule lubamine on riiklik protsess, konkreetsele riigile iseloomulikud keskkonna- ja põllumajandustingimused mõjutavad otseselt riskihindamise sisu ja seeläbi ka preparaadi kasutustingumusi. „Ühe riigi jaoks sobivaks hinnatud taimekaitsevahend ei pruugi sobida teisele,” täpsustab Potter.

Illegaalse taimekaitsevahendi teadmata mõju võib olla ohtlik

Isegi kui võltsitud toote pakend  sarnaneb välimuselt seaduslikule tootele, ei saa sellise toote koostist ja kvaliteeti usaldada, sest riskihinnangut mitte läbinud preparaadi olulised omadused ei ole teada,” rõhutab taimekaitsespetsialist. Näiteks võivad võltsitud tooted sisaldada suvalises koguses erinevaid aineid,  sh selliseid toimeaineid, mille kasutamine taimekaitsevahendites on aastaid keelustatud.

„Nii puudub toote kasutajal tegelikult teadmine, millised võivad olla kasutamisega kaasnevad tagajärjed. Küll aga võib kindlalt öelda, et kaasnevate riskide loetelu on pikk ja hirmutav: tõsised terviseriskid, pöördumatu kahju keskkonnale, saagikadu, ettevõtte mainekahju,” toob Potter esile kõigest mõned näited.

Taimekaitsevahendite välismaalt tellimisega peab olema väga ettevaatlik

Spetsialisti sõnul on praktika  näidanud, et välismaalt kaasa toodud või interneti vahendusel tellitud preparaadid ei ole reeglina Eestis registreeritud ja siin turule mittelubatud taimekaitsevahend on illegaalne.  „Kuldreegel on, et kui vahend ei ole Eestis registreeritud, siis ei või ettevõte ega eraisik seda maale tuua ei müügiks ega ka enda tarbeks koduaias kasutamiseks,” rõhutab Potter.

Kuna turustamisel kasutatakse järjest enam e-keskkondi on ka PTA järelevalve üha enam sinna suunatud. Lisaks teeb PTA tihedat koostööd ka Maksu- ja Tolliametiga, kes tollipunktides igapäevaselt kaupade seaduslikkust kontrollivad ja vajadusel kinni peavad ning täiendavaid tolliprotseduure rakendavad.

„Kõige enam aitab keelatud taimekaitsevahendite turustamise peatamisele kaasa just tarbija teadlikkus,” ütleb Potter lõpetuseks.

Meelespea tarbijale

  • Kontrolli, kas taimekaitsevahend on Eestis turule lubatud (Taimekaitsevahendite register)
  • Soeta vajaminev taimekaitsevahend ainult ametlikult turustajalt! Nende nimekirja leiad  PTA  poolt hallatavast registrist.
  • Ära osta taimekaitsevahendeid kahtlastest kohtadest nagu näiteks erinevad sotsiaalmeedia grupid või tundmatud veebilehed.
  • Turustatav toode peab olema originaalpakendis ja ei tohi olla avatud.

Viimased uudised