Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: https://x.com/GeneralStaffUA

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. november 2024:

Kurski rindel hallis alas, Donetski rinde keskmises ja lõunasektoris ja Robotõne juures lõunarindel pisu vene pool edenes.

1. Ilmas muutusi pole.

2. Orjoli kant juba kolmas päev sajuilmas.

3. Kursk: hallis alas kaks vene poole edenemist.

4. Harkiv: muutusteta.

5. Kupiansk-Kreminna: muutusteta.

6. Siversk: muutusteta.

7. Bahmut: muutusteta.

8. Donetsk: keskmises ja lõunasektoris ikka 1-2 km edasi.

9. Lõunarinne: Robotõne juures pisu vene pool edenes.

10. Herson: muutusteta.

11. Moldova teatas Venemaa kodanike „tasuta transpordist” valimiste eelõhtul.

12. venemaa on reaalsete intressimäärade poolest maailmas Venezuela järel teisel kohal.

13. Taiwan peatas tööpinkide tarnimise venemaale.

Eile hakkas mitmes kohas ka Ukrainas lund sadama ja seda tuleb veel täna ja pisu lörtsiks üleminekuga hommegi, sestap seire langeb miinimumi ja soodustab massi konveieriga edusamme, sestap pisu ärevalt järgmisi päevi ootab…

Seni pole infot, et Põhja-Korea sõdurid oleks rindele jõudnud.

1. Täna vaid Odessa vahele jäeti, mujal ikka sama sadu.

2. Orjoli kandist tuli eilegi infot uutest plahvatustest ehk siis kolmas ööpäev järjest.

3. Kursk: hall ala nii rinde kirde kui läänesektoris vene poole kasuks pisu vähenes. Et Ukraina oleks eesmisi possadis kaotanud, siis sellest info puudus.

4. Harkiv: muutusteta.

5. Kupiansk-Kreminna: homseks vist paar väiksemat rindejoone muutust vene poole kasuks põhjasektoris tulemas on.

6. Siversk: muutusteta. Eilne vene poole tugev soomusega üritus lõppes neile Võimka (kahtlen kirjapildi õigsuses) asula suunas palju kehvasti ning Ukraina omad said vrakirida videoga demonstreerida. Ootel, et sellist surumist veelgi tulema hakkab…kuidagi peab Pokrovski suuna peasuunda toetama.

7. Bahmut: rinne pidas. Pisu on hetkel Tšassiv Jari poole surumine maha rahunenud, enamus tegevust toimub Toretski linnas, kus vene poole väiksed jalaväeüksused üritavad kaotatud possasid seal rusude vahel tagasi saada. Tundub, et seni see õnnestunud pole.

8. Donetsk: vaatamata otse Pokrovski peale tugevale survele, pole siin vene pool edasi saanud.

Hirnõk-Kurahivka joonel vene poole edenemine Ukrainlaste poolt maha jäetud alas jätkus, pikim samm oli läänesuunas u 1 km.

Marinka ja Vuhledari vahel suutis eile vene pool mitme kilomeetri laiuselt edeneda ja saada enamuse Antonivka asulast enda kontrolli alla.

Vuhledarist põhjapool suutis eile vene pool edeneda pisu Maksimilivka asulas ja nüüd kontrollib kogu asula idaosa. Ukraina omade eesmised possad on veel küla loode ja põhjaservas.

Läänepoolses eenduvas vene poole ründeteravikus suudeti lõplikult enda kontrolli alla võtta Šahtarske asula.

Eilset päeva iseloomustab selle rinde lõunasektoris ikka tugev soomusega surumine (kokku olla eile õhtuse seisuga juba toimunud 51 rünnakut), mis hakkab peale tugevat lennunduse ja kaudtuleüksuste töötlus. Kaotused on küll vene poolel kõrged aga see ei ole seni takistanud tasapisi edenemist ja muret teeb see, et siinses lõigus on 1-3km sammud edasi igapäevased. Pisu ikka arvamisel, et tugevama Ukraina kaitseliinini pole veel jõutud. Loodan vähemalt.

9. Lõunarinne: muutusteta.

Berdjanski suund: rünnakutesruve hakkas tõusma, veel muutusi rindejoones ei tuvastanud..

Tokmaki suund: ümber Robotõne küla sai vene pool kahes lõigus üle põldude pisu edasi sirgendades sellega rindejoont, pikem samm oli u 1 km. Hetkel veel miskit ei järeldaks, sest tavapärane kompimine on jätkunud kogu aeg ja võib-olla on see edenemine üle pika aja pigem erandlik. Küll jagub selles lõigus piisavalt vene väge rünnakutesurve tõstmiseks.

Melitopoli suund: vaikne.

10. Herson: muutusteta, enamus kokkupõrkeid ikka Dnepri deltas olevate saarte pärast käib.

11. Viimase kahe päeva jooksul saabus Moldovasse mitu bussi venemaal elavate kodanike „organiseeritud rühmadega”, kes tulid osalema presidendivalimiste teises voorus. Mitteametlikel andmetel olid need reisid neile tasuta, vahendab TV8. Selliste busside saabumist kinnitas politsei peainspektsioon. Korrakaitsjad märkisid, et lennud korraldati ilma vedajatega ametlike lepinguteta. „Märkame, et tegemist on organiseeritud transpordiga, mida tehakse konkreetsetes huvides,” seisis avalduses.

Vaatamata sellele lubatakse reisijatel Moldovasse siseneda, kuna nad on riigi kodanikud.

Moldova tolliteenistuse ja piiripolitsei andmetel saabus kolm bussi 150 reisijaga järgmisel marsruudil: Venemaalt Istanbuli lennukiga, sealt edasi Moldova numbrimärkidega bussidega Bulgaariasse, kus nad viidi ümber bussidesse. Bulgaaria sissekirjutusega, mis viis reisijad Cahul-Oansea kontrollpunkti.

Ajakirjanike vestlejate sõnul õiguskaitseasutustes ei maksnud reisijad, kelle hulgas oli ka Venemaalt pärit moldovlasi, ei lennupileti ega bussireisi eest, omades võimalust valimistel osalema tulla tasuta.

Moldovas võitis presidendivalimiste protokollide 100% menetlemise tulemuste põhjal enamuse häältest senine riigipea Maia Sandu. Poliitik sai aga vaid 42,45% ja seetõttu toimub teine voor 3. novembril. Tema vastaseks on endine peaprokurör Stoianoglo, kes võitis esimeses voorus 25,98%.

Rahvahääletusel toetas Moldova liitumist EL-iga 50,46%, selle vastu oli aga 49,54% kodanikest.

Valijate altkäemaksu uurimise kohaselt kanti ainuüksi oktoobris, hääletuse eelõhtul, venemaa Promsvjazbanki avalduse kaudu venemaa Föderatsioonist Moldovasse üle 24 miljoni dollari.

12. Baasintressi tõstmine 21%-ni viis venemaa reaalsete (inflatsioonita) intressimäärade poolest maailmas teisele kohale. Sellise baasintressimäära ja 8,6% aastase inflatsiooni juures on reaalmäär venemaal 11,4% (see väärtus saadakse liitintressireegli alusel arvutades).

Oktoobri lõpus intressi kahe protsendipunkti võrra tõstes jättis venemaa keskpank selja taha Mosambiigi, Libeeria ja Pakistani keskpangad; Ettepoole jääb vaid Venezuela reaalmääraga 26,6% (määr 59,3%, inflatsioon 25,75%), selgub Trading Economicsi andmetest erinevate riikide intressimäärade ja inflatsiooni kohta.

Türgis on nominaalmäär 50%, kuid inflatsioon 49%, Argentinas ja Zimbabwes 35% inflatsiooniga vastavalt 209% ja 57,5%. See tähendab, et kahes viimases riigis on nominaalmäär madalam, kuid reaalkursid on negatiivsed. See on tavaline nähtus: mõned riigid püüavad sel viisil majandust turgutada, teised pole valmis hinnatõusu ohjeldamiseks karme meetmeid võtma. Jaapani keskpanga intressimäär on vaid 0,25% ja inflatsioon 2,5%. Ja Etioopias on see määr vaid 7% ja inflatsioon 17,5%. Mosambiigis on määr 13,5% inflatsiooniga 2,45% ja Sri Lankal – 8,25% deflatsiooniga (-0,8%) – nende reaalmäärad on vastavalt 10,8% ja 9,1%.

USA-s ja Inglismaal on 5% inflatsioon vastavalt 2,4% ja 1,7% ning reaalmäär vastavalt 2,5% ja 3,2%. Inflatsioon on mõlemas riigis juba eesmärgi lähedal ja oodata on nominaalmäärade edasist kärpimist.

Keskpanga esimees Elvira Nabiullina nõuab, et reaalkursi määraks mitte praegune inflatsioonimäär, vaid inflatsiooniootused. Nende erinevus määrab suuresti ettevõtete ja inimeste otsused investeerimise või tarbimise või säästmise kohta. Ta rääkis sellest pärast intressitõusu: „Inflatsiooniootuste tõusust tingituna ei olnud reaalsete rahandustingimuste karmistamine nii märkimisväärne, kui see kajastus nominaalsetes intressimäärades. Tahaksin rõhutada, et tingimuste ranguse taset saab õigesti määrata nii: lahutades intressimäärade tasemest eeldatava inflatsiooni taseme, mitte aga tegelikku viimase 12 kuu jooksul. Erinevus on märkimisväärne: oktoobris kasvasid elanike inflatsiooniootused märkimisväärselt: 13,4%ni võrreldes septembri 12,5%ga ning aastane inflatsioon on 8,6%”.

Investeerimispankur Jevgeni Kogan (ta võrdles eri riikide intressimäärasid ja inflatsiooni) nõustub selle lähenemisviisiga, kuid peab inflatsiooniootuste kohta võrreldavate andmete puudumisel vastuvõetavaks kasutada praegust hinnatõusu aastas. Ootused sõltuvad varasemast ja praegusest inflatsioonist: kui hinnad varem jõudsalt tõusid, ootavad inimesed eeloleval aastal kõrgemat inflatsiooni. Venelaste 11,4%, nagu Kogan ütleb, on „tõeliselt karm”.

Nii püüab keskpank jahutada nõudlust, mis ülekuumenenud majanduses läheb peamiselt inflatsiooni. Riigi olemasolevad ressursid on peaaegu täielikult ära kasutatud: tootmisvõimsuse rakendusaste on ajalooliste kõrgeimate tasemete lähedal ja tööpuudus rekordmadal. Kuid sõjavägi ja sellega seotud tööstused töötavad piiril ja nagu keskpank ütleb, „ei ole kursi suhtes tundlikud”. Sellistes tingimustes muutub kõrge määr üha suuremale hulgale ettevõtetele taskukohaseks, hõlbustades ainult ressursside liikumist tsiviiltööstusest sõjaväkke. Üha suurema hulga tööstusharude kasumlikkus läheneb või jääb madalamaks OFZ-de tootlustest – riskivaba raha hoidmise viis, mis muudab erainvesteeringud mõttetuks, märkisid TsMAKP eksperdid.

Kogan näeb venemaa ja Venezuela vahel ka sarnasusi: „Kui poleks sanktsioone, voolaks venemaale aktiivselt rahvusvaheline kapital kõrge riskivaba tulu saamiseks. See tooks kaasa rubla kursi tugevnemise ja inflatsiooni vähenemise, mis võimaldaks keskpangal baaskurssi langetada. Aga… mis meil on?”

13. Taiwan on pärast ekspordikontrolli reeglite karmistamist peatanud tööpinkide tarnimise venemaale, vahendab Taiwan News saareriigi majandusministeeriumile viidates. Avaldus tehti pärast Briti Kuningliku Ühendkuningriigi Kaitseuuringute Instituudi ja Ameerika luureagentuuridele avatud teabe analüüsi pakkuva USA valitsuse keskuse Open Source Center aruande avaldamist. Aruandes mainiti Taiwani venemaale tööpinkide tarnijana.

Seoses tööpinkide sõjalisel otstarbel kasutamise võimalusega on Taiwani majandusministeerium rakendanud mitmeid meetmeid, et peatada nende eksport venemaale. Eelkõige on oluliselt suurendatud sanktsioonide esmase rikkumise eest määratud trahvi – see on praegu 1 miljon Taiwani dollarit (ligikaudu 31 310 dollarit). Ettevõetud tegevused on andnud juba esimesi positiivseid tulemusi, märgib osakond.

Taiwani majandusministeerium jätkab aktiivset koostööd välispartneritega, et võidelda sõjalise laienemise ja ebaseadusliku kaubanduse vastu. Samuti kavatsevad saareriigi võimud olukorda maailmas tähelepanelikult jälgida ja vastavalt tekkivatele ohtudele kohandada ekspordipiiranguid, selgub osakonna teatest.

Märtsis laiendasid Taiwani ametivõimud kõrgtehnoloogiliste toodete venemaale ja Valgevenesse eksportimise piirangute loetelu, et hõlmata 77 tüüpi arvutite arvjuhtimisega (CNC) masinaid, sealhulgas elektrokeemilisi, mehaanilise, treimise, freesimis-, lihvimis- ja muid masinaid.

Juunis täiendas venemaale ja Valgevenesse eksportimiseks keelatud kahesuguse kasutusega kaupade nimekirja Lõuna-Korea, hõlmates 243 kaupa. Uuendatud sanktsioonide nimekirjas on metallilõikamisseadmed, optilised komponendid ja andurid. Dokument jõustus suve lõpus, mille tulemusena jõudis venemaale ja Valgevenesse ekspordiks keelatud Lõuna-Korea kaupade arv 1402 kaubaühikuni, mis jättis Venemaa tööstuse sisuliselt ilma Lõuna-Koreas toodetud tööpinkidest.

Oktoobris teatas Saksa ringhääling SWR Venemaa tollidokumentidele viidates, et venemaa ostis 2023. aastal Saksamaalt üle 300 arvjuhtimisega masina. Neid masinaid kasutatakse sõjavarustuse ja laskemoona tootmiseks ning tarnijate hulgas oli üle 30 Saksa ettevõtte, millest enamik asub Baden-Württembergi liidumaal, kuhu on koondunud palju inseneriettevõtteid. Nende hulgas on ettevõtted Walter Maschinenbau (Tübingen), Volmer (Biberach), Fein GmbH (Schwäbisch-Gmünd), Heller (Nürtingen) jt.

Varem, suve alguses, kirjutas Financial Times, et venemaa ostis Hiina kaudu massiliselt kasutatud CNC-pinke, et suurendada relvade tootmist. Väljaande allikate andmetel ostsid Moskvaga seotud ettevõtted AMG ja UMIC Iisraelis, Jaapanis, Koreas, Saksamaal, Rootsis ja Šveitsis toodetud seadmeid. Need masinad saadeti esmalt Hiinasse ja seejärel suunati venemaale.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised