Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: https://x.com/GeneralStaffUA

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 28. märts 2025:

kui raha ahnus vallutab maailma, aga muidu rindel enam-vähem ok. vene poole kaotused uutes rekordkõrgustes.

1. Muutusteta ehk siis sajab tugevalt.

2. Miskit Krimmi kandis.

3. Kursk: vene pool suutis saada enda kontrolli alla piiripunkti Sudža-suunalisel suurel maanteel.

4. Harkiv: muutusteta.

5. Kupjansk-Kreminna: üks muutus.

6. Siversk: muutusteta.

7. Bahmut: muutusteta.

8. Donetsk: püsivamaid muutusi ei tuvastanud,

9. Lõunarinne: muutusteta, aga ootab pealetungi.

10. Herson: muutusteta.

11. „Majandus on jõudmas pöördepunkti.” venemaa tööstuse kasv aeglustub peaaegu nullini.

12. putin teatas kaupade üle Põhja-Jäämere transportimise plaani ebaõnnestumisest.

13. venemaa on hädas vohava samagonni tootmisega.

14. „Nii tootmine kui müük on seisma jäänud.” venemaal on alkoholitarnetega probleeme tekkinud ühtse riigi raamatupidamissüsteemi rikke tõttu.

15. Pariisis algas „tahte koalitsiooni” koosolek Ukraina toetamiseks.

16. Lühiuudised

USA eesmärk on kontrollida Ukraina ressursse ja infrastruktuuri, sealhulgas kaevandusi, sadamaid ja raudteid, omades vetoõigust teistele liitlastele – kirjutab Bloomberg.

Põhipunktid:

▪️ Kontroll 5-liikmelise juhatuse poolt (3 USA-st vetoõigusega).
▪️ Hõlmab kõiki maavarasid (nafta, gaas, uued ja olemasolevad maardlad) kogu Ukrainas.
▪️ Kaevandamine nii riigi kui ka erafirmade poolt.
▪️ Kasum konverteeritakse välisvaluutasse ja kantakse üle välismaale.
▪️ USA panus = varasem abi alates 2022. aastast. Nemad saavad esmalt tasusid (+4%), seejärel Ukraina.
▪️ Aegumiskuupäev puudub; muutub ainult USA heakskiidul.
▪️ USA-l on uue infrastruktuuri eelisõigused ja nad võivad vetostada müüki teistele riikidele.
▪️ Ukrainale turvagarantiid puuduvad.

USA saadetud uus eelnõu maavaralepingu sõlmimiseks Ukrainaga on äärmiselt ebasoodne, hoiatab parlamendisaadik Železnjak. Tema sõnul kontrollivad viis inimest – kolm vetoõigusega USA-st – kõiki ressursse, sealhulgas naftat ja gaasi. Leping kehtib üleriigiliselt, kasum läheb välismaale ja kõik muudatused nõuavad USA heakskiitu. Samal ajal ei ole kaasas turvagarantiid. Železnjak kutsus üles seda muutma, kuna dokument pole veel heaks kiidetud.

Njah, kuhu võib tüürida lisaks muutuvale julgeolekupoliitikale maailma majandus, eip tea öelda vist ükski majandusanalüütik, sest elevant on portselani poes ja jätkab aktiivselt ringi tammumist…

venemaa valmistab ette pealetungi Zaporižjale, Hersonile, Mõkolaivile ja Odessale, et ühendada okupeeritud Krimmi koridor Transnistriaga, ütles Ukraina relvajõudude major Valeri Prozapas. Ta ütles seda telekanali Espresso eetris. „venelased valmistavad ette sillapead pealetungiks, sealhulgas Zaporižjale. Seda tuleks selgelt mõista. Zaporižja on nende jaoks üks strateegilisi linnu, kuigi loomulikult mitte nii kõrge prioriteediga kui Odessa suund. Kuna nende peamine strateegiline ülesanne on ühendada okupeeritud Krimmi koridor Transnistriaga, Mõkolaivi ja Hersoni vallutamine. Muidugi vajavad nad selleks Zaporižjat, sest see on eelpost, mille vallutades saavad nad liikuda edasi lõuna poole, ületades juba Dnepri mitte seal, kus neile sobib, Hersoni piirkonnas, vaid Zaporižjast. Kuid see ei tähenda, et nad suudavad oma plaane ellu viia,” ütles ta. Nõustun, et selline plaan võib-vene poolel olla küll, ehk siis Dneprist kitsamas kohas lõunarindel üle jõe ja siis läänekallast pidi lõunasse.

209 vene poole rünnakut eelmisel ööpäeval ehk siis jätkuvalt konveier max töös. Suurim tõus Kupjansk-Kreminna sektoris ja lausa 58 kirja läks. Eks esmane soov on saada 100% Luhanski oblastist enda kontrolli alla ja õige pisu puudu ning saaks miskit poliitiliselt olulist deklareerida. Mujal suuremaid muutusi rünnakute arvus polnud ehk siis kus oli varem aktiivne surumine, seal umbes samas mahus see jätkus.

Liugpomme 157 ehk siis ikka jagub neid, kaudtuld 6430 ehk siis palju ning kamikaze droone u 2900 ja seegi kõrge number. Lisaks rünnakute arvule näitavad needki numbrid vene kindralite tahet edeneda.

Numbritest: no üllatusin, kui Ukraina kindralstaabi eilset ööpäeva kokkuvõtet vaatasin. Kõigis kategooriates selline tõus ja eriti ei muhvigi edasi. Jalaväe üksuste suurused rünnakutes arvatavalt tõusid ning järjest rohkem jälle panustatakse soomusgruppide rünnakutele. Õnneks seni Ukraina seire ja droonid ning kaudtuli need soomuskolonnid puruks laseb enne Ukraina possadeni jõudmist. Eks teekond ole ka pikk, tavaliselt 20 ja enam kilomeetrit. Kaudtuleüksuste tabamise arv vist kõigi aegade rekord ja egas ühegi tagalaveoki rooliski olla taha. Sellise kaotuste mahu juures ei suuda küll vene raudtee läbilaskevõime jooksvalt piisavas koguses asendust tuua ning üksuste nii kiire hõrenemine toob järjest enam kaasa juhtimise halvenemist, sest üha enam tuleb kokku panna erinevaid üksusi ründetempo säilitamiseks ja see toob isegi rahuaja õppustel kaasa koordinatsiooni suure halvenemise ning infokanalite segaduse rääkimata mingistki koordineerimisest. Njah, aga staff odavalt käes ja massiga peale ja äkki kuskilt siiski õnnestub.

Kipub arvama, et mitte ainult soldatite rahulolematus vaid ka juhtide oma kuni kompanii või patalajoni ülemani võib tõusta ja järjest enam otsitakse võimalusi, kuidas kas teeselda rünnakut või saatagi paar õnnetut teele, et saaks lähingupäevikusse teha kirje ja ettekande üles, et proovisime ja läks nagu tavaliselt ikka…

Lõpuks peaks hakkama see kõrge kaudtuleüksuste kaotuse number mõju avaldama hakkama nii laskude arvule kui laskude täpsusele ja seda juba umbes kuu oodanud…

1. Eile õhtul ründas vene armee droonidega Poltaavat, mille tagajärjel kadus mõnes linnas elekter. Hukkunute kohta hetkel infot polnud. Elektrivarustust taastatakse järk-järgult. Vene väed ründasid Poltaava oblastis tsiviilinfrastruktuuri, elamuid ning nafta- ja gaasitööstuse ettevõtete haldushooneid. Ukraina kindralstaap teatas, et vene sissetungijad panid toime järjekordse sõjakuriteo – kasutades Shahed tüüpi mehitamata õhusõidukeid, ründasid nad massiliselt Poltaavat. Nad sihikule võtsid teadlikult tsiviilinfrastruktuuri, elamuid ning nafta- ja gaasitööstuse ettevõtete haldushooneid.

Eile õhtul ründas vene armee Zaporižjat ja Zaporižja oblastit, mille tagajärjel puhkes tulekahju infrastruktuurirajatise juures. Üks 19 aastane noormees sai viga.

Õhutõrje töötas Kiievi piirkonnas Shahed-tüüpi droonide vastu.

President Volodõmõr Zelenski ütles, et 27. märtsil Hersonile antud suurtükirünnaku ajal rikkusid vene väed 23.-25. märtsil Saudi Araabias toimunud tehnilistel kohtumistel kokkulepitud „energiarelvarahu”. „Täna sai Hersoni linna energeetikasektor vene suurtükiväe poolt kahjustada. Raudteejaamale tulid löögid ja elektrienergia sai kannatada, kuna toimusid löögid energeetikasektori pihta.”

Rinde ja piirilähedus ikka valimatus sajus ja sihtmärgiks sobib ka kiirabiauto.

2. Kõlakad, et eile võis Ukraina tabada Krimmis vene õhutõrje staffi.

Kaks plahvatust eile õhtul Feodossija lahes (Krimm). Esimene plahvatus toimub kell 21.24.

Feodossijas põlevad kaks garaaži pindalaga 200 ruutmeetrit. Ja lähedal on vene sõjaväepolitsei hoone.

3. Kursk/Belgorod: vene väed vallutavad lõpuks Kurski piirivalvepunkti tagasi suurel Sudža poole suunduval maanteel ja kipub arvama, et palju Ukraina soomust enam Kurski oblastis pole. Lisaks üritab vene pool päris aktiivselt edeneda sealt lääne pool Ukraina aladel, aga viimase paari nädala sees pole seal enam nende edenemisi tuvastanud. Kuna vene poolel siin suunal väge jagub, siis arvan sarnaselt paljudele analüütikutele, et vene pool plaanib siin suuremat sisenenemist Ukraina territooriumile. Lisaks võtaks siinse väe ümber paigutamine mujale liialt palju aega ja 9. mai pole enam nii kaugel.

Ukraina jätkab sildade löömist venemaa Belgorodi piirialal, et häirida vene vägede liikumist. Pole tuvastanud siin rindejoone muutusi ning kaks vene küla seni Ukraina kontrolli all.

4. Harkiv: muutusteta.

5. Kupjansk-Kreminna: üks muutus.

Kupjanskist idas 15 km kaugusel linnast sai vene pool enda kontrolli alla u 1,5 km pikkuse metsariba põldude vahel.

Lõunapoolseimas sillapeas eile muutusi ei tuvastanud, aga kipub arvama, et survet veelgi tõstatakse, sest senised edusammud on edenemisi toonud.

6. Siversk: muutusteta.

7. Bahmut: püsivamaid muutusi rindejoones ei tuvastanud. Pommitatakse aga üliaktiivselt Toretskit ja selle ümbrust ning üritatakse jalaväega edeneda.

8. Donetsk: seni pole maruline konveier suutnud kuskil Ukraina kaitsest läbi murda. Jätkub hallis alas uute eesmiste possade mehitamine, aga päev või paar ja need jälle tühjaks osutuvad. Hetkel ei õnnestu Ukrainal ise ka uusi eesmisi possasid hallis alas tekitada aga võib-olla see polegi praegu nede tahe, pigem vasturünnakutega lõhutakse vene plaane. Pealegi on soodsam teha enamus ära droonide ja kaudtulega ning eks pisu lennundust ka abiks.

12-masinaline vene kolonn üritas Pokrovski rindel Andrijivka lähedalt läbi murda – hävines täielikult.

Elektritõukse kasutatakse siin sektoris.

9. Lõunarinne: muutusteta.

Berdjanski suund: muutusteta.

Tokmaki suund: muutusteta.

Melitopoli suund: 17-ne brigaadi suurune vene vägi vaid 50 km laial rindelõigul, kus sees lisaks tavapärastele motolaskuritele ka vähemalt kaks dessantnike kampa ehk siis suuremaks pealetungiks peaks vahendeid jaguma ja võimalik, et loo alguses toodud Ukraina ohvitseri arvatud stsenaarium võib töösse minna.

10. Herson: muutusteta.

11. Sõjamajandusmull, mille venemaa pärast Ukrainasse tungimist puhus, hakkab kiiresti tühjenema. Rosstati andmetel langes veebruaris riigi tööstustoodangu kasvutempo aastavõrdluses tühise 0,2%ni. Võrreldes jaanuariga (2,2%) aeglustus tööstuse kasv majanduses 11 korda ja võrreldes eelmise aasta IV kvartaliga (5,9%) üle 29 korra. Statistika järgi on kaitsetööstusettevõtetes jätkuvalt tootmisbuum: metallist valmistoodete (Rosstat hõlmab sellesse kategooriasse mürsud ja pommid) tootmine kasvas aastaga 22,5% ning muude transpordivahendite (sealhulgas tankid ja sõjatehnika) tootmine 33,6%.

Kuid tsiviiltööstus on majanduslanguse äärel või on sellesse juba libisenud. Rõiva- ja jalatsivabrikud, mille võimud eeldasid lahkunud välismaiste kaubamärkide asendamist, vähendasid veebruaris toodangut 0,5% ja kahe kuuga 1,8%. Toiduainete tootmine langes 3%, samas kui jookide tootmine langes 11,3%. OPEC+ piirangute ja karmistavate sanktsioonide tõttu väheneb maavarade tootmine aastases võrdluses 4,9%.

„Majandus on lähenemas pöördepunktile,” ütles tööstuse ja kaubanduse aseminister vassili osmakov 24. märtsil föderatsiooninõukogus. Aastatel 2023-2024 kasvas venemaa SKT ametliku statistika kohaselt kaks aastat järjest 4,1%, mis on 14 aasta rekordkiirus. Kuid nüüd on tööstus tegelikult jõudnud stagnatsiooni, kirjutavad makromajandusliku analüüsi ja lühiajalise prognoosimise keskuse (CMASF) eksperdid: tankide ja pommide tootmise kasv ei ole enam kompenseerinud tsiviiltööstuse langust.

Tööstusnäitajad viitavad sellele, et venemaa majandus võis langeda veebruaris: SKT oli suure tõenäosusega madalam kui aasta varem, ütleb Alfa panga ökonomist Natalia Orlova. Tööstuse aeglustumine on paljuski seletatav kalendrifaktoriga, meenutab ta: eelmisel aastal oli liigaasta ja veebruaris oli üks kalendripäev rohkem. Kuid isegi igakuiste andmete põhjal on näha, et tootmismahud on praegu väiksemad kui eelmise aasta lõpus, märgib investeerimispankur Jevgeni Kogan.

Tööstused on keskpanga kõrge intressimäära ja sanktsioonide karmistami surve alla: ettevõtted on oma investeerimisplaane vähendanud, alanud on laenude pigistamine ning mõnes valdkonnas on võlakoormus järsult kasvanud, mis võib selle aasta esimesel poolel kaasa tuua pankrottide ahela, hoiatab CMAKS.

Võimalik relvarahu Ukrainas, mida kreml Läänega arutab, võib kaasa tuua uue probleemide laine, kuna majandus on harjunud elama tohutute sõjaliste kulutuste tingimustes, usub CEPA (Center of European Policy Action) teadur Alexander Koljandr. Kaitsesse investeerimiseks ohverdab valitsus meditsiini ja hariduse, kuid sõjalist eelarvet on vaevalt võimalik kärpida, usub Koljandr: see jätab kaitsetööstuse tehased rahata ja kümnete tuhandete armeed varustama palgatud tööliste saatus jääb õhku rippuma. Samas jääb venemaa tehnoloogiliselt mahajäänuks, sõltuvaks kõrgtehnoloogilisest impordist ning sanktsioonid on pannud aluse 1980. aastate lõpu NSV Liidu stiilis kriisile, hoiatab ekspert.

12. putini ambitsioonikas plaan kasutada Arktikat kaubaveoks venemaalt Aasiasse ja Aasiast Euroopasse on läbi kukkunud. Möödunud aastal veeti mööda Põhjamereteed (NSR) – Kara väravast Beringi väina – 38 miljonit tonni kaupa, ütles putin neljapäeval rahvusvahelise Arktika foorumi täiskogu istungil. Võrreldes 2023. aastaga kasvas veomaht vaid 2 miljoni tonni võrra ja osutus enam kui pooleks 2018. aastal allkirjastatud presidendi dekreediga nõutust: siis seati eesmärgiks 2024. aastaks 80 miljonit tonni ja 2030. aastaks 200 miljonit tonni. Läbisõidu pikkus on 5,6 tuhat kilomeetrit kuni 7-10 päeva lühem kui Aasia Suessi kanali kaudu kulgeva marsruut. Kuid vaatamata kiirusele oli vähe inimesi, kes tahtsid venemaa Arktika eeliseid ära kasutada.

2024. aasta septembris vähendas Rosatom NSR-i kaudu vedude prognoosi peaaegu 117 miljonile tonnile aastaks 2030. Nagu putini sõnad viitavad, võib see eesmärk osutuda ka saavutamatuks. „Oleme kindlad, et aastaks 2030 on see 70-100 miljonit tonni,” ütles president neljapäeval.

venemaal ei ole piisavalt laevu kaubaveoks üle Arktika: praegu on saadaval vaid 27 vajatavast 57-st. Ja sanktsioonid, mis on majanduse lääne tehnoloogiast ära lõiganud, võivad viia jäämurdjate laevastiku puudujäägi süvenemiseni, kuna vanad laevad tuleb maha kanda ja uute ehitamine viibib, kirjutasid N.Trans Labi analüütikud varem. Nende hinnangul võib aastaks 2030 olla töös mitte rohkem kui 5 piisavalt võimsat tuumajäälõhkujat ning seetõttu ei suuda venemaa tagada aastaringset navigatsiooni piki NSR-i.

putini sõnul plaanivad võimud Arktika arendamiseks käivitada programmi uute sadamate, laevatehaste ja laevade ehitamiseks. „venemaa kui suveräänne jõud vajab Arktikas oma kaubalaevastikku, sealhulgas kauba- ja päästelaevu, mis pakuvad transporti nii piki põhjamered kui ka Arktika piirkondade siseveeteid,” ütles putin. Lisaks vajab ajakohastamist venemaa raudteevõrk. „Peame ellu viima Arktika raudteepolügooni arendamise projekti, sealhulgas Põhjaraudtee moderniseerimise Komi Vabariigi territooriumil ja Jamalo-Neenetsi autonoomse ringkonna sarnaselt idapolügoonile, mis hõlmab BAM-i ja Trans-Siberi raudteed,” lisas president.

Vaatamata aastatepikkustele aruteludele pole SMP arengumudel ikka veel välja töötatud, tunnistas ta mitu tundi varem valitsusliikmetega kohtumisel. „Oleme juba arutanud <…> Põhjamere marsruudi arengumudeli üksikasjaliku määratlemise, selle kaubavoogude infrastruktuuri ja laevastikuga varustamist. Leppisime kokku, et töötame läbi kõik korralduslikud aspektid. Kahjuks pole selles küsimuses otsuseid veel tehtud ja mudel pole koostatud,” ütles putin.

13. Rosalkogoltobakkontroli (RATK) juht Igor Aljošin tegi ettepaneku kehtestada riiklik reguleerimine, et vähendada alkoholitarbimise taset riigis. Intervjuus ajalehele Rossiskaja Gazeta märkis ta, et viimasel ajal on huvi samagonni aparaatide vastu kasvanud: Internetis suureneb nende ostusoovide arv ja tänapäeval saab venemaal selliseid seadmeid osta isegi alaealine. Sellega seoses tegi Aljošin ettepaneku keelata samagonni aparaatide müük lastele ja teismelistele ning kaaluda ka võimalust kehtestada kontroll nende ringluse üle. „See turg vajab kindlasti reguleerimist,” rõhutas ta.

Võimalikest meetmetest nimetas RATK juht seadmete müüki passi järgi, seadmete kohustuslikku ohutussertifikaati ja juba müüdud seadmete registreerimist kehtestatud tähtaja jooksul. Lisaks tegi Aljošin ettepaneku kehtestada tasu teatud võimsusega destilleerijate tegevuse eest, märkides, et see peaks olema oma olemuselt sümboolne ja võimaluse korral sisalduma aparaadi maksumuses.

Praegu kuuluvad venemaal kohustuslikule registreerimisele ainult samagonni piiritusetehased, mille võimsus on üle 200 tuhande dekaliitri aastas. Aleshini sõnul on selliseid ettevõtteid riigis vähe ja eelmisel aastal tootsid nad vaid 67 tuhat dekaliitrit samagonni. Kodumaise toodangu mahtu on aga peaaegu võimatu hinnata. venemaa seadused lubavad kodus destillaate toota, kuid nende müük ilma litsentsita on keelatud.

2024. aasta detsembris sai teatavaks, et võimud arutasid naasmist Nõukogude tava juurde samagonni tootmist, et vähendada alkoholitarbimist riigis, mis püstitas mullu 7 aasta rekordi. venemaa tervishoiuministeeriumi pressiteenistuse teatel töötab valitsus välja meetmeid samagonni aparaatide ringluse reguleerimiseks, sealhulgas nende kaugmüügi keeld, reklaamipiirangud ja seadmete müügi keeld sõltuvalt selle tootlikkusest.

Riigiduuma majanduspoliitika komitee tegi juba jaanuaris ettepaneku luua register kõigi riigi elanike ostetud samagonni aparaatide kohta. Komisjoni juht Maksim Topilin tuli välja algatusega „iga seade nummerdada, sisestada selle kohta teave spetsiaalsesse registrisse ja jälgida selle asukohta”. Lisaks tegi RATK ettepaneku kehtestada eksporditollimaks venemaale imporditavatele samagonni-destillaatoritele.

Veebruaris esitati riigiduumasse seaduseelnõu, mis keelab üle 16% alkoholisisaldusega kange alkoholi tootmise seadmete reklaamimise. Seletuskirjas märgiti, et venemaal toodetakse märkimisväärne osa kangetest alkohoolsetest jookidest kodus, ilma loata ja igasuguse kontrollita. Igal aastal tarbivad venelased umbes 14 miljonit dekaliitrit samagonni, märkisid dokumendi autorid.

14. Alkoholi tootmise ja ringluse kontrollisüsteemi EGAIS rikke tõttu on Krimmis, Moskva oblastis ja teistes venemaa piirkondades tekkinud alkoholitarnete puudus. Jaemüüjad ei ole saanud uusi kaubasaadetisi vastu võtta juba kolm päeva ja mõned baarid ei teeninda isegi kliente, ütlesid mitmed turuosalised. Kolmapäeva, 25. märtsi hilisõhtul (umbes kella 23.00 paiku) teatas föderaalne alkoholi- ja tubakaturgude kontrolliteenistus (RATK), et voolukatkestuse tõttu võib järgmise 5 tunni jooksul esineda viivitusi dokumentide salvestamisel EGAIS-is. Viis tundi venis aga pikaks ajaks.

Selleks ajaks, kui RATK probleemi tunnistas, ei olnud EGAIS vähemalt Moskva oblastis mitu tundi töötanud, ütles föderaalse jaeketi töötaja. Seetõttu ei saanud tema firma alkoholitarneid vastu võtta ja poodidesse saata, ütleb ta: „Kassaaparaadid kaebasid markide üle.” „Asi pole selles, et EGAIS üldse ei töötanud, vaid lihtsalt enamikku süsteemi saadetud dokumentidest ei töödeldud,” ütleb alkoholijaotusfirma töötaja. 25. märtsil oli ta Krasnojarskis tunnistajaks, kuidas tema elukaaslase baar ei saanud EGAISi rikke tõttu kliente alkoholiga teenindada.

Järgmise päeva, 26. mai õhtul teatas RATK, et voolukatkestuse tagajärjed on lokaliseeritud ja dokumente salvestatakse EGAIS-is tavarežiimis.

See pole nii: üksikuid taotlusi menetletakse tõepoolest edukalt, kuid see on pigem erand kui reegel, väidavad Moscow Timesi intervjueeritud turuosalised. Probleem Moskva regioonis püsib, kurdab föderaalvõrgustiku töötaja. „Krimmi EGAIS on peaaegu kolm päeva täiesti maas, nii tootmine kui müük on seiskunud ning Siberis on suured probleemid,” loetleb turustusfirma töötaja.

Samuti teatas demograaf Alexander Rakša, et EGAIS ei ole ligi kolm päeva menetlenud pooli tellimusi, tuues põhjuseks tema tutvuse suures logistikaettevõttes. „Kui nad seda ei paranda, on parem mitte minna nädalavahetustel Bristolisse ja KiBysse. Seal ei ole mingit eelarvelist märjukest,” tsiteerib Rakša oma sõpra. 27. märtsi õhtuks oli teade tavarežiimist viimane RATK-i lehel VKontakte’i neljapäeval ja teenusega said kaebasid mõned kasutajad e-post lakkas töötamast, mistõttu ei olnud võimalik RATK-le päringut saata. Ühe alkoholitootjate ühenduse allikas väidab, et RATK seostab tõrkeid häkkerite rünnakuga.

15. New York Times: Pärast 27. märtsil Pariisis toimunud „tahte koalitsiooni” kohtumist nõuavad ainult Prantsusmaa ja Suurbritannia rahustamisjõudude ehk oma vägede paigutamist Ukrainasse; Itaalia soovib saata vägesid, kui need on osa ÜRO missioonist, siis Poola on selle võimaluse täielikult välistanud. Märgitakse, et Euroopa liidrite seas puudub üksmeel vägede sissetoomise osas Ukrainasse.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron lubas, et „tahte koalitsioon” jätkab Ukraina toetamist sõjas venemaaga ja aitab tagada rahu tulevikus – sealhulgas mõne Euroopa riigi jaoks, saates pärast konflikti lõppu Ukraina pinnale „rahustamisjõud”. Macron ütles aga Euroopa liidrite kohtumise lõpetamisel Pariisis kõneldes, et nende jõudude kontuurid on alles täpsustamisel, kuid vähe üksikasju selle kohta, kes on valmis mida tegema.

Märgitakse, et see on suurendanud ebakindlust, mis ümbritseb diplomaatilisi jõupingutusi, mille eesmärk on lahingud lõpetada. „Me peame kiirendama läbirääkimisi relvarahu saavutamiseks, kiirendama oma suutlikkust rahastada ja tarnida relvi ning koostama plaane Ukraina armee ja rahustamisjõudude jaoks,” ütles Macron pärast kohtumist.

Kuid pärast kolmetunnist arutelu olid Suurbritannia ja Prantsusmaa ainsad riigid, kes ideed toetasid. Macron ütles, et ükski Euroopa vägi ei asu rindel ja neil ei ole ülesannet relvarahu jälgida ega jõustada. Ta tegi ettepaneku, et seda tööd võiksid teha ÜRO rahuvalvajad või muud sõltumatud vaatlejad, samas kui Euroopa väed asuksid venemaa heidutamiseks kaugemal. Eurooplased aitavad ka Ukraina vägesid koolitada ja toetada.

Macron tunnistas, et juhid ei leidnud rahujõudude suhtes üksmeelt. Eelkõige soovib Itaalia vägesid sõjaväljale saata ainult siis, kui nad on osa ÜRO missioonist, Poola on aga selle võimaluse täielikult välistanud. Macron ütles, et Prantsusmaa ja Suurbritannia saadavad Ukrainasse sõjaväedelegatsioonid, et töötada välja Ukraina armee tulevikuplaane. Täpsemat infot oodatakse kuu aja jooksul. Macroni tsitaat: „Just need sõjalised vahetused määravad ära lähetuskohad, vägede arvu, et need usaldusväärseks muuta, ja võimed. Praegu pole midagi välistatud. Arvestame mere, õhu ja maaga.”

Pärast 27. märtsi kohtumist lubasid Macroni sõnul ka liidrid suurendada lühiajalist sõjalist abi Ukrainale, sealhulgas kiirendades eelmisel aastal kokkulepitud vene varadega tagatud laenude tagasimaksmist. „Samuti nõustusime üksmeelselt, et praegu pole õige aeg sanktsioone tühistada, olgu need millised tahes,” ütles ta.

USA presidendi Donald Trumpi erisaadik Steve Witkoff nimetas Euroopa vägede ideed Ukrainas „lihtsustatuks”, kuigi Trumpi administratsioon on Euroopale korduvalt ette heitnud, et ta teeb enda kaitsmiseks liiga vähe. USA toetuse kohta ütles Macron: „Tuleb loota parimat, kuid valmistuda halvimaks.” Macron ütles ka, et oli Trumpiga rääkinud enne neljapäevast kohtumist ja annab talle pärast seda uuesti ülevaate.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski väljendas pärast kohtumist rahulolu, loetledes Euroopa lubadused investeerida Ukraina droonide ja elektrooniliste sõjapidamissüsteemide tootmisse ning säilitada venemaa-vastased sanktsioonid seni, kuni sõda jätkub.

Euroopas on kasvamas kahtlus selle variandi teostatavuse suhtes logistiliste probleemide, vägede vähesuse, venemaa vastupanu ja USA julgeolekugarantiide puudumise tõttu.

Associated Press teatas anonüümsele Prantsuse ametnikule viidates, et Prantsusmaa lubab paigutada Euroopa rahuvalvevägesid Ukrainasse rindejoonest kaugel, kusjuures üks võimalus on paigutada Dnepri jõe äärde.

16. Lühiuudised

putin tegi 27. märtsil ettepaneku arutada Ukrainas ajutise valitsemise kehtestamist ÜRO ja mitme riigi egiidi all, et korraldada valimised. putin vestlusel tuumaallveelaeva Arhangelsk inimestega, teatasid vene meediaväljaanded Meduza ja TASS üksikasjad. „Põhimõtteliselt oleks muidugi võimalik ÜRO, USA ja Euroopa riikidega, loomulikult koos meie partnerite ja sõpradega arutada võimalust korraldada Ukrainas demokraatia ajutine juhtimine,” ütles venemaa juht. Näib, et sellise uue valitsusega oleks võimalik alustada rahuläbirääkimisi ja allkirjastada legitiimseid dokumente, mida tunnustatakse kogu maailmas ja mis on usaldusväärsed, usub putin. Lisaks mainis ta BRICS-riike ja KRDV-d partnerite hulgas, kellega venemaa Föderatsioon on valmis Ukraina lahenduse nimel koostööd tegema. Väidetavalt on venemaa valmis Euroopaga koostööd tegema, kuid nad püüavad meid ninapidi juhtida, leiab kremli juht. Samal ajal nimetas putin Ukrainas „Aasovit” probleemiks, mis tema fantaasiate järgi „on see omandamas tegelikku võimu”.

Teadaolevalt on Põhja-Korea saatnud 2025. aasta alguses venemaale veel vähemalt 3000 sõdurit.

venemaa poolt okupeeritud Zaporižja TEJ-s sai kahjustada diislikütuse paak. Ukraina välisministeeriumi pressiesindaja sõnul oli mahaloksunud kütusekogus ette nähtud jaama avariigeneraatorite töö tagamiseks 25 päevaks.

Föderaalkohtunik on andnud Trumpi administratsiooni võtmeasutustele korralduse säilitada 11. märtsist 15. märtsini Signalis saadetud sõnumid, sealhulgas sõnumid, milles ametnikud arutasid signaali huthide sihtimist. Allikas: CNN, The New York Times. Väidetavalt tegi kohtunik James Bousberg otsuse kohtuasjas, mille eesmärk oli säilitada teavet, mis esitati pärast seda, kui selgus, et USA valitsuskabineti ametnikud arutasid Signali sõjalisi plaane. USA justiitsministeerium teatas, et administratsioon juba töötab selle perioodi tekstisõnumite jälgimise ja säilitamise nimel. Kohtu otsus puudutab Trumpi administratsiooni kõrgemaid ametnikke, sealhulgas riikliku julgeoleku nõunik Mike Waltzi, kaitseminister Pete Gegsethi, riikliku luure direktorit Tulsi Gabbardit, riigisekretäri Marco Rubiot ja asepresidenti J. D. Vance. Kohtunik pole aga veel kindlaks teinud, kas rikkumine aset leidis.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised