Sõja ülevaade: 385. päev – vene oligarhide kasvav ärevus
Avaldatud: 15 märts, 2023Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 15. märts 2023:
vene pool jätkab kolmes peamises suunas surumist, Bahmuti kaitsmine läheb järjest keerulisemaks, vene oligarhide kasvav ärevus, karistuste karmistamine vene inforuumi kontrolliks ja miskit tankisõpradele…
Mõnedes idapoolsemates linnades õhuhäireid oli, üks droon Dnipropetrovski kandis alla lasti. Tabamusi sai Kramatorski linn ja üle pika aja Zatoka (maakitsus Odessast läänes ja sealt kaudu läheb Rumeenia suunaline raudtee) raudteesilla kandis miskit plahvatas. Eriti tihe oli piiriäärsete Ukraina külade pommitamine ja Harkivi oblastis mitmeid kohti terve päev pommitati. Belgorodi linnas mingid plahvatused juba igapäevased, teadmata vaid, mis täpsemalt, sest vene poole igapäevased kinnitused on, et lasid vaid Ukraina droone ja rakette alla. Järjest tuleb videosid, kus Ukraina kamikaze droonidega vene luuremaste piiri lähedal maha võtab. USA MQ-9 Reaper droon kukkus alla Musta mere kohal patrullides (neutraalsed veed) pärast seda, kui Venemaa hävitaja Su-27 põrkas sellega lennu ajal kokku. USA väitel oli vene poole tegu tahtlik ja vene pool ikka teatas, et pole puutunud…
Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus jätkas vene pool kahes endises suunas rünnakuid, ise nad küll väitsid, et said pisu edasi, kuid kaardilt seda siiski tuvastada ei õnnestunud. Ka teatas Ukraina, et siin vene poole rünnakud tagasi lõi. Põllud tahenevad üllatavalt kiiresti ja mitmes rindelõigus juba soomustehnikat põllud kannavad. Rinde kesksosas Svatove suunalt kipub pisu tõusma vene soomuse torkimine lääne suunal ja eks nädala lõpu poole peaks siingi Kupianski poole mineva maantee juures vene poole surve tõusma. Seni põhiliselt kaudtulega piirdutakse. Svatove-Kreminna vahel tõstab vene pool tasapisi rünnakute arvu ja intensiivsust, ikka soomukit tankide toel proovivad lääne poole. Seni rinne seisab, mingid possad vaid hallis alas vahetevahel vahetavad omanikku. vene väge suuremaks rünnakutelaineks peaks veel jaguma. Ukraina kaudtuld pisu vähem kui tavaliselt ja kasvanud on Ukraina poole kurtmine mitmes rindelõigus, et kaudtulemoona ei jagu piisavalt (Bahmutis sama seis).
Siversk: Bilohorivka küla ründamised jätkusid ilma muutusi rindejoones toomata. Kaudtuld vene poolelt hõredalt.
Bahmut: karmid lahingud kogu rindejoonel jätkusid ning mitmes kohas pisu vene pool edenes. Võimalik, et põhjaküljel olevale kõrgustikule ühes kohas wagner üles jõudis. Hetkel sellest vaid nende endi kinnitus. Eks see pisu ohtlik ole, sealt edasi saab end paremini „laiali tõmmata” ja lisaks hakata suruma piki kõrgustiku servasid mõlemas suunas. Põhjapoolne ümberpiiramise suund on hetkel pidama saadud tänu Ukraina vasturünnakutele ja täpsele kaudtulele. Küll läheb nüüd keerulisemaks Bahmutis endas, sest wagner sai kätte osa põhjaservas olevast tööstusalast (1/3) ja jätkab sealt kaudu surumist ka piki Bahmutka jõge, kus mööda hoonestama jõe läänekallast 300 m laiuselt 1,5 km edasi saadi. Kasvab linnas vene soomuse arv ja kaudtuletöötlus. Samal ajal tõuseb Ukraina linnakaitsjate kurtmine, et moona ei jagu. Kipub arvama, et selle toimetamine rindejoonele ongi keeruline, sest kõik ühendusteed on pideva vene kaudtule all. Lõuna poolt eile küll edasi ei saadud, kuid mõlema ründeteraviku (põhja- ja lõunasuunalise) vahe on vaid 3 km ja oht, et linnas olevad Ukraina üksused võivad jääda kotti kasvas veelgi. Vähemalt avalikult Ukraina väidab, et Bahmuti kaitsmist jätkab. Lõunapoolne maanteeni jõudmine Bahmuti edelesuunalise tee läbilõikamiseks vene poolel seni õnnestunud pole, kuigi mitmes suunas tugevad rünnakud jätkuvad. Ukraina on siin pigem kasvatanud vasturünnakute suundasid ja kaudtuletöötlust on siin Ukraina poolel enim. Vene poole kaudtuld jagus nii Bahmuti linnale kui selle ümbrusele 10 km raadiuses. Siingi põllud juba soomust kannavad.
Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise katsed mõlemalt suunalt jätkusid. Krasnohorivka külast pole vene pool seni edasi saanud ning kogu Avdiivka põhjapoolne ümberpiiramise suund seisab, kuigi suruvad kõvasti. Opytne-Vodyane juures „väike Vuhledar” jätkub ning kaotatakse nii tanke kui soomukeid Ukraina miinidele ja kaugtulele. Marinka juures jätkab vene pool edulugude pajatamist, aga isegi need ei jõua sellest põhja-lõunasuunalisest peatänavast kaugemale. Vuhledari juures tasapisi vene rünnakute surve tõuseb ja siingi mingit soomust kaotatakse. Mujal vaid väiksemad üritused kompamiseks. Küll olla eile olnud paar väga valusat HIMARS-i lööki vene tagalasse, kus võimalik, et kahes suuremas majutuskohas palju vene soldateid hukka sai. vene pool teatas vaid, et tabati lastelaagrit ja mingit puhkekompleksi ning kaotuste arv on täpsustamisel.
***
Lõunarinne/Herson: lõunarindel kõva vene kaudtulepäev. Küll jätkuvad Mariupolis plahvatused, mida vene pool sugugi kajastada ei taha. Üks okupatsioonivõimude asejuht olla autopommi tagajärjel Melitopolis hukka saanud. Ainuke rindelõik, kus kaudtuleduell enam-vähem võrdne on Hersoni suunal.
Pisu liigub arvamusi, et liialt palju kulutab Ukraina Bahmuti kaitsmisel oma parimaid üksusi ning toob appi reserve, mida võib vaja olla kevadiseks suuremaks pealetungiks. Ukraina ise kinnitab, et selleks uusi brigaade jagub ning nende kõva väljaõpe käib. Saksamaal ja Hispaanias aga jõudis lõpule esimese portsu Ukraina tankistide/mehhaanikute väljaõpe ning hiljemalt märtsi lõpuks peaks mõnikümmend Leopard 2 tanki Ukrainasse jõudma lisaks muule staffile. Poola just teatas annab Ukrainale u kuu pärast üle portsu hävitajad MiG-29.
Vene oligarhide rindel miskit muutused toimuvad ja nii mitmetki (hetkel u 15) neist lähevad „erru” ning annavad ära kontrolli oma ettevõtetes. Kuna kremli surve sel suunal kasvab, et oligarhid loobuksid osast varast ja panustaks rohkem riigikaitseks ning kipub kasvama kremli soov, et võidakse hakata natsionaliseerima miskit, siis pigem minnakse sellega, mis on mujale maailma pakku. Ootel, mis otsuseid tehakse ärimeeste ja tippjuhtide ühenduse kongressil, mis toimub 16. märtsil. Kongressil osaleb ka putin ja see on esimene tema suurem kohtumine suurettevõtete juhtide ja omanikega aasta jooksul. Arvata on, et putin nõuab neilt suuremat vastutust Ukraina sõja taustal kasvava eelarvepuudujäägi tõttu.
vene riigiduuma saadikud võtsid kolmandal lugemisel vastu haldusõiguserikkumiste seadustiku ja kriminaalkoodeksi muudatused, mis karmistavad vastutust valeinformatsiooni ja desinformatsiooni levitamise eest vene armee kõrval sõdivate vabatahtlike (ka wagner) kohta. Vabatahtlikud ja palgasõdurid, keda süüdistatakse Ukrainas sõdivate vabatahtlike ja palgasõdurite „diskrediteerimises”, võivad vangi minna kuni 15 aastaks… njah, prigozin sai oma tahtmise… ja mõrva eest saab venemaal tunduvalt vähem karistada…
Miskit Armeeniast: peaminister Nikol Pašinjani ettepanekul vallandati Armeenia ja venemaa ühendüksuste ülem Tigran Parvanjan. Põhjuseks on samal päeval tehtud Pašinjani jutt „viienda kolonni” olemasolust riigi relvajõududes. Tema sõnul just tänu sellele kaotas Armeenia 2020. aastal sõja Aserbaidžaaniga Mägi-Karabahhi pärast. Peaminister lisas, et uurimise all on suur hulk sõjaväelasi, sealhulgas kõrgeid sõjaväelasi, süüdistatuna riigireetmises, spionaažis, territooriumide loovutamises ning piirilõikude kaitsmise kohustuste täitmata jätmises. Kuna seni pole venemaa sõjaline abi olnud piisav, siis kipub Armeenia pilk üha sagedaalt kiikama lääne suunal ja kiputakse kaugenema kremlile lojaalsetest endistest liiduvabariikidest kokku pandud sõjalisest blokist. Hiljuti otsustas Jerevan vähendada oma osalust organisatsiooni juhtimisstruktuurides. Pašinjan märkis, et praegu venemaa sõjaline kohalolek Armeenias mitte ainult ei taga vabariigi julgeolekut, vaid „vastupidi, tekitab ohte”, kuna Aserbaidžaan kasutab seda asjaolu lääneriikidega manipuleerimiseks. Ta selgitas, et kontaktide ajal partneritega Bakuu „õigustab oma agressiivset tegevust üha enam kartusega, et Armeenia ja venemaa valmistuvad Aserbaidžaanile vastu astuma”. Probleemi võimaliku lahendusena pakkus Pašinjan välja rahvusvahelise rahuvalvekontingendi saatmise Karabahhi…
venemaa on hädas oma sõjatööstuses toodangu kasvatamisega. Nii putin kui šoigu ja väiksemad ametnikud on hakanud ringi jooksma mööda sõjatööstusettevõtteid. Nüüd lubati, et üritatakse sõjatööstusesse tööle minevas spetsialistid vabastada Ukrainasse saatmisest (njah, neid juba terve ports minema läks), lisaks vähendatakse sinna tööle minejate tervisenõudeid, karistatus rolli ei mängi ja alkoholi ning narkootikumide tarbimisele suuremat tähelepanu ei pöörata.
Uus värbamiselaine algas, kus õiges eas meeskodanikke kutsutakse komissariaatidesse andmete kontrolliks ja siis neid töötlema hakatakse, et nad vabatahtlikult Ukrainasse minekuks lepingu sõlmiks. Naisvangide teemal sai juba mõned kuud tagasi kirjutatud ja eks ootab, kunas esimesed rindele jõuavad.
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.