Sõja ülevaade: 943. päev – Vuhledar võib langeda
Avaldatud: 23 september, 2024Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 23. september 2024:
Vuhledar võib langeda.
1. Sadu jätkus.
2. Krimmist mure kurtmist tuli.
3. Kursk: miskit seni lainetab.
4. Harkiv: muutusteta.
5. Kupiansk-Kreminna: muutusteta.
6. Siversk: muutusteta.
7. Bahmut: muutusteta.
8. Donetsk: Vuhledar on vist langemas.
9. Lõunarinne: muutusteta.
10. Herson: muutusteta.
11. putini uusim tuumarakett võis katsetamise ajal plahvatada.
12. Riigiduumas öeldi, et sügisene ajateenistus toimub vanade reeglite järgi.
13. Briti luurelennukid edastavad andmeid Ukrainale, et tõrjuda Venemaa rünnakuid.
14. Zelenski alustas visiiti USA-s: sel sügisel otsustatakse, mis selles sõjas edasi saab.
15. Lühiuudised
Eile suutis vene pool tõsta tavapärasest u 1/3 kõrgemale oma kaudtuleüksuste lööke.
1. Eile õhtul u 22 ajal pärast venelaste juhitavate liugpommide väljalaskmist kostis Zaporižjas plahvatusi. Tabamusi sai ka kesklinn. Mõnes piirkonnas on elektri- ja veevarustus katkenud.
Tavaline saju ilm ikka põhiliselt piiri ja rinde läheduses.
2. Rostovi oblastis Aasovi sadama piirkonnas midagi suurt põleb.
Krimmis Džankoi rajoonis toimus mitu plahvatust ja õhutõrje töötas Sevastoopoli kandis.
Moskvast pisu idas Vladimiri oblasti kuberner Aleksandr Avdejev teatas ohusignaalide peale mitmeks tunniks piirkonna kahe linnaosa asulate elanike evakueerimisest. „Kiržatšski ja Melenkovski rajoonis võeti kasutusele evakuatsioonimeetmed. Kõik kodanikud pöördusid öösel koju. Olukord piirkonnas on kontrolli all.”
3. Kursk: lainetab, aga kuidas ja kas pidama jäädi, on seni kohvipaksu pealt ennustamine.
Rinde läänesektoris edenevat Ukraina aga ei miskit täpsemalt.
Snagosti suunalt on vene pool seni jätkanud edenemist ja tundub, et Gordejevka ja Viktorovka külad võivad olla vene poole kontrolli all ehk siis see vene teravik vist jõudis Ukraina piirini. Kuna Ukraina seni töötleb Seimi jõe ületusi, siis kirvest maha maetud pole ja üritatakse edasi. Mujalt täiendav info puudus ja see vist osaliselt pühapäeva õhtu süüks läheb, täna vast juba nobedamad näpud miskit enamat kribavad.
4. Harkiv: muutusteta.
5. Kupiansk-Kreminna: muutusteta, aga Ukraina blogijad kirjutavad, et Piśane kandis olla seis kriitiline. Seni on selles lõigus väga aktiivne vene lennundus ning droonide töö ja reserve siin lähemale tuuakse rünnakute jätkamiseks.
6. Siversk: muutusteta.
7. Bahmut: pisu üllatusega eile rindejoone muutusi ei tuvastanud.
8. Donetsk: tundub, et Vuhledar on kukkumas.
New-Yorkis on tõusnud vene poole aktiivsus nii maapeal kui õhus.
Rinde loodesektori edelanurgas jätkas vene pool edenemist Ukrainskest edasi ja ületades Selidove linnast väljuva suure lõunasuunalise maantee. Muret teeb (ja mitte ainult siin rindel) see, et pikad eenduvad 1-2 km laiad vene kontrollitavad alad kipuvad jääma pidama ja seejärel kas pikenema või laienema ja tundub, et paljudes lõikudes Ukrainat nii elavjõu kui moona puudus kimbutab. Hetkel tundub, et vene pool on toonud rindele lähemale veel mitu motolaskurbrigaadi ekvivalenti väge ja ühe täiendava tankidiviisi, sestap hullu soomuse pealesurumist veel tuleb. Lisaks toodi lähemale täiendavad kaudtuleüksusi.
Võitlus Vuhledari pärast. Vene pool üritab linna ümber piirata ja see kipub hetkeseisuga õnnestuvat.
Linnast kagus suutis eile vene pool läbida 2,5 km ja ning sai kahjuks kanna maha Vuhledari serval.
Linnast läänes on vene pool juba suutnud üle Kašlagatsi jõe saada 6 km laiuselt edasi 2km ja teravik hakkas järgmise väikse jõe ja Kašlagatsi vahel keerama ida poole Vuhledari suunas. Vuhledari peamise põhja-lõunasuunalise suure maanteeni on vaid 2 km minna ja linnani 3. Siin suunal pole ka veeliini ees ja olla mitmes päev järjest enamuses soomusega surutakse. Ukraina blogijad kirjutavad, et vist pisu siinse suuna üksuse jäärapäisuse tõttu olla selline olukord kujunenud, et ei tahetud ei rotatsiooni ega tõmbutud õigeaegselt uutele liinidele…
9. Lõunarinne: muutusteta.
Berdjanski suund: muutusteta.
Tokmaki suund: muutusteta.
Melitopoli suund: vaikne.
10. Herson: muutusteta.
11. Tõenäoliselt ebaõnnestus Venemaa Arhangelski oblastis Plesetski polügoonil mandritevahelise ballistilise raketi RS-28 Sarmat stardi test, vahendab sotsiaalmeedia Telegrami kanal Military Informant. Laskemoon võis plahvatada šahtis, tekitades katseplatsile olulisi kahjustusi ja jättes maha tohutu kraatri. See rakett ei olnud tuumalaenguga varustatud.
OSINTi analüütik MeNMyRC1 avaldas oma lehel sotsiaalvõrgustikus X intsidendi saidi satelliidipildid. Need näitavad tohutut plahvatuskraatrit. Analüütik usub, et vedelkütus võis tankimise käigus plahvatada. „See on vähemalt neljas ebaõnnestunud katse katsetada rasket Sarmat ICBM-i. Sarmati esimene ja viimane edukas katse toimus 20. aprillil 2022,” märkis ta. Tuleseiresüsteem FIRMS registreeris plahvatuspaigas tõsise tulekahju, mis kaudselt kinnitab analüütiku sõnu.
Möödunud sügisel märkis putin, et raketisüsteem Sarmat, mida arendatakse 1980. aastatest kasutusel olnud mandritevaheliste rakettide Vojevoda (NATO klassifikatsioonis Satan) asendamiseks, ei ole veel masstootmisse pandud ega ole jõudnud vägedesse.
Raketi Sarmat väljatöötamist alustati 2013. aastal ja putin lubas, et see läheb vägede teenistusse 2020. aastal. Disaineritel ja tehastel tuli kiirustada: rakett pidi asendama Vojevodat, mida Nõukogude kindralid pidasid tuumatriaadi üheks parimaks elemendiks. Sellel Ukraina Južnoje projekteerimisbüroo poolt välja töötatud raketil on 10 lõhkepead ja 40 peibutist, mis muudab selle raketitõrje suhtes väidetavalt haavamatuks.
Vojevoda garantiiaeg lõppes aga 2000. aastate keskel ja seejärel pikendati seda 2016. aastani. Arvatakse, et Venemaal on kuni 40 Vojevodat. Kuid „praktikas saame nulliga arvestada,” ütles sõjaväeekspert Pavel Luzin väljaandele Moscow Times: „Kõik nende tähtajad on ammu möödas.”
12. Sügisese ajateenistuse ajal võetakse sõjaväelise registreerimise registri katserežiimil ajal vastu paber- ja elektroonilisi kutseid, ütles riigiduuma kaitsekomisjoni juht Andrei Kartapolov RIA Novostile. „Sügisene ajateenistus toimub vanade reeglite järgi, nagu öeldud. Jah, meil on vaja mehhanismi nende dokumentide läbimise väljatöötamiseks, tavapärane ettevalmistusprotsess käib,” ütles ta. Tema sõnul peaks register täielikult tööle hakkama 2025. aasta algusest. Sügisene ajateenistuse kampaania kestab 1. oktoobrist 31. detsembrini.
Sõjaväelise registreerimise ühtse registri veebisait, millelt saavad venelased võimude teatel teada, kas nende nimele on sõjaväelise registreerimise ja värbamisametisse väljastatud elektrooniline kutse, läks 18. septembril käima. Registrit kontrollitakse Rjazani ja Sahhalini piirkonnas, samuti Mari Eli Vabariigis.
Varem andis putin kaitseministeeriumile ja digitaalarengu ministeeriumile ülesandeks käivitada 2024. aasta sügisese ajateenistuse ühtne sõjaväelaste registreerimise register. Eelkõige peavad ministeeriumd tagama, et kodanikud registreeritakse ajateenistusse ilma isiklikult sõjaväe registreerimis- ja värbamisbüroosse ilmumata ning tagama ka kutsete elektroonilise saatmise.
Tänavu aprillis kirjutas putin alla seadusele, mis võrdsustas elektroonilised kutsed paberkutsetega, samuti keelas Venemaalt lahkumise ajateenijatel, kes said kutse ja ei ilmunud seejärel sõjaväe registreerimise ja värbamisbüroosse.
Teave väljastatud kohtukutse kohta tuleb sisestada ühtsesse registrisse. Samuti sisaldab see andmeid ajateenistuskohustuslaste kohta 50 punktis, sealhulgas elukoht, teine kodakondsus ja elamisluba/alaline elukoht, andmed töö, hariduse, karistusregistrite, riiki lahkumise ja riiki sisenemise kuupäevade, tervisliku seisundi kohta, jne. Meditsiiniasutused ja valitsusasutused peavad selle teabe esitama.
Sõjaväekohustuslaste ühtse registri ülesanded on väidetust oluliselt laiemad ja seda haldavad FSB struktuurid, ütles selle arenguga kursis olev allikas The Bellile.
13. Briti luurelennukid koguvad Mustal merel teavet Venemaa rünnakute alguse kohta ning edastavad need NATO-le ja Kiievile, edastab UK Defense Journal. „Ametlikult saadetakse kogu kogutud luureteave ainult NATO riikidele, kuid kõik teavad, et mõned neist riikidest jagavad kiiresti teavet Ukrainaga, võimaldades neil saabuvaid rünnakuid tõrjuda. Lääne luureandmed annavad Ukrainale võimaluse veidi kiiremini reageerida,” ütles anonüümseks jääda soovinud endine Briti õhuväeohvitser. Ühendkuningriik kasutab selleks otstarbeks RC-135W Rivet Joint lennukeid, mida saadavad Eurofighter Typhoon hävitajad.
Mullu septembris sai teatavaks, et 2022. aasta sügisel tulistas Venemaa hävitaja Su-27 Musta mere kohal Briti luurelennuki pihta kaks raketti. Nagu BBC Russian Service teatas, tõlgendas Vene lennuki piloot käsku valesti. Venemaa kaitseministeerium teatas seejärel, et intsidendi põhjustas tehniline rike, Venemaa kaitseministeerium vabandas, millega Briti pool nõustus. Pärast seda juhtumit hakkasid Briti vaatlusmissioone saatma hävitajad.
Boeing RC-135 on strateegiline luurelennuk, mis on loodud täitma taktikalisi missioone erinevates sõjakolletes. See on varustatud ülitõhusate anduritega, mis võimaldavad koguda andmeid sidesüsteemide ja radarite elektrooniliste emissioonide kohta. Eks see vana uudis ole, aga nüüd avalikus meedias lõpuks ringleb.
14. President Volodõmõr Zelenski teatas visiidi algusest USA-sse – tema sõnul „otsustatakse, mis selles sõjas edasi saab”. Riigipea teatas sellest õhtuses pöördumises. „Alustame visiiti USA-sse. Nüüd lendame Pennsylvaniasse. Erivisiit. Siis New York, Washington. Just sel sügisel otsustame, mis selles sõjas edasi saab. Koos partneritega me võib tugevdada meie positsioone, kui see on vajalik meie võiduks, ühiseks võiduks, tõeliselt õiglase maailma jaoks,” ütles ta.
Ukraina esitleb võiduplaani USA-le – president Joe Biden näeb seda esimesena täismahus, samuti kavatseb Zelenski seda esitleda kõikidele partnerriikide juhtidele, Ameerika Kongressile, vabariiklastele ja demokraatidele, aga ka mõlemale presidendikandidaadile Donald Trumpile ja Kamala Harrisele.
Ukraina liidri sõnul on USA-l „piisavalt jõudu”, et koos Ukraina ja tema liitlaste ja partneritega tagada rahu vastavalt rahuvalemile ja ÜRO põhikirjale. Zelenski märkis, et praegu tehakse kindlaks, milline saab olema praeguse põlvkonna valitsusjuhtide pärand.
President teatas lähipäevil kohtumistest globaalse lõuna riikide, G7, Euroopa liidrite, rahvusvaheliste organisatsioonide juhtidega (kes aitavad maailma konsolideerida) ning toimuvad ka väga märkimisväärsed kohtumised Ameerika Ühendriikide esindajatega.
„Tõeline rahu ja tõeline võit Ukrainale ja rahvusvahelisele õigusele – see on see, mida me vajame,” lõpetas ta.
Seejärel teatas president oma saabumisest Ühendriikidesse – teda ja esileedi Jelena Zelenskajat tervitasid Ukraina suursaadik USA-s Oksana Markarova ja riigi alaline esindaja ÜRO juures Sergei Kislitsa. Eelkõige eeldatakse, et Zelenski osaleb selle rahvusvahelise organisatsiooni töös New Yorgis.
15. Lühiuudised
Ukraina loodab saada oma lääneliitlastelt mitte ainult Ameerika hävitajaid F-16 ja Prantsusmaa Mirage-2000, vaid ka Gripeni ja Eurofighteri, läbirääkimised käivad. Kaitseminister Rustem Umerov teatas sellest riikliku telesaate ajal.
Briti välisminister Lammy kutsus USA-d üles lubama Ukrainal kasutada Venemaal asuvate sihtmärkide löömiseks rakette Storm Shadow. Ta rõhutas, et praegu on julguse aeg, hoiatades, et Ukraina sõja väljakutsed süvenevad 2025. aasta lõpuks ja 2026. aastal.
Iraan avaldas kvaliteetsed pildid oma uuest ballistilisest raketist „Jahad”, mis on võimeline tabama sihtmärke 1000 km kaugusel, ja droonist Shahed-136B, mis Iraani väidete kohaselt suudab lennata kuni 4000 km kaugusele.
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.