Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: https://x.com/GeneralStaffUA

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. juuli 2025:

Pokrovski-Mõrnohradi kaotamise oht kasvab ja Harkivi ning lõunarindel läheb järjest intensiivsemaks vene survega.

1. Rinde ja piiri lähedus ikka tihedas sajus.

2. Miskit ikka.

3. Kursk/Belgorod: muutusteta.

4. Harkiv: muutusteta.

5. Kupjansk-Kreminna: muutusteta.

6. Siversk: muutusteta.

7. Bahmut: rindejoon on hakanud lainetama.

8. Donetsk: vene pool jätkab sammudega Pokrovski vallutamiseks.

9. Lõunarinne: nii pos kui neg muutusi.

10. Herson: muutusteta.

11. venemaa eelarve auk on aastaga kuuekordistunud.

12. kreml hoiatas rahapuuduse eest kõigi probleemsete majandussektorite toetamiseks.

13. Alates sõja algusest venemaal on salapärastel asjaoludel surnud 20 kõrgemat ametnikku.

14. venemaa veebikinod võetakse täieliku riigi kontrolli alla.

15. Lühiuudised

Ukraina on vaid ühe aastaga suurendanud droonide tootmist 900%, tootes nüüd üle 200 000 mehitamata õhusõiduki kuus, vahendab Defence Express. See on suur hüpe Ukraina siseriiklike võimekuste arengus.

venemaa on täiustanud droone Shahed-136, varustades need tehisintellekti ja maastiku jälgimise võimekuse ning pikalainelise infrapunakaameraga (LWIR). Neid kasutatakse peibutusmasinate, elektroonilise sõjapidamise platvormide ja Shahed-laine rünnakute rajaleidjatena.

Orihivi piirkonnas sai alistuda üritanud vene sõdur lõpuks omade käe läbi surma. Pärast seda, kui ta oli käed üles tõstnud ja Ukraina droonile järgnenud, märkasid tema ülemad seda ja käskisid suurtükituld anda. Kui see ebaõnnestus, lasid nad välja kamikaze-drooni „Molnija”, mis ründas otse sõdurit. Ukraina õhuluure jäädvustas intsidendi, kuid ei saanud sekkuda.

Surve on hakanud kõikuma Sumõ suunal ja põhjust ei tea, võib-olla on Ukraina suutnud oma vasturünnakutega ning vene logistikakoridoride mõjutamisega pisu vene plaane segada. Juba mitmes päev aga on vene pool tõstnud tempot Harkivi suunal, muutusi see pole rindejoonde toonud, aga eks oht ikka üleval. Lõmani suund ka tugevaa konveieri mõju all, aga seni rinne peab, Toretski kandis on Ukraina edukad vasturünnakud olukorda parandanud ning Donetski sektor ja lõunarinne on järjest kasvava surve all.

vene poole taktikas muutusi pole tuvastanud, soomust rünnakutel veelgi vähem, ikka väga väikeste gruppidega rünnatakse (2-9 meest) aga no ei saada jõgede ületamisi pidama. Küll on pisugi positiivsust, et mõnes lõigus on rohkem hakanud õnnestuma Ukraina vasturünnakud. Jätkuvalt arvamusel, et juulikuu sees on oodata suuremat vene poole pealetungi mitmes lõigus, ikka Sumõ ja Harkivi suunal, siis Lõmani suunal ning linnade kogumis Siversk-Karamatorsk-Kostjantinivka-Mõrnohrad-Pokrovsk ja lõunarinne.

1. venemaa võtab maavägede pressiesindaja kolonel Sarantsevi sõnul sihikule Ukraina värbamiskeskusi (TCC-sid), et hävitada mobilisatsiooniandmeid ja häirida ajateenistust. Ta hoiatab, et rünnakud võivad takistada ka reservväelastel värbamist. Vinnõtsja territoriaalne värbamiskeskus peatab pingelise julgeolekuolukorra tõttu tegevuse oma peamises asukohas. Keskust kolitakse ümber, tõenäoliselt vastusena hiljutistele droonirünnakute lainetele, mis on suunatud selliste rajatiste vastu Poltaavas ja Krementšukis.

2. Ukraina väed tabasid FP-1 droonidega Krasnozavodski keemiatehast, mis asub rindejoonest ~550 km kaugusel. See rajatis on ülioluline venemaa tahkekütuse raketikomponentide tootmiseks, sealhulgas oksüdeerijate ja raketikütuste tootmiseks, mida kasutatakse S-300/S-400, Iskanderi, Buki ja Tori süsteemides, aga ka mereväe ja õhu kaudu käivitatavates rakettides. Samuti tegeleb see lõhkeainete sünteesi ja laskemoona kahjutuks tegemisega.

Eile tuli info, et droonid ründasid venemaal Krasnodari krais asuvat Ilski naftatöötlemistehast.

Viimaste päevade droonirünnakud andsid venemaa lennundusele hoobi. Droonirünnakute tõttu tühistati või lükati edasi üle venemaa vaid kahe päevaga üle 2000 lennu, mille kahjud ulatuvad hinnanguliselt sadadesse miljonitesse dollaritesse. Rosaviatsija andmetel oli 5. juuli seisuga: tühistati 485 lendu, hilines ligi 1900 lendu, 88 olid sunnitud suunama lennud alternatiivsetele lennujaamadele. Kõige suuremad katkestused tabasid Pulkovo ja Šeremetjevo lennujaamu. Lennufirmade kahjud on juba ületanud 250 miljonit dollarit.
Vastuseks kaosele vallandas putin transpordiminister starovoiti.

3. Kursk/Belgorod: Ukraina MiG-29 viis Kurski oblastis Zabolotivkas läbi täppisõhurünnaku ühe GBU-62 JDAM-ER pommiga silla pihta. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

4. Harkiv: muutusteta.

5. Kupjansk-Kreminna: muutusteta ja imestama paneb, et vene poole väga tugev tahe jõuda Lõmani linnani on juba pikalt pidama saadud.

6. Siversk: muutusteta.

7. Bahmut: on hakanud pinge jälle tõusma nii Tšassiv Jari kui Toretski kandis, aga õnneks mitte ainult peavaluna Ukraina omadele ning mitmetele allikatele tuginedes julgeb väita, et Ukraina teeb edukaid vasturünnakuid ja suudab hallis alas eesmisi possasid ka edasi lükata ehk siis rindejoone lainetust jagub.

8. Donetsk: surutakse terves sektoris ja jätkuvalt suudab vene pool ohtliku kombitsat suurendada.

Eile suutis vene pool siseneda Mõkolaivka asulasse, mis asub Mõrnohradi linna kõrval ning selle Pokrovsk-Toretsk vahel asuva eenduva kombitsa lääneserval. Jälle on saadud üle ühest jõest ning oht nii Mõrnohradi kui Pokrovski kaotamiseks kasvab kuidagi liiga järjepidevalt.

Mujal muutusi ei tuvastanud.

9. Lõunarinne: Ukraina 65. brigaadi ülema teatel ründab venemaa esimest korda kolme aasta jooksul Zaporižja rinde kogu pikkuses.

Ukraina omad suutsid Datšne tagasi saada ja kuna vene pool pommitas Ukraina positsioone Jalta külast kirdes asuvas metsavööndis Vovtša jõe lõunakaldal, mis viitab Ukraina jätkuvatele positsioonidele teisel pool jõge, mis meeldiv üllatus on.

Samal ajal kui Tolstoi külas nähti vene vägesid.

Kahjuks suudab vene pool jätkuvalt tuua vägesid üle jõe Kamjanske juures ja laiendab oma sillapead, küll pisu leevendab olukorda see, et Ukraina on suutnud Kamjanske asulas jõest lõuna pool suuta mõnda possat hoida.

10. Herson: muutusteta.

11. venemaa rahandusministeeriumi esialgse hinnangu kohaselt ulatus eelarvepuudujääk esimesel poolaastal 3,7 triljoni rublani (40 miljardi euroni) ehk 1,7%ni SKP-st. Juunis kasvas see 300 miljardi rubla võrra. Auk riigikassas on enam kui kuus korda suurem kui 2024. aasta jaanuaris-juunis (0,6 triljonit rubla ehk 0,3% SKP-st).

Seejärel, pärast riigitellimuste ettemaksu aasta alguses, tasakaalustas venemaa rahandusministeerium eelarvet detsembrini sagedamini ülejäägiga kui defitsiidiga (näiteks 0,5 triljonit rubla 2024. aasta mais). Sel aastal nafta- ja gaasitulude kokkuvarisemise tõttu ülejääki ei tekkinud ning teise kvartali lõpuks oli auk 78% suurem kui esimeses kvartalis. „Riigieelarve puudujääk püstitas teises kvartalis antirekordi,” märgib Freedom Finance Globali juhtiv analüütik Natalia Milchakova.

Kuue kuu jooksul kulutas rahandusministeerium umbes poole aastaks planeeritust: 42,3 triljonist rublast 21,3 triljonit rubla. Tuludest laekus vähem kui pool – 38,5 triljonist rublast 17,6 triljonit rubla. Samal ajal vaadati eelarvet hiljuti oluliselt üle: kulusid suurendati 0,8 triljoni rubla võrra ja tulusid vähendati 1,8 triljoni rubla võrra. See juhtus nafta- ja gaasitulude vähenemise tõttu 2,6 triljoni rubla võrra ning nafta- ja gaasiväliste tulude suurenemise tõttu 0,8 triljoni rubla võrra – eelarvereeglite kohaselt on need kulutatavad.

Esimese kuue kuu jooksul osutus puudujääk samaks, mida rahandusministeerium oli kogu aastaks planeerinud (3,8 triljonit rubla ehk 1,7% SKP-st). Aasta alguses loodeti eelarvet tasakaalustada kolm korda väiksema auguga: 1,2 triljonit rubla ehk 0,5% SKP-st, kuid sügisel kavatsetakse seda praeguste andmete põhjal uuesti redigeerida.

Rahandusministeerium märgib, et nafta- ja gaasitulud on esimesel poolaastal 17% madalamad kui eelmisel aastal, põhjendades seda odavama naftaga (muude põhjustena on tugev rubla ja tootmise vähenemist). Nafta- ja gaasivälised tulud on aga peaaegu 13% kõrgemad kui aasta tagasi. Milchakova nimetab esimese poolaasta eelarve tulemusi “väga mitmetähenduslikuks”. Tema arvates näeb eelarvepuudujäägi kasv eriti murettekitav välja.

Probleem on selles, et olukord halveneb. Juuni eelarvetulud on prognoosidele lähedased, kuid kulud on siiski oodatust suuremad, märgib majandusteadlane Jegor Susin: „3,15 triljonit rubla. Suve esimese kuu kohta on need üsna suured kulud; tavaliselt on need madalamad.” Aastases arvestuses kasvasid need peaaegu 18%. Üldiselt on kulud ja puudujääk endiselt rahandusministeeriumi prognoosi trajektoorist kõrgemad, märgib Susin.

Samal ajal on eksperdid üha enam mures eelarvetulude väljavaadete pärast. Nafta- ja gaasitulud sõltuvad naftahindadest ja rubla vahetuskursist, mis püsib praegu tugev, kuigi enamik eksperte eeldab selle nõrgenemist. Kuid suurem osa (73%) tuludest tuleb mitte naftast ja gaasist. Rahandusministeerium märgib, et nende laekumine on graafikus. Kuid nende kasvutempo võib majanduskasvu aeglustumise ja inflatsiooni tõttu märkimisväärselt aeglustuda, kardab HSE professor ja endine rahandusministri asetäitja Oleg Vjugin. Ta peab käibemaksu indikaatoriks. „Käibemaksu dünaamika kui majandustegevuse kaudne näitaja näitab majanduse mõõdukat jahtumist,” märkis Alfa Panga peaökonomist Natalia Orlova oma ülevaates. Käibemaksu tulude statistikat moonutab aprillis kiirendatud käibemaksu tagastamine, kuid viimase kuue kuu jooksul on need (nii tootmisest kui ka impordist) suurenenud 7,3%. Miltšakova hindab käibemaksu tulude kasvuks 9,3%. See on kaugel eelmise aasta 21,6%-st.

12. Kasvavad probleemid majanduse tsiviilosas nõuavad võimudelt üha suurema hulga tööstusharude toetamist, kuid sõjaliste kulutustega ülekoormatud eelarvest ei piisa kõigile. „Eelarvepiirangute tingimustes ületab toetusevajadus eelarve võimalusi,” ütles tööstus- ja kaubandusministeeriumi juht anton alikhanov.

Aasta alguses kinnitas valitsus, et jälgib olukorda tööstusharudes ja 2000 süsteemselt olulises ettevõttes, et kõik on üldiselt stabiilne ja tuge pakutakse vajadusel. Probleemsete tööstusharude arv aga kasvab ning eelarveressursid sulavad nafta- ja gaasitulude järel. Eelarvet tuli ümber kujundada: tulud vähenesid, kulud suurenesid ja puudujääk enam kui kolmekordistus 3,8 triljoni rublani, kuid analüütikud eeldavad, et see on veelgi suurem. Esimese poolaasta tulemuste kohaselt ulatus eelarve auk 3,7 triljoni rublani.

Ametnikud vaidlevad jätkuvalt selle üle, kas majandus on plaanilises jahtumises (nagu asepeaminister aleksandr novak ja rahandusminister anton siluanov usuvad) või libiseb majanduslangusesse (majandusarengu minister maksim rešetnikov), kuid nad ei eita enam ilmselget: sõjatööstuskompleksiga seotud tööstusharud kasvavad jätkuvalt, samas kui ülejäänud näevad vaeva ellujäämisega. Aeglustumine toimub peamiselt tööstusharudes, mis keskenduvad siseriiklikule tsiviilnõudlusele ja ekspordile, ütles novak. „Mitmetes valdkondades, mis ei ole seotud sõjatööstuskompleksiga, näeme tootmisnäitajate teatud langust,” tunnistas esimene asepeaminister denis manturov.

Mais kiirenes tööstusharude kasv järsult (+2,6% võrreldes aprilliga, hooajaliselt korrigeeritud), kuid see oli peamiselt tingitud sõjatööstuskompleksiga seotud tööstusharudest: ülejäänud jätkasid kokkuvõttes langust. Rosstati andmetel vähenes SKP esimeses kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga, isegi hooajalisusest ilma järsu erinevuseta. Aastases arvestuses aeglustus kasv 1,4%-ni. Tööstustoodang oli viie kuu jooksul 1,3% suurem kui 2024. aasta jaanuaris-mais, kuid paljudes tööstusharudes on juba näha ilmset langust. Kaevandustööstus langes 6,7%, sõidukite tootmine 13,7%, tsemendi tootmine 6,7%, mööbli tootmine 4,2%, toidu- ja joogitööstus vastavalt 0,9% ja 2,3%, rõivatööstus 2,3%, jalatsitööstus 31,7% ja nahktoodete tootmine 16,9%.

Valitsuse tähelepanu all olevate või riigi tuge vajavate tööstusharude hulgas nimetas novak ehitust, transporditehnikat ja autotööstust, kivisütt, transporti, põllumajandust jne. alihanov lisas veel sektorid, mis on ehitusega seotud: metallurgia, puidutööstus, ehitusmaterjalid ja mööblitööstus. „Need suudavad katta kõik tootmismahud ja -vahemikud,” on alihanov kindel, kuid kõrged laenuintressimäärad on takistuseks. Promsvjazbanki analüütikud märgivad majanduskasvu tugevat sektoritevahelist killustatust ja kiiret nihkumist stagnatsiooni poole. Majandus vajab nende arvates selgelt tuge rahapoliitika leevendamise näol.

Võimudele lähedal seisev analüüsikeskus CMACS tuvastas 13 tööstusharu, mis kogevad tugevat finantspinget: kala- ja mäetööstus (eriti söetööstus), rõiva- ja nahktoodete tootmine, autotööstus ja -kaubandus, nafta rafineerimine, ehitus (peamiselt masinaehitus – hoonete ehitus seisab), veetransport ja postiteenused.

Mai lõpus pidi valitsus looma ettevõtete ja tööstusharude riikliku toetamise allkomisjoni ning rahandusministeerium lõi selle jaoks veebisaidil jaotise. Allkomisjoni juhib rahandusminister anton siluanov ja tema ülesanne, nagu märkis endine aseminister Sergei Aleksašenko, on anda võimalikult vähe raha.

Sellises olukorras peavad lobistid olema loomingulised. alihanov ütles, et tööstus- ja kaubandusministeerium võtab raha kodumaiste autode ostmisel soodustuste suurendamiseks, tühistades soodusringlusmaksu üksikisikutele, kes impordivad isiklikuks otstarbeks autosid, mille mootori võimsus on üle 160 hj. Lisaks rahalistele stiimulitele kehtestavad ametnikud otseseid piiranguid, mida alihanov nimetab tasakaalustatud protektsionismiks ja turuvajaduste ja tootmisvõimsuse kasutamise tasakaalustamiseks. Näitena tõi minister piirangud (peaaegu keelu) välismaiste autode osakaalule takso- ja autojagamispargis.

Võib-olla kõige problemaatilisem tööstusharu on kivisüsi, kuigi tootmine seal endiselt kasvab (+2,7% võrreldes jaanuari-maini 2024), lihtsalt üha rohkem tooteid jääb ladudesse. Valitsus on juba võtnud meetmeid selle toetamiseks. See on ainus suurematest tööstusharudest, kus kahjumlikke ettevõtteid oli rohkem kui kasumlikke (62,8%) ning kogu finantstulemus oli negatiivne – 129 miljardit rubla jaanuari-aprilli perioodil.

13. venemaa ametnike kummalised surmad ja enesetapud on pärast Ukraina sõja algust muutunud venemaal tavaliseks. Esmaspäeval sai teatavaks, et kaks transpordiministeeriumi ametnikku surid korraga: osakonnajuhataja Roman Starovoit sooritas enesetapu ja osakonnajuhataja asetäitja Andrei Korneitšuk suri südame seiskumisse.

venemaa meediakanalid teatasid anonüümsetele allikatele viidates, et endine venemaa transpordiminister roman starovoit, kelle putin esmaspäeval vallandas, ei surnud mitte 7. juulil, vaid varem. vene Forbes teatas viidates uurimisasutustele lähedasele allikale, et starovoit suri rohkem kui päev tagasi, arvatavasti laupäeva öösel vastu pühapäeva. RBK teatas õiguskaitseorganite allikale viidates, et starovoiti surnukeha leiti laupäeval, 5. juulil. Allika sõnul määratakse starovoiti surmajuhtumi uurimiseks ekspertiisid – ballistilised ja meditsiinilised, mis aitavad kindlaks teha surma põhjuse. Üks peamisi juhtunu versioone on enesetapp, tsiteeritakse allikat. Samal ajal teatas venemaa transpordiministeerium, et 6. juulil toimus starovoiti osalusel kohtumine.

Sellele eelnes veel vähemalt 18 juhtumit, kus venemaa valitsuse esindajad või valitsusele lähedal seisvad isikud surid salapäraselt. 2022. aasta aprillist juulini toimus neli julgeolekujõududega seotud ametnike kummalist surma. Esmalt suri ebaselgetel asjaoludel endine Välisluureteenistuse (SVR) juht vjatšeslav trubnikov, seejärel lasi end autasupüstolist maha erru läinud SVR-i kindralmajor lev sotskov. Peagi pärast seda leiti surnuna presidendi administratsiooni ja Rosvooruženie endine töötaja aleksei ogarev ning seejärel lõikas venemaa Tolli Akadeemia prorektor Zalim Kerefov eelvangistuskeskuse nr 1 üksikkambris endal läbi randmed.

2022. aastal suri ka mitu riigiteenistujat. Augustis suri südamerabandusse Tšeboksarõ 38-aastane juht oleg kortunov ja detsembris kukkus Indias aknast välja Ühtse Venemaa üks rikkamaid asetäitjaid pavel antov. 2022. aasta veebruaris ja septembris surid kaks Kaug-Ida ja Arktika Arengu Korporatsiooni töötajat: lennundustööstuse direktor Ivan Petšorin kukkus paadist välja ja suri korporatsiooni 48-aastane tegevjuht Igor Nosov. Tema surma ametlikuks põhjuseks oli insult.

2023. aasta esimesel poolel algas uus julgeolekuametnike surmade seeria. Veebruaris kukkus Peterburis 16. korruselt alla Lääne sõjaväeringkonna finantsosakonna juhataja marina jankina ning siseministeeriumi ekstremismivastase võitluse peadirektoraadi asejuhataja vladimir makarov leiti peast laskehaavaga.

Veidi hiljem, 2023. aasta mais, suri Kuubalt saabunud lennukis teadusministri asetäitja pjotr kutšerenko, kes kritiseeris eravestlustes sõda Ukrainaga. Augustis suri venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini administratsiooni juht Sergei Filatov, kes juhtis parlamendi kaitsestaapi riikliku eriolukorra komitee putši ajal.

2024. aastal registreeriti veel kolm surmajuhtumit. Veebruaris kukkus Petroskois viienda korruse aknast alla monopolivastase teenistuse Karjala osakonna juht Artur Prjahhin ja novembris leiti endine uurimiskomitee sisejulgeoleku osakonna juht mihhail maksimenko surnuna karistuskolooniast, mõistetuna 14 aastaks vangi.

Järgmine ametnike massilise surma laine toimus selle aasta esimesel poolel; neid suri iga kuu. Jaanuaris leiti Tais surnuna 42-aastane Vladivostoki administratsiooni asejuht konstantin kljuev; veebruaris lasi end maha siseministeeriumi P osakonna asejuht jevgeni golovatõ; märtsis suri Arhangelski oblasti administratsiooni asejuht vladimir ananjev hokit mängides; ja aprillis sooritas Krasnojarski krai föderaalse karistusteenistuse peadirektoraadi asejuht igor rožnev enesetapu.

14. venemaa võimud valmistuvad kehtestama veebikinode sisu täieliku tsensuuri, et tagada vastavus õigetele väärtustele. Riigiduuma infopoliitika komitee aseesimehe andrei svintsovi avalduse kohaselt võivad teenused olla sulgemisohus, kui nad ei vasta uutele riiklikele nõuetele. Jutt käib esimese lugemise läbinud seaduseelnõust, mis muuhulgas teeb ettepaneku keelata veebikinode filmide näitamine ilma levitussertifikaadita (filmid hävitava sisuga ja sisuga, mis ei vasta vene väärtustele). Nagu svintsov Izvestijale selgitas, seisavad tõsiste kuritarvituste korral teenusepakkujad silmitsi trahvide või tegevuse peatamisega.

Aseesimees mõistab nimetatud kuritarvituste all eelkõige meetmete puudumist kummalise sisuga filmide platvormidelt eemaldamiseks. Tema sõnul peavad veebikinod läbi vaatama kõik videomaterjalid LGBT-teemade ja mis tahes propaganda suhtes ning saatma kahtlased filmid kultuuriministeeriumile levitussertifikaadi kontrollimiseks ja kinnitamiseks. „Kultuuriministeerium ütleb: see ja see stseen on esitamiseks kõlbmatu. Nad (veebikinod) monteerivad ja laadivad uuesti üles. Üleminekuperioodil levitussertifikaadi puudumise eest trahvi ei määrata,” selgitas parlamendiliige. Teiseks lugemiseks peavad saadikud määrama selle üleminekuperioodi kestuse. svintsov märkis, et 99%-l videoplatvormidest puuduvad praegu sertifikaadid.

Uued filmid tsenseeritakse kultuuriministeeriumi poolt, ütles saadik. Lisaks saavad ametnikud nõuda filmide ja multifilmide loojatelt teatud stseenide väljalõikamist. Varem teatas Kinopoisk, et kui eelmainitud seadus vastu võetakse, keelatakse 90% veebikinodes saadaolevast sisust – kõigil neil filmidel puudub levitussertifikaat ja selle saamise protsess võtab aastaid. „Esiteks on need telesarjad, mis erinevalt filmidest ei vaja definitsiooni järgi kinodes näitamiseks luba. <…> Kui veebikinod peavad oma kataloogidest koheselt peaaegu kogu sisu eemaldama ja näitamisluba kaua ootama, siis kaotavad vaatajad ootamatult juurdepääsu tohutu hulga filmide ja telesarjade, sealhulgas venemaa filmide, legaalsetele koopiatele,” märkis teenistus.

Varem kohaldati sarnaseid piiranguid veebikinodele ainult LGBT-propagandat keelava seaduse alusel. Nii teatas Roskomnadzor, et 2024. aasta alguse seisuga, alates 2022. aasta detsembrist, on nad sellise sisuga stseenide eest määranud umbes sada trahvi enam kui 50 miljoni rubla ulatuses.

15. Lühiuudised

Iisraeli võimud kaaluvad uut operatsiooni Iraani tuumarajatiste vastu, kui nad saavad teavet Teherani uraani rikastamise tegevuse taasalustamise kohta, kirjutab Axios. Üks stsenaarium uute rünnakute algatamiseks Iraani vastu võiks olla tema võimude katse eemaldada kõrgelt rikastatud uraan kahjustatud rajatistest Fordowis, Natanzis ja Isfahanis, mis on varem olnud Iisraeli ja Ameerika pommitamise ohvrid, ütlesid väljaandele informeeritud allikad. Iisraeli väed võivad rünnakuid jätkata ka Teherani katsete tõttu taastada oma tuumaprogramm – eelkõige uraani rikastamise rajatised.

Elon Muski isa on tekitanud poleemikat, öeldes vene meediale, et tahaks külastada Ukraina okupeeritud piirkondi ja julgustas oma poega külastama venemaad. Ta nimetas Ukraina rahvusvaheliselt tunnustatud piire kunstlikeks ja väitis, et annekteeritud territooriumid on venemaaga taasühinenud – avaldus, mis kajastab kremli propagandat.

Ukraina kaitseministeerium registreeris 2025. aasta esimesel poolel ligi 30 kodumaal toodetud maapealset robotit ja lahingumoodulit – umbes kolmandiku võrra rohkem kui eelmisel aastal. Nende hulka kuuluvad mitmeotstarbelised mehitamata platvormid, mis on loodud kannatanute evakueerimiseks, vaenlase jälgimiseks, tuletoetuseks, logistikaks ja inseneriülesanneteks, nagu demineerimine ja miinide paigaldamine.

venelastele pakutakse reise Afganistani – 3000 dollari eest. Reis kestab 8 päeva, aga Afganistani viisa, lennud, kindlustus ja kohapealne turvakontroll ei kuulu hinna sisse. Kuulutust märkas internetis venemaa veebimeedia Shot.

lavrov soovitab Ungaril ühineda venemaaga Ukraina poolt diskrimineeritud vähemuste kaitsmisel. putini välisminister kordas kremli lemmikklišeesid „venelaste tagakiusamise ja tapmise” kohta ning väitis Ungari ajalehele Magyar Nemzet antud intervjuus, et ka teisi etnilisi rühmi sunnitakse ukrainiseeruma. Nende hulka kuuluvad poolakad, ungarlased, rumeenlased, bulgaarlased, armeenlased, valgevenelased ja isegi kreeklased.

Bloombergi teatel ei suutnud venemaa juunis OPEC+ naftatootmise eesmärki täita. Ajalooliselt on venemaad, kes juhib koos Saudi Araabiaga OPEC+ allianssi, kritiseeritud tootmiskvootide kehva järgimise pärast.

Politico: osa peatatud USA sõjalisest abist Ukrainale võib taastuda pärast USA ja Ukraina ametnike kõrgetasemelisi kohtumisi Roomas ja Kiievis järgmisel nädalal.

Prantsusmaa välisminister Jean-Noël Barrot ütles, et Euroopa Liit valmistab Prantsusmaa algatusel ja USA senaatoritega kooskõlastatult ette uut paketti, mis sisaldab venemaa vastu kehtestatud kõige karmimaid sanktsioone alates Ukraina täiemahulise sissetungi algusest.

Hiina on tellinud maailma esimese kahekohalise viienda põlvkonna hävitaja J-20S. Military Watch Magazine’i andmetel on J-20 kahekohaline versioon (võimalik, et J-20S või J-20B) ametlikult Hiina Rahvavabastusarmee õhujõudude teenistusse astunud. See võimaldab relvaoperaatori paigutamist piloodi kõrvale, mis on selle põlvkonna hävitajate esmakordne rakendamine. Märgitakse, et J-20S-i ei hakata kasutama treeninglennukina, vaid täieõigusliku lahingulennukina: „orjadroonide” (näiteks Dark Swordi projekt) juhtimiseks, elektroonilise sõjapidamise ja juhtimisfunktsioonide täitmiseks. Lennuk saabus Kangzhou baasi (Hebei maakond). Eksperdid usuvad, et kahekohaliste J-20 osakaal võib muutuda domineerivaks.

Ukraina sõjaväeluure HUR avaldas lekkinud venemaa sõjaväe käsu, mis annab korralduse Armeenias Gjumris asuva venemaa baasi kiireloomuliseks tugevdamiseks. Lõuna sõjaväeringkonna 8., 18., 49. ja 58. armee väed suunatakse ümber, tõenäoliselt kasvavate piirkondlike ohtude ja tööjõupuuduse tõttu.

Huthid ründasid Punasel merel Kreeka laevu 24 tunni jooksul kaks korda – on hukkunuid ja haavatuid.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised