Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12. november 2022:

kes said, need läksid ja idarindel on kohti, kus on edenenud kumbki pool…

Õhuhäireid jagus kogu Ukrainale, aga suurematest tabamustest infot ei tulnudki. Eks ikka seal rindest kuni 100 km ole ohtlikum ala ja sinna veel mõni droon ja rakett jõuab ning maa-õhk rakettidega S-300 maasihtmärke lastakse. vene piiriäärsete Ukraina külade igapäevane pommitamine jätkub. Ukraina hakkas Bresti juures rajama Valgevene piirile tara.

Harkivi põhjasuund: vene pool pommitas nii piiri äärt, Harkivi linna kui selle ümbrust.

Kupiansk-Kreminna: ilm seal hetkel parem, vihma pole ning päeval 10 kraadi sooja ning lahingud mitmes rindelõigus päris pingsad. Hetkel tundub, et Ukraina surub kolmes suunas ja vene pool kahes suunas. Svatovest põhja pool Ukraina otsib vene kaitses nõrku kohti ning tihe kompamine käib. Svatove suunal ründavad mõlemad pooled ning tundub, et kuskil metsades Ukraina sinna ida poole liigub, Ukraina küll edenemisest teatab, aga kohti ei avalikusta. vene rünnakud tunduvad siin pigem soovist tõsta enda aktiivsust ja suruda Ukraina oma maha, seni see neil õnnestunud pole. Palju metsa seal liiva pinnasega ja sestap hästi läbitav ning võimaldab opereerida igal aastaaajal. Svatove ja Kreminna vahel jätkavad kumbki pool rünnakuid ning siingi tunne, et Ukraina oma kontrollitavat ala pisut siiski sinna ida poole nihutab. Ukraina on asunud aktiivsemalt tuvastama vene kaudtuleüksuste paiknemist ja üritab neid hävitada. Suures rindejoones seni muutusi pole. Vene pool jätkab Zerebetsi jõe ümbruse töötlust ja suudab siingi oma rünnakute toetuseks kahuriväge kasutada. Ukraina on asunud veel aktiivsemalt Svatove ja Kreminna ala töötlema. Eks mingil hetkel Ukraina Svatove-Kreminna joonel asuva Krasna jõeni jõuab.

Siversk: karmid lahingud mõlema Bilohorivka küla pärast jätkuvad. Põhjapoolsemas tundub, et külale põhjapoolt lähenevaid kahte paralleelset teed pidi on küla esimeste majadeni jõutud. Sel suunal on üks tee metsaga ümbritsetud ja kaudtulega keerulisem sihtmärke leida. Seal asuvad elumajad hõredalt kahel pool teed ning tihedamaks läheb mõnesaja meetri pärast. Loodan, et Ukraina suudab siin vastu pidada ja tõstab küla kaitseks kahurituletihedust ründava vastase pihta. Lõunapoolses Bilohorivka külas ka lahingud jätkusid ja see rindejoon on seal keset küla. Ukraina on asunud siin rohkem vene tagalaala töötlema ja vene kaudtuld oli kuidagi hõredalt.

Bahmut: siingi karmid lahingud jätkusid, hetkel tundub, et vene pool pole kaotatud possasid Yakovlivka küla juures tagasi saanud, kuigi üritasid. Uuesti hakati suruma Soledari linnas, aga edu polnud. Eks linna kaudtulega töödeldakse terve päev. Eile rünnati Bahmuti linna vaid idast, aga siingi edutult. Tundub, et lõuna suunalt polnud eile ühtki rünnakut ja võib olla varasemate kaotuste tõttu pidid end pisut „kohendama”. Küll jätkati surumist linnast lõunas kahes kohas lääne poole, aga siingi löödi rünnakud tagasi. Majorske raudteejaamast enamuse on suutnud vene pool eilse päevaga oma kontrolli alla saada ning täna jätkuvad lahingud jaama põhjanurgas. vene poole kaudtuld jagus kogu rindele ohtralt ning Ukraina jätkab vene tagalaala töötlust.

Donetsk: peaaegu kõigis varasemates rünnakusuundades jätkati. Opytne küla suutis vene pool eile vallutada. Eks see pisut ohtlik ole, sest on võimalik edenemist jätkata, piirates Avdiivka linna ümber. Külast põhja pool pisut metsa (500 m ribana) ja sealt edasi 500×500 m põllud neid ümbritsevate puude/põõsastikuribadega, kus vaid üks põllutee põhja suunda ja tugevam tee keerab Avdiivka peale. Peaks olema kaudtuletöötluseks Ukraina omadele päris hea koht. Lisaks on loode- ja läänesuunal nii sood kui vett. Pervomaiskest üritab kangekaelselt vene pool lõuna poolt mööduda, aga seni on juba paar kuud need katsed seal tagasi löödud. Tundub, et seal veel põld rasketehnikat kannab. Sealt 2 km lõuna pool jätkab vene pool rünnakuid Nevelske küla poole ja arvan, et siin jätkatakse suuremat survet, sest edu võimalus sel suunal peaks suurem olema, kuniks põld tanki kannab. Krasnohorivka linnale joosti jälle tormi ja löödi tagasi. Karmid lahingud Marinkas jätkusid ja hetkel üks info, et põhjapoolses linnaosas (jõe põhjakaldal) on vene üksused peatänavani jõudnud. Linna lõunapoolse osa kaitset see veel ei ohusta, aga teadmata on silla seisukord. Pisut ärevuseks siiski põhjust on. Pavlivka külas eile terve päev lahingud jätkusid ja nii otse mööda teed, kui läbi põõsastiku kagu poolt üritavad, vahel isegi küla lõunaservas kanna maha saavad, ja siis lüüakse tagasi. vene pool on suutnud küla vallutamisest juba mitu korda teada anda. Kogu Donetski rindel suutis vene pool toetada nii rünnakusuundi kui töödelda suundi, kus seekord ei rünnatud. Ukraina on veel tõstnud kogu Donetski ümbruse töötlust kaudtulega.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell ja partisanitegevus ning vene kaitseliinide rajamine.

Herson: kes said, need lahkusid ja enda järel sillad üle Dnepri jõe puruks lasid ning Dnepri läänekallas on märgitud Ukraina vabastatud territooriumiks. Ei arvanud, et Hersonisse niipalju rahvast oli jäänud, aga neid jagus ikka väga palju oma võitlejaid vastu võtma. Kohati polnud masinaga võimalust isegi tänavat pidi rahvamassist läbi sõita. Väidetavalt olla vene poole sõnul kõik üksused ja tehnika õnnelikult ära toodud. Päris nii see siiski pole ja juba laekuvad pildid ja videod maha jäetud vene tehnikast ning palju neist täitsa töökorras, alates ühest helikopterist, soomukitest, tankidest jne. Lisaks tundub, et palju vene üksusi siiski maha jäi, sest Ukraina üksused jõudsid päris kiiresti nii Hersoni kui Nova Kakhovkani. Sestap asus Ukraina saatma sõnumeid vene soldatitele, kes jäid Dnepri läänekaldale lõksu end vangi andma. Vastasel korral minnakse karmiks. Eks neid erariietes vene soldatite pilte juba liigub. Kuna palju miinivälju maha jäi, siis külade ja alade kontroll ning hõivamine võtab päris kaua aega, sestap arvan, et rinne Dnepri joonele jääb päris kauaks paigale (eks jõgi isegi lai). Enne lahkumist tegi vene pool kõik, et muuta Herson elamiskõlbmatuks, ehk siis jätkas vanas tatari-mongoli hävitamise vaimus (see vist jätkuvalt osadel meite idanaabritel geneetilises koodis alles püsib). Hetkel jätaks arvamata, kui palju soldateid siiski Dnepri läänekaldale maha jäi, küll aeg selgust toob. Küll kogu taandumiseaja töötles Ukraina ööpäevaselt jõeületusi ja selle ümbrust, sestap ka kaotused vene poolel ei saanud väiksed olla. vene poole kahuritel aga nüüd vaba tuli kogu läänesuunale ja asuti siis oma igapäevase pommitamisega tegelema. Õnneks on vaja Mõkolajevi linna tabamiseks kas rakette või droone ja kurb küll vene poolele, et kogu nende Krimmi maismaa varustusahelat ulatub Ukraina ründama. Arvan, et nüüd läks kummalgi poolel kiireks viimaks vabanenud üksusi mujale ja kes kiirem, see edukam, sest on mõni kriitiline rindelõik, kus suurem edu saavutamine võib tuua päris valusaid muutusi rindejoones. Ukraina edu lootus peaks suurem olema Svatove suunal ja kuratlikumalt vajalik oleks jõuda Mariupolini/Melitopolini. Kahjuks on siin ka kaitserajatisi vene poolel mitmes kihis ja nn lahinguvabasid üksusi jagub. Jah, eile kõlakas tuli, et mõni Ukraina kaudtulelöök korraga mitukümmend soldatit manaleteele viib ja haigla palatid täis paneb, aga sellest seisukorra muutmiseks ei piisa. Nüüd vabanes vene poolel ka kgb üksusi ja asutakse seal aktiivsemalt partisane jahtima.

venemaa hetkel pisut Hersoni kaotusest hämmingus, kõik kriitika on seni suunatud vaid vene kaitseministeeriumi poole ja kreml seni veel eriti kommentaare ei anna. Jamad vene mobbitutega jätkuvad nii venemaal kui Ukrainas ja neid kordama ei hakkaks, ei midagi uut. Õnneks on tõusutrendis omaste kriitika/protest/kisa mobbitute teemal. vene eelarve raskuste esimesed valuläved hakkavad kätte jõudma ning suund peaks olema kiiremas languses (eks seda loodeti juba varem). Oma töö teeb nii madal nafta kui gaasi hind (vütrsi annab ka maailmamajanduse jahtumine), tööealise elanikkonna kiire vähenemine (nii väljarände kui mobbi tõttu), tellimuste puudus ja tihti ka nende täitmise võimetus ning administreeriva aparaadi kiire vähenemine alles hakkab kerima… kui nad said kiidelda, et Ukrainale tuleb talv ikka väga raske, siis ega see neilegi kerge tule.

prigozin (wagneti juht ja omanik) üritab kasvatada oma mõju. Lisaks enda meediakanalitele, „kaklusele” erinevate oblastite juhtkodadega on ta asunud looma väljaõppe punkte ning rahvamiilitsa üksusi kurski ja belgorodi kandis. Päris vandenõuteoreetik olla ei taha, sestap enda kuningriigi rajamist veel seal kandis ei arva tehtavat. Miskit aga kuskil senistes jõuhoobades kgb liinis käriseb…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised