Sõja ülevaade: 1101. päev – mitmes sektoris edenes vene pool
Avaldatud: 28 veebruar, 2025Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 28. veebruar 2025:
mitmes sektoris vene pool edasi sai.
1. Üleeile öösel ainult 90 saheedi. Täna öösel uus ports.
2. Kuidagi rahulik.
3. Kursk: tundub, et vene pool rinde läänesektoris sai üle Ukraina piiri ja vallutas ära väikese Novenke küla.
4. Harkiv: muutusteta.
5. Kupjansk-Kreminna: muutusteta.
6. Siversk: muutusteta.
7. Bahmut: muutusteta.
8. Donetsk: rinde keskmises lõigus 2 km edasi vene pool sai.
9. Lõunarinne: eile vene pool üleeilset edundamist jätkas ja rinde lääneservas ühte uude külla sisse sai.
10. Herson: muutusteta.
11. USA sanktsioonide tõttu suleti veel kaks venemaa LNG tehast.
12. Rutte teatas pärast vestlust Trumpiga abi suurendamisest Ukrainale, küll on selguseta asjaolud…
13. venemaa terasetootjad hoiatavad raudtee kokkuvarisemise tõsiste majanduslike tagajärgede eest.
14. EL soovib nimetada ametisse erisaadiku, et pidada läbirääkimisi Ukraina teemal.
Rünnakute arv ei anna päris õiget ülevaadet (eile 128 ehk siis tõusuteel), sest juba viimased kaks nädalat on vene pool pigem rohkem üritanud kontsentreerida oma rünnakuid väiksematesse sektoritesse, et siis neis tugeva survega edu saavutada ja see on hakanud pisu enam tulemust tooma ehk siis edenetakse, kuigi kallilt. Kuna vene pool on suures arvulises ülekaalus, siis ei aita ka alati Ukraina seire, sest oma reserve ja drooniüksusi jne peab liigutama siia ja sinna ning tihti tegema valikuid, kuhu see toetus siis läheb, sest selles kitsas lõigus proovitakse mitmes suunas või tugevama koosseisuga. Siiski pole see muutnud enda ettevaatliku optimismi arvamust. Esmalt on kaudtule ja tagalatoetuselemendi kaotuste number ikka kõrge ja enamasti ei näe oskuslikke rünnakuid, vaid lihtsalt edasi sammumist või kulgemist, kus tavapärase vene sõjataktikaga miskit tegemist pole. Parema väljaõppega üksused suudavad tihti sama lihtsalt üritada, aga suuem mure on isegi hetkel pigem vene eriüksustega, kes reiditavad mitmetes sektorites ja päris aktiivselt muret valmistavad.
Suurim rünnakute arvu tõus oli Donetski rindel ja ilma lõunasektorita oli see arv 49 ehk siis on hakanud tasapisi kõrgemale rühkima. Mujal sektorites pigem varasemate päevade kordus. Sama seis liugpommide, kaudtule ja kamikaze droonidega.
1. üleeile öösel ainult 90 saheedi.
Eile õhtul alustasid vene väed massiivset rünnakut Harkivi oblasti energiasüsteemile. Sellest teatas Harkivi oblasti sõjaväevalitsuse (OVA) juht Oleg Sinegubov, avaldamata mõjutatud objektide täpseid koordinaate. OVA juhi sõnul kasutas vene armee rünnakuks 12 Shahed-tüüpi kamikaze drooni. Enne seda teatas Sinegubov, et üks droonidest oli tabanud Harkivi eeslinna – löögi tagajärjel sai kahjustada Harkivi oblastis asuv eramaja, vigastada sai kaks inimest. Hiljem sai teatavaks, et veel üks inimene sai vigastada.
Harkivi piirkonnapolitsei teatel tulistasid vene väed ka Solonitsevskaja piirkonda. Ukraina siseministeeriumi andmetel sai seal kannatada vähemalt kolm eramaja.
Samal õhtul sattus Zaporižja venemaa droonide rünnaku alla. Zaporižja OVA juht Ivan Fedorov teatas, et kamikaze droon tabas kõrghoonet. „Selle tagajärjel kahjustas lööklaine kortereid, eramaju ja garaaže. Hoone ülemistel korrustel puhkes tulekahju,” ütles ta. Vigastada sai 82-aastane naine, kes vajas arstiabi.
Sumõ kant kõige suuremas sajus. Mujal rinde ja piiri lähedal ikka tugev sadu ehk siis ork on ork.
CNS: Rahvusliku vastupanu teatel on 2024. aastal okupeeritud aladel venelastel uus filtreerimislaager. Rahvusliku vastupanu sõnumis on kirjas, et okupandid on 2024. aastal vallutatud asulate elanike jaoks rajanud uue filtratsioonilaagri 1000 inimesele. Sinna viiakse elanikkond sunniviisiliselt kaitseväega koostööd kontrollima. Samas nõutakse kõigile vene Föderatsiooni kodaniku passi väljastamist.
2. Kuidagi rahulik.
3. Kursk: tundub, et vene pool rinde läänesektoris sai üle Ukraina piiri ja vallutas ära väikese Novenke küla. Kuna küla asub Loknja jõe läänekaldal, siis siit suunalt Ukraina varustusteede ära lõikamist Sudža suunal ei usu. Pigem ei usu, et nad suudavad seal küla pikalt hoida enda kontrolli all.
4. Harkiv: muutusteta.
5. Kupjansk-Kreminna: ilmusid infokillud üleeilsest vene poole soomusgrupi ebaõnnestunud rünnakust Kupjanski poole. Algselt vene pool kiitles, et saavutasid edu, aga läks nagu tavaliselt, ära hävitati 6 soomukit, 2 tanki ja 30 soldatit sai surma ja 5 haavata. Muutusi see rindejoones ei toonud. Aktiivselt jätkub sillapeade laiendamise ürituste jada, aga need pole enam mingi aeg edu toonud. Kreminnast läänes asuvas metsamassiivis on aktiivsed mõlemad pooled ja põhiliselt käib reiditamine ja eks vastastikku ka vange saadakse.
6. Siversk: tundub, et Bilohorivka küla üritati lõplikult vallutada jalaväe dessandiga üle Siverski Donetsi jõe, aga läks nirusti neil.
7. Bahmut: pisu on täpsustunud võimalik rindejoon Toretski linnas ja aktiivne lahingutegevus linnas jätkub. Tšassiv Jari juures pole juba pikalt vene poole tahet linna vallutamiseks.
8. Donetsk: üks muutus siiski tuli.
Rinde keskmises sektoris tuli pikalt pidanud suuna üks vene poole edenemine ning samm edasi oli u 2 km ja lõplikult saadi sellega konttoll Nadezdinka küla üle.
Kurahove suund on endiselt segane, hetkel muutustest infot polnud.
9. Lõunarinne: eile vene pool üleeilset edundamist jätkas ja rinde lääneservas ühte uude külla sisse sai.
Berdjanski suund: eile suutis vene pool Velika Novosilkas loodes jätkata u 4 km laiusel lõigul veelgi edenemist ja jõudis sisse kahte külla, Burlatske saadi tervenisti enda kontrolli alla ja osaliselt Privilne küla. Jälle oli sammu pikkus u 2 km ja hetkel tundub, et siin suunal on saadud konveier tööle. Surutakse nii soomusega kui jalaväega.
Tokmaki suund: vene väed viisid Piatõhatki lähedal läbi pealetungioperatsioone ja sisenesid külla. Piatõhatki oli üks esimesi külasid, mis vallutati Ukraina 2023. aasta suvepealetungi ajal, misjärel see selles sektoris soikus.
Melitopoli suund: vaikne.
10. Herson: muutusteta.
11. Bideni administratsiooni „hüvastijätu” sanktsioonid avaldavad jätkuvalt survet venemaa nafta- ja gaasisektorile. Veel kaks vedelgaasi tehast, Novateki Cryogas-Võsotsk ja Gazpromi LNG-Portovaja, on ekspordisaadetised peatanud, teatab Reuters LSEG andmetele viidates. Mõlemad tehased kanti USA rahandusministeeriumi musta nimekirja jaanuari alguses, nõudega kõik toimingud lõpetada 27. veebruariks.
Reutersi andmetel lasti 2019. aastal vette lastud Cryogase-Võssotski tehase viimane partii veeldatud maagaasi 18. veebruaril ja lossiti Belgias maha 22. veebruaril ning tehast teenindav tankerlaevastik heitismereö ankru. Viimane partii LNG-d Portovaja kompleksist saadeti välja jaanuari keskel. Veebruaris laaditud tanker Pearl on Soome lahes ankrus, nagu ka gaasilaev Veliki Novgorod, mis samuti projekti teenindab.
Portovaja LNG kompleks, mille võimsus on 1,5 miljonit tonni aastas, käivitati 2022. aasta septembris. Algselt saadeti suurem osa projekti saadetistest Türki või Kreekasse ning seejärel alustati tarnetega Hiinasse, Itaaliasse ja Hispaaniasse.
Novembri lõpus suleti samuti Ameerika sanktsioonide tõttu venemaa suurim LNG tehas, Novateki Arctic LNG-2. Ligi 20 miljonit tonni vedelgaasi aastas tootma pidanud tehas jäi ostjateta ning katsed leida uusi jäid vaatamata 40% turuhindade allahindlustele edutuks. Kokku tarnis tehas kaheksa partiid LNG-d, kuid kõik need jäid merre tankeritesse, misjärel oli projekt sunnitud esmalt peatama gaasi kaubandusliku veeldamise ja seejärel tootmist praktiliselt piirama. Jaanuaris üritasid venemaa ametiisikud veenda Indiat projektist gaasi ostma, kuid tulutult: New Delhi kliendid keeldusid lasti vastu võtmast, ütlesid olukorraga kursis olevad allikad Bloombergile.
2021. aasta jaanuaris teatas asepeaminister Aleksandr Novak, et 2035. aastaks plaanib venemaa ehitada üle kümne uue gaasi veeldamise tehase, mis suurendaks LNG tootmist 2024. aastal 65 miljoni tonnini ja 2035. aastal 80-140 miljonini. Kuid nüüd on kõik selle äri arendamise plaanid nurjatud, märgib nafta- ja gaasiekspert Mihhail Krutihhin: venemaa toodab praegu umbes 30 miljonit tonni LNG-d aastas – poole rohkem, kui võimud eeldasid. „LNG tarnijad globaalsele turule – ja selle turu juhtivateks tegijateks on endiselt USA, Katari ja Austraalia ettevõtted – ei pruugi venemaa gaasi konkurentsi karta vähemalt kaks-kolm aastakümmet,” usub Krutihhin.
Arctic LNG-2 langes USA sanktsioonide alla juba 2023. aasta novembris ning eelmisel suvel keelas USA koostöö kõigi uute LNG projektidega venemaal: Murmansk LNG, Ob LNG, Murmansk-Transgaz, Arctic LNG-3, Arctic LNG-1, Krutihhin nimekirjad. Sanktsioonide alla langesid peaaegu kõik venemaale ja Lõuna-Koreasse tellitud Arctic-klassi gaasikandjad, Murmanski oblasti ja Kamtšatka LNG ümberlaadimisjaamad ning Murmanski tehas gaasi veeldamise tootmisliinide ehitamiseks.
12. NATO riigid panevad Ukrainale kokku uut toetuspaketti, mis sisaldab miljardeid eurosid ja panuseid julgeolekutagatistesse. Seda ütles alliansi peasekretär Mark Rutte pärast telefonivestlust USA presidendi Donald Trumpiga. Rutte nimetas kõnelusi suurepäraseks, kuid ei täpsustanud, millised NATO liikmesriigid on valmis rahastama.
Pärast Trumpi ametisse astumist ei ole Washington teatanud Kiievile uutest sõjalise abi pakettidest. 26. veebruaril teatas Trump, et relvade ja laskemoona tarned Ukrainale on ajutiselt peatatud. Samas märkis ta, et varem üle kantud ressursid peaksid andma Kiievile võimaluse sõjategevust jätkata seni, kuni Moskva ja Washington jõuavad kokkuleppele konflikti rahumeelses lahendamises. Samal ajal lubas Trump diplomaatiliste jõupingutuste ebaõnnestumise korral sõjalise toetuse taastamist.
„Vaatame. Praegu on meil läbirääkimised. Meil on käimas tõsised arutelud, sealhulgas haruldaste muldmetallide ja muude oluliste küsimuste üle,” ütles ta. 24. veebruaril sai aga teatavaks, et Kiiev ja Washington on suutnud kokku leppida tulevase maavarade arendamise lepingu tingimustes. Trump teatas hiljem, et dokumendi allkirjastamine oli kavandatud reedeks, 28. veebruariks. Selle taustal on Ameerika president juba selgeks teinud, et USA ei tühista venemaa-vastaseid sanktsioone enne, kui Ukrainas on rahu saavutatud. Lisaks teatas ta, et läbirääkimistel Moskvaga nõuab Washington osa okupeeritud alade tagastamist Ukrainale.
Njah, pool võitu on siis venemal kohe käes ja lõpuks saab USA endale sõjaliselt veel tugevama vastase… kipub olema, et paadunud kurjategija või retsidivist ei muuda oma käitumist, sest mõttemallis pole muutusi, sestap võib isegi mingisugune rahu kokkulepe päris kiirelt oma toimimise lõpetada, sest kremlil selle pidamise soovi pole ja neid igatsugu põhjuseid luuakse, et sõja jätkamisele oleks vähemalt siseriiklikult mingi argument, aga hea sellega ka laias maailmas vehkida… ahjaa, alates lavrovist ja peskovist, kes juba teatasid, et mingeid vallutatud maade tagasi andmisi ei toimu, need on nn igavesti venemaa osad.
13. venemaa seisab silmitsi kasvavate majandusprobleemidega venemaa Raudtee (RZD) võrgu sagenevate häirete tõttu. Suurimate mustmetallurgiaettevõtete liit russian Steel on võtnud ühendust Raudteeveoettevõtjate Liiduga (SOZhT) tööstust ohustavate tootmisprotsesside katkemise tõttu, mis toob kaasa tõsised majanduslikud tagajärjed. Ühing toob võimalike katastroofide põhjusena välja venemaa Raudtee oktoobris kehtestatud tühjade mootorvagunite vastuvõtupiirangud, kirjutab RBC.
SOZHT-i kirjas, mille autentsust tööstuse allikas väljaandele kinnitas, kurdavad metallurgid, et sellised meetmed raskendavad logistikat ja mõjutavad tootmist negatiivselt, eriti pideva tsükliga ettevõtetes, mis võib kaasa tuua tõsised majanduslikud tagajärjed. Selliste riskide vältimiseks tegid ettevõtted ettepaneku korraldada venemaa terase transpordikomisjoni osavõtul koosolek, kus leitakse lahendused tühjade ja koormatud vagunite seisakuaja vähendamiseks mitteavalikel rööbasteedel, sealhulgas ettevõtete juurdepääsuteedel.
Metallurgid peavad tühjade mootorvagunite liikumise piiramist avalikus võrgus sundmeetmeks, teatas russian Steel. Ettevõte leiab, et vedaja peaks saama rohkem volitusi vagunite liikumisega seotud probleemide lahendamiseks, kuna olukorda raskendab väljanõudmata tühjade laovarude suurenemine või selle ebatõhus juhtimine. venemaa Raudtee kinnitas omalt poolt huvi metallitoodete veomahtude suurendamise vastu ning teatas ka, et ei piira mootorvagunite pakkumist lähtuvalt kaubasaatjate soovidest. Monopol märkis, et ettevõtete rööbastele koguneb suur hulk välja võtmata tühje vaguneid, mis takistavad liiklust.
RBC teatel algasid 2024. aasta oktoobris piirangud tühjade vagunite lubamisel venemaa raudteevõrku, et vaguniparki vähendada. Eelkõige puutusid sellega kokku vagunitootjad tehastest saadetud vagunite registreerimisel, täpsustas väljaanne. Kolm päeva hiljem keeld tühistati, kuid hiljem teatasid tootjad uuesti ettevõttepoolsetest piirangutest.
Teedeministeerium teatas veebruari alguses (valitsuse otsuse eelnõus) kavatsusest kohandada kaubaveoga mitteseotud vagunite liikumise reegleid, tühistades nende veo maksimaalse vahemaa. Ministeeriumiametniku sõnul toetas dokumenti russian Steel ning transpordiministeerium ja venemaa Raudtee leppisid ühinguga kokku metallurgiaettevõtete mitteavalikel rööbasteedel ja nendega külgnevatel jaamadel vagunite liikumise probleemi lahendamises.
Detsembris teatas Kommersant, et venemaa Raudtee hindas riigis vagunite ülejääki üle 250 000 ühiku, mis põhjustab häireid kogu võrgus. Tootjate sõnul oli selleks ajaks tehastesse kogunenud üle 2,5 tuhande uue vaguni, mida ei saanud klientidele saata, kuna venemaa Raudtee keeldus neid võrku vastu võtmast. Mõnes ettevõttes jäeti vagunid mitmel astmel jõude seisma või võeti lihtsalt lahti. Olukord tekkis venemaa Raudtee kavatsuse tõttu vähendada oma vagunipargi suurust, muutes vagunite registreerimise protseduuri keerulisemaks.
vene Föderatsiooni suurimad naftakompaniid hoiatasid kaks nädalat tagasi venemaa raudteevõrgu katkestuste tõttu siseturu kütusetarnete katkemise ohu eest, mis põhjustas probleeme naftasaadustega koormatud tankerite saatmisel.
venemaa Raudteele lähedased allikad ütlesid Reutersile, et ettevõtte probleemide peamiseks põhjuseks oli sõda Ukrainas. Massiivne sõjaline transport on jätnud venemaa pikkuselt kolmanda raudteevõrgustiku maailmas kaosesse, tuhandete mahajäetud rongide ja ummikutega. „Süsteem töötas hästi, kuid kõik on muutunud – kaubad liiguvad itta ja kaitsetööstus on prioriteediks ning raudtee ei saa hakkama,” märkis agentuuri allikas. Kaubarongide keskmine tehniline kiirus venemaa raudteevõrgus langes eelmisel aastal 40,6 km/h-ni, mis on madalaim väärtus alates 1960. aastast. Ja lõigu keskmine kiirus, mis sisaldab peatumise aega, langes 35,7 km/h-ni, mis on madalaim alates 1993. aastast.
14. EL-i liidrid arutavad järgmisel nädalal eriesindaja valikut, kes osaleks võimalikel läbirääkimistel Ukraina sõja lõpetamiseks. Kavas on kaaluda ka sõjalise konflikti lahendamise parameetreid, rahutingimusi ja julgeolekutagatisi, mida Euroopa riigid saavad kõnelustel pakkuda, ütlesid tippkohtumise ettevalmistustega kursis olevad inimesed Bloombergile. Kiiev kutsus varem Euroopa liitlasi sellist erisaadikut ametisse nimetama pärast seda, kui Donald Trump tabas Ukrainat ja Euroopat umbes kaks nädalat tagasi, teatades ootamatult dialoogi algusest Moskvaga, vestlusest putiniga ning venemaa ja USA esindajate kohtumisest Riyadhis. USA-s valis Trump selliseks erisaadikuks Keith Kelloggi. Tõsi, ta ei võtnud teda siis venemaaga peetavate läbirääkimiste meeskonda.
Selle asemel on Kellogg viimastel nädalatel kohtunud Euroopa ja Ukraina liidritega. Teisipäeval ütles ta Fox Newsile, et sõda Ukrainas võib peagi lõppeda: „Ma olen väga positiivne selle suhtes, mida ta (Trump) selle konfliktiga ette võtta kavatseb.” Müncheni julgeolekukonverentsil ütles Kellogg Euroopa ametnikele, et tõenäoliselt nad läbirääkimistel ei osale, kirjutab Bloomberg. „Küsimus on selles, kuidas (eurooplased) end positsioneerivad… et olla pigem (läbirääkimiste) lauas kui menüüs,” ütles NATO endine peasekretäri abi Camille Grand enne konverentsi; Seda väljendit on kasutatud diplomaatiliselt.
6. märtsil kiirkorras kokku kutsutud EL-i liidrite tippkohtumisel püütakse välja töötada ka ühine seisukoht kaitseküsimustes – nii kontinendi ümberrelvastamise kui Ukraina toetamise osas, varustades seda relvadega ja andes julgeolekugarantiid, vahendasid Bloombergi allikad.
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.