Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrumaa lõõtsameistri August Teppo mälestuseks 29. korda toimuv üleriigiline võistumängimine teppo tüüpi lõõtsadel toob laupäeval Kandle aeda taas kokku paremad lõõtsamehed ja -naised.

Võistlejatelt oodatakse kahte eriilmelist pillilugu, millest üks on valss. Pillilugude juures hindab žürii individuaalset meisterlikkust, sisukust, muusikalist väljendusrikkust, intonatsiooni ja kõla.

Võisteldakse neljas erinevas kategoorias: algajad, noored, täiskasvanud ja ässad. Ässad on varem täiskasvanute klassis 1.-3. koha võitnud mängijad.

Parimatest parimad, kes võitnud ässade klassis Teppo lõõtsavõistluse juba kolm korda, nimetatakse lõõtsakuningaks. Mullu sai läbi võistluse ajaloo neljandaks lõõtsakuningaks Richard Ott Leitham. Võistumängimise auhinnad paneb välja Võru vald.

Peale lõõtsa võistumängimise tasub korraldajate soovitusel silm peal hoida ka laupäeva õhtul Kandles algaval tantsimise mõõduvõtul „Ummamuudu tands”, kus võetakse mõõtu labajala valsis ja toimub tantsuloojate võistlus.

LÕUNAEESTLANE

Traditsioonilise eeposelugemisega Võru Kreutzwaldi pargis ning piduliste rongkäiguga Kandle aeda algas neljapäeva õhtul XXIII Võru Pärimustantsu Festival, mis sel korral on pühendatud valsile.

„Eks välisrühmad on alati olnud tõmbenumber,” rääkis festivali staabi juhataja Epp Vana Lõunaeestlasele. „Sel aastal on meil kuuest välisriigist külalisi: India, Inglismaa, Rumeenia, Serbia, Makedoonia ja Läti tuleb laupäevaks-pühapäevaks.”

Lisaks kontsertidele viivad välisriikide rühmad nädalavahetuse jooksul läbi ka oma maa kultuuri tutvustava pärimuspäeva, millega teevad reedel algust inglased.

„Inglased tutvustavad oma kultuuri, kombeid, riideid, miks nad just sellist tantsu tantsivad, pakutakse natukene süüa-juua,” selgitas Vana. „Laupäeval on India pärimuspäev ja pühapäeval on Rumeenia päev.”

Panus tantsule aitab eristuda

Üle kahe aastakümne Võru folkloorifestivali nime kandnud folgipidu korraldatakse tänavu teist aastat Võru Pärimustantsu Festivali nime all ning rõhuasetuse seadmist tantsule ei ole tulnud kahetseda.

„Eristuda see aitab, sest igasuguseid folgi-nimelisi festivale on Eestis ju suve jooksul hästi palju,” tõdes Vana. „Kuna me tahame rõhutada, et meie festival on ikkagi tantsufestival, siis ma arvan, et see on täiesti õigustatud, et me nimemuutuse tegime.”

Ilm on tänavu suvel soosinud pigem varjualuseid ettevõtmisi, sestap on ka festivali korraldajad valmis selleks, et osad välikontserdid tuleb vajaduse korral läbi viia Kandle majas. Kindlasti toimub Kandle saalis festivali lõppkontsert.

Festivali programmi kuulub lisaks pärimustantsule ka palju muud, mis Võru linna neljaks päevaks endasse seob. Näiteks kodukohvikute päev, lõõtsa võistumängimine, õhtulaulud Tamula kaldal, jutujalutuskäigud ja tänavatants, aga ka kodukontserdid, tantsimise mõõduvõtt ja pika laua pidu kesklinna pargis.

Vaata pilte festivali algusest ja järgnevat videolugu.

ARVED BREIDAKS


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181