Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Twitter

Siseministeerium saatis valitsusele heaks kiitmiseks ja Riigikogule edastamiseks välismaalaste seadust uuendava eelnõu, mis aitab muu hulgas tõhustada rändemenetlusi ja kontrolli rände üle.

Siseminister Lauri Läänemets sõnas, et kui Eesti rändepoliitika eesmärgiks on olla avatud ja atraktiivne talentidele ja kõrge lisandväärtusega tööjõule, ei saa paraku kindel olla, et senine asjaajamiskord suudab neid eesmärke alati teenida. „Praegu on Eestisse elama ja tööle asumisega seotud andmete esitamine ja menetlemine koormav nii tööandjatele, kes välismaalt värbavad, aga ka inimestele, kes siia tulla soovivad. Globaalsel kõrge lisandväärtusega tööjõuturul konkureerime tihedalt ju teiste riikidega. Teisalt opereerime pidevalt muutlikus julgeolekuolukorras, millel on reaalne mõju ka tööjõu liikumisele, ettevõtete tegevusele ning ootustele. Täna näeme majanduses juba taastumise märke, kuid nüüd peame tegema kindlaks, et ka meie tööjõuturg suudaks seda toetada, muu hulgas lihtsustades just talendirännet Eestisse,” rääkis Läänemets.

Siseminister lisas, et seadusemuudatustega saab paremini tagada, et kõigil, kel õigus Eestisse tööle või elama asuda, on seda lihtne teha ja asjaajamine on senisest mugavam.

Eelnõu näeb ette, et välismaalasel ja tema Eestisse kutsujal – tööandjal, õppeasutusel, abikaasal või lähedasel sugulasel – võimaldatakse Eestiga suhelda elektrooniliselt ühe akna põhimõttel ning edastada Eestis elamise ja töötamise andmeid ja dokumente korraga Politsei- ja Piirivalveameti kaudu nii Maksu- ja Tolliametile, Tööinspektsioonile kui ka Eesti Töötukassale.

Samuti luuakse õiguslikud alused, et PPA, MTA, TI, töötukassa ning Haridus- ja Teadusministeeriumi andmekogud saaksid vahetada välismaalase Eestis elamise, töötamise ja õppimise andmeid üle X-tee.

Muudatustega ajakohastatakse ka elamisloa taotlemise regulatsiooni, et soodustada e-teenuste kasutamist ja paberivaba asjaajamist.

Lisaks korrastatakse välismaalase Eestis viibimise, elamise ja töötamise regulatsiooni ning lahendatakse muid praktikas esinenud kitsaskohti.

Siseminister Läänemets lisas, et olukorras, kus konkurents headele töötajatele on tihe ka riikide vahel, tuleb lisaks muule silma paista ka ladusalt korraldatud menetlemisega. „Ladusus tähendab ühtlasi ka tõhusust ning seda, et võimalused viisade ja elamislubade väärkasutuseks viiakse miinimumini. Kui reeglid on lihtsad ja selged, on meil paremini tagatud ka kontroll rände üle,“ ütles ta.

Läänemets märkis, et eelnõu kooskõlastusringilt tuli asjasse puutuvatelt asutustelt häid ettepanekuid eelnõu täiendamiseks. „Näiteks on kavas võimaldada lühiajalise Eestis töötamise registreerimise kiirmenetlust ka kasvuettevõttes tööle asumisel. See tagab sarnased võimalused teiste juba soodustatud rühmadega nagu näiteks iduettevõttega. Samuti on plaan täiendada välismaalaste seadust, et lihtsustada ja soodustada rahvusvahelistumiseks oluliste filmide ja sarjade tootmist Eestis,“ selgitas Läänemets.

Muudatused jõustuvad mitmes osas. Muudatused, mille rakendamine ei eelda ettevalmistus- ja üleminekuaega, jõustuvad üldises korras. Muudatused, mis nõuavad arendustöid, vastavalt arenduste valmimise ajale.

1. oktoobri seisuga omab kehtivat lühiajalist viisat 16 007 välismaalast ja pikaajalist viisat 4032 välismaalast. Kehtivat tähtajalist elamisluba välismaalaste seaduse alusel omab 39 613 kolmanda riigi kodanikku.

2023. aastal sai Eestisse elamiseks esmase tähtajalise elamisloa 4261 välismaalast, aasta varem 5988. Tänavu 1. oktoobri seisuga on neid välja antud 2050.

Viimased uudised