Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10. oktoober 2023:

Odessa suunas droonid, Bahmutist edelas ja Tokmaki suunal Ukraina aktiivsus jätkub.

Eile jäi lugu ära, sest gripp lõi sisse, täna juba pisu toimekam.

1. Eile öösel Odessa suunal droonilaine.

2. Krimmis päris rahulikult siiski magada ei saa.

3. Kupiansk-Kreminna: enamus lõikudes vene poole surve langes.

4. Siversk: vaikne.

5. Bahmut: Bahmutist edelas Ukraina aktiivsus jätkub.

6. Donetsk: vene poole rünnakute arv Marinka kandis kasvab.

7. Lõunarinne: sammhaaval edasi…

8. Herson: mõni vene blogija arvab, et juba homme võib alata siin suurem Ukraina ründamine.

9. Gazpromil on raskusi palkade maskmisega.

10. Poolakad teatasid, et venelased ise lasid Nordstreami katki.

11. Venemaal kasvab progandale mõeldud rahavoog, aga tulemuseks hoopis telekavaatajate arvu tugev langus.

1. Odessa suund oli täna öösel Iraani droonide rünnaku alla, hommikuks täpsemat infot veel polnud. Piiriülene vene poole pommitamine vähenes veelgi. Küll teatas eile ÜRO-s Venemaa esindaja, et Hroza külas olid ühe neonatsi matused ja enamus pommitamise tagajärjel olidki neonatsid need ,kes surma said.

2. Krimmis toimus täna öösel suurem plahvatus Sevastoopoli ja Simferoopoli vahel. Mida ja miks, ei tea.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole surve on hakanud Kupianski poole langema, põhjust ei tea. Küll jätkub aktiivsem tegevus nii rinde keskmises lõigus kuid siingi pole tuvastanud uusi edenemisi. Vihmad pole siin veel pinnasele oma mõju avaldanud ning sarnane jahedus nagu meil taandub juba ülehomme ning 20 kraadi päeval soe tagasi. Kipub arvamaa, et kui siit suunalt vene poolel edenemist tulema ei hakka, siis veelgi üksusi kas Bahmuti juurde või lõunarindele viiakse.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: Loodes jätkab vene pool mõnede rünnakutega päevas aga muutusi need rindejoones seni toonud pole. Linnast edelas on Ukraina lahingutegevus ikka raudteest idapool ning kõlakaid liigub, et vene poole kaotused on kõrged ning vene logistikaahel tugeva kaudtuletöötluse käes. Pisu optimistlik ka siin, kuigi isegi mõnesaja meetriseid edenemisi ei tuvastanud.

6. Donetsk: Marinka ja sealt lõuna pool on jätkuvalt väga tugev vene poole surve, aga no ei saada edasi. Just olla lastud pisu suurem soomusüksus ära, mis kolonnis põlluteed pidi üritas läbi murda, maha jäi vist kuni 10 ühikut. Siin surve langust ei näe, sest vene poolel on vaja suruda Ukraina üksused Donetski linnast kaugemale (ulatub Ukraina ka odava miinipilduja/kahuri moonaga linnani). Siiski suuremat edu vene poolel siin ei prognoosi. 10 kuud väikese Marinka küla ründamist pole isegi veel lõppenud.

7. Lõunarinne: sammhaaval…

Berdjanski suund: olla tõusnud oluliselt vene poole rünnakute intensiivsus ja töösse olla lükatud ka õhudessantvägesid. Mingid rindejoone lainetused jätkusid aga need jäid halli alasse.

Tokmaki suund: Novoprokopivka-Verbove juures lahingud jätkusid ning siin aktiivsem Ukriana, kes tundub, et on põhiliselt keskendunud siia suunale. See ka ainuke rindelõik, kus ollakse kahest liinist läbi jõutud. Küll on enne Tokmaki veel kahekordne vöönd . Ikka veel pole näinud kergete maastikusõidukite suuremt toimetamist siin suunal, aga võib olla hoitaksegi neid ilmade halvenemise ajakas, sest siis peaks nende efektiivsus olema päris kõrge.

Melitopoli suund: lahingutest info puudus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: vene poole mõni blogija kardab juba alates homsest suuremt Ukraina rünnakut üle Dnepri, eks näis. Antonovski sillapea jätkab lainemist põhiliselt lõunapoole ja reidid sealt jätkuvad.

9. Pärast seda, kui Gazprom katkestas gaasi enamikule Euroopa riikidele, kärpis tootmise ajaloo rekordtasemele ja sai viimase nelja kvartali jooksul triljoni rubla (10 mijardit eurot) puhaskahju, algasid ettevõtte ühes suurimas tööstuses palgaviivitused.

Ida-Siberi reservide rekordit omava ja Hiinasse rajatud Siberi jõu torujuhtme gaasi tarniva Kovõktinskoje väljal streikisid lubatud raha ja töötingimuste mittelaekumise tõttu, vahendab Novosibirsk Online. Ühe töötaja sõnul lõpetasid vahetustega töötajad tööl käimise 4. oktoobril. „Töötame kaks kuud ja meile pole makstud ei palka ega avanssi,” kurtis tööline Aleksei Zimin, kes tuli Irkutski oblastisse raha teenima ja sõlmis Gazpromi töövõtjaga 2-kuulise lepingu. Teise Novosibirsk Online’i allika andmetel said umbes 40 töötajast palka vaid kolm ja lubatud 90 tuhande rubla (900 eurot) asemel kuus said nende kaardid 3–60 korda väiksemaid summasid. Mõned töötasid nõutud kaks kuud ja läksid koju ilma raha saamata.

Talvevormi neile, kes alles jäid, ei antud, hoolimata sellest, et taigas langes temperatuur miinus 10-ni. Võimudega kokkuleppele jõudmise katsed ei viinud kuhugi, ütles Zimin: „Nad on sunnitud töötama peaaegu peksmise ja kaklusega. Tundub, nagu oleksime siin orjuses.” Kovykta ala tööliste tööandjaks on Kadano ettevõte, millel on omakorda leping StroyTransNefteGaziga, mis kuulub Gazstroypromi valdusse, mis on hiljuti Ameerika sanktsioonide alla sattunud Gazpromi „tütarettevõte”. Just tema viivitab palkade maksmisega, ütles Kadano asutaja Oleg Anokhin Novosibirsk Online’ile. Palkade hilinemine oli tema sõnul vaid kaks nädalat.

Gazpromi finantsprobleemid on kasvanud alates 2022. aasta keskpaigast, mil peaaegu kõik olulised Euroopa riigid olid järjest Venemaa gaasist ära lõigatud ning Nord Stream 1 ja Nord Stream 2 torujuhtmete plahvatus võttis ettevõttelt võimaluse tarnimist jätkata. ettenähtav tulevik. 2022. aasta juulist 2023. aasta juuni lõpuni kulutas Gazprom kaks kolmandikku oma raamatupidamises olevatest sularahareservidest, et katta sularahapuudujääke ja rahalisi kahjusid. Möödunud aasta teisel poolel sai ettevõte puhaskahjumit 1,2 triljonit rubla ja 2023. aasta esimese poolaasta kasum kompenseeris neist kahjudest vaid viiendiku.

Gazpromi toodang oli jaanuaris-juunis 179,45 miljardit kuupmeetrit. Võrreldes 2022. aasta sama perioodiga langesid mahud 25% ja võrreldes sõjaeelse ajaga ligi kolmandiku.

Mitte kunagi oma kolme aastakümne pikkuse ajaloo jooksul pole maailma suurim gaasiettevõte tootmist nii kiiresti kärpinud. Nii vähendas Gazprom 2009. aastal ülemaailmse finantskriisi taustal tootmist 16% ja pärast NSV Liidu kokkuvarisemist vaid 12% (aastatel 1992–1998).

10. Poola esitas Saksamaale tõendid Venemaa osaluse kohta NordStream-i gaasitorude plahvatuses, kuid Saksamaa võimud on selle teabe suhtes skeptilised. Sellest teatas Saksa väljaanne Zeit. Hiljuti saatsid Poola eriteenistused Saksamaale teabe, et Poola tuvastas osa juhtunu piirkonnas viibinud jahi „Andromeda” meeskonnast. Nende andmetel on tegemist mitme mehega, kes viibisid mõnda aega jahil ja omasid Venemaa kodakondsust. Väljaanne märgib, et just „Andromeedal” oli 26. septembril 2022 otsustav roll NordStreami rünnakus.

Gdański prokuratuuri teatel kontrollis Poola piiriteenistus sama aasta 19. septembril Poola linnas Kolobrzegis jahi peatumise ajal „Andromeda” meeskonda ja fikseeris meeskonnaliikmete isikuandmed. Teatavasti esitasid mehed Bulgaaria dokumente, mis on ilmselgelt võltsitud, seisis prokuratuuri avalduses. Üks meestest – ilmselt jahi kapten – tutvustas end kui „Mihhail Popov”. Poola luure usub, et teab nende inimeste tegelikke nägusid ja oletab, et osa neist võib olla seotud Venemaa sõjaväeluurega.

Zeit lisab, et Saksamaa valitsus ja uurimisringkonnad suhtuvad nendesse teadetesse skeptiliselt ning peavad seda Varssavi võimalikuks kõrvale juhtimise manöövriks. Poolas jätkub valimiskampaania, selgitab väljaanne, ja Poola valitsus on algusest peale avalikult kahtlustanud Venemaad kuriteo toimepanemises. „Võimalik, et Poola võimud rõhutavad Venemaa jälge, et juhtida tähelepanu Ukrainalt kõrvale,” kirjutavad ajakirjanikud.

11. Pärast sõja algust Ukrainaga NSV Liidu aegadest enneolematul tasemel käivitatud riiklik propagandamasina eelarve kasvab. 2023. aastal kulutab valitsus riigimeedia ülalpidamiseks rekordilised 122,1 miljardit rubla (1,2 miljardit eurot), nagu selgub riigiduuma andmebaasis üles pandud järgmise kolme aasta eelarveseaduse eelnõu seletuskirjast.

Igal aastal maksavad riiklikud telekanalid, ajalehed ja agentuurid, aga ka valitsusmeelsed blogijad maksumaksjatele summa, mis ületab Venemaa keskmiste piirkondade – näiteks Vladimiri oblasti (93 miljardit rubla), Ivanovo oblasti (65 miljardit rubla) – eelarvet. ) või Komi Vabariik (107 miljardit rubla). Võrreldes sõjaeelse 2021. aastaga suurenesid riigipropaganda eelarveeraldised 7% ehk 8 miljardi rubla võrra aastas ning 2019. aastaga võrreldes ligi 20% ehk 19 miljardi rubla võrra aastas. 2024. aastal jäävad kulud eelarveseaduse eelnõu kohaselt rekordtaseme lähedale ja ulatuvad 121,3 miljardi rublani.

Samal ajal saavad lisaraha peaaegu kõik riigi võtmemeediad. Russia Today juhtimisstruktuuri ANO TV-Novosti rahastamine suureneb 1,9 miljardi rubla võrra, agentuuri Rossija Segodnja (RIA Novosti) rahastamine – 1,9 miljardi rubla võrra; kaitseministeeriumi telekanal „Zvezda” – 1,6 miljardi rubla võrra, „1. kanal” – 0,6 miljardi rubla võrra, agentuur „ITAR-TASS” – 139 miljonit rubla.

Lisaks eraldatakse eelarvest täiendavalt 10,1 miljardit rubla riiklike telesaadete leviala laiendamiseks kaugematele piirkondadele. Raha läheb föderaalsele riiklikule ühtsele ettevõttele „Vene televisiooni- ja raadioringhäälingu võrk saadete levitamiseks ja edastamiseks” asulates, kus elab alla 100 tuhande inimese.

Uut vaatajaskonda tagamaalt vajab hädasti Venemaa riigitelevisioon, kus tundidepikkustes jutusaadetes ähvardavad valitsusmeelsed „eksperdid” tuumasõjaga ja kutsuvad üles naasma stalinlike repressioonide tavade juurde.

Võrreldes 2018. aastaga on nende venelaste osakaal, kes üldiselt televiisorit ei vaata, peaaegu kolmekordistunud – 13%-lt 31%-le, kurtis eelmisel nädalal VTsIOM-i juht Valeri Fjodorov. Nende osakaal, kes vaatavad ainult telerit ja ei käi kunagi internetis, vastupidi, vähenes 23%-lt 16%-le, ütles ta.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised