Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru jaanitule süütas linnapea Anti Allas (pildil keskel). Kujutis: Facebook

Kui varasematel aastatel on Võru linna jaanipeol süüdatud presidendi saadetud Võidupüha tuli, mille toovad kohale Kaitseliidu liikmed, siis tänavu sellist asja ei olnud. Tule süütas kohapeal linnapea Anti Allas.

Teadaolevalt tuli Kaitseliidule üllatusena, et linnapea otsustas, väidetavalt pensionäride ettepanekul teha jaanitule tavapärasest üks päev varem. Sellest saab teha vaid ühe järelduse: linnapeale ei kõlvanud presidendi tuli.

Varasematel aastatel on Võru linnas tähistatud Maakaitsepäeva koos sportlike mängudega Tamula järve ääres ja päeva lõpus on pandud Võidupüha paraadil presidendi poolt süüdatud tulest põlema jaanituli. Üritusest on varasematel aastatel osa võtnud isegi Ameerika Ühendriikide väekontingendi sõdurid. Ka nüüd läksid paljud Võru inimesed 23. juuni õhtul järve äärde, aga seal valitses tühjus.

Tuli, mille linnapea Anti Allas ära põlgas, jõudis Võrumaale siiski kohale: Kaitseliit jagas Võrumaal tuld kõigile soovijatele, tuli jõudis Antslasse.

Miks põlgas Võru linnapea seekord ära presidendi tule? Linnapea ise viimases linnalehes seda ei selgitanud. Kas asja taga on tõesti pensionärid?

Võrus pensionipõlve pidav ja Pommionuna tuntud Jüri Luik, kes saab linnapeaga teadaolevalt ülihästi läbi, ütles, et ehk on ebakõla Kaitseliiduga tingitud viimasest intsidendist suurõppuse Siil ajal. Luik lisas, et linnapea ilmus Kaitseliidu õppusele Siil valge särgi ja lipsuga ning põhjendas õppusest mitteosavõtmist linnapeana tööülesannete täitmisega. Samas esines ta natukese aja pärast Kaitseliidu vormis erafirma plangu värvimisel Võru linnas, kuhu olid kaasatud Võru noored ja linnavalitsuse liikmed. Sellist tegevust ei saa Allase puhul käsitleda kuidagi teisiti kui täiendavat valimisreklaami Riigikogu valimisteks, kuhu Allas segas nii Kaitseliidu, linnavalitsuse kui Võru noored.

Luik lisas, et Allase käitumist võib mõista, kuna Riigikogu liikmed on vihjanud, et järgmistel Riigikogu valimistel sotsid Lõuna-Eestis üle kolme mandaadi ei saaks. Vanad olijad Ivari Padar ja Kalvi Kõva tahavad Riigikogusse saada nagunii. Lisaks on šansid endisel Valga maavanemal Rein Randveril ja endisel Laheda vallavanemal Sirje Tobrelutsul. Uue tulijana ei saa Allast kui linnapead väga kaugele nimekirja panna ja seega on linnapea vähemalt esikolmikus. Kui arvestada, et Kalvi Kõva võib sattuda skandaali ja Ivari Padar ei saa head häälesaaki, siis on hirm, et Allase korraliku valimistulemuse korral saab nende asemel Riigikogusse hoopis Allas.

Riigikogulased on ka vihjanud, et kõige kriitilisem on Padari olukord, kuna Padar tahab jätkata Europarlamendis, kuid uus tulija Marina Kaljurand võib Padari sealt minema puksida. Seetõttu on Padaril eriti oluline pääseda Riigikokku, kuna vastasel korral jääb ta igalt poolt välja. See on ka üks põhjusi, miks Padar oli usin jagama Jüri Luige postitust sotsiaalmeedias, kus Luik analüüsis Kaljuranna astumist sotside ridadesse.

Europarlamendi valimised toimuvad eeloleval kevadel vahetult pärast Riigikogu valimisi 2019. aasta maikuus.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised