Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru Koidula tänava järvepoolse otsa elanikud märgistasid reede õhtul punasega oma kodutänava loendamatud teeaugud, lootusega, et linnakassast leitakse raha uue teekatte ehituseks.

Teelõigu alguses oli puu külge kinnitatud plakat teatega: „Tule ja tantsi. Tõeline folkloor on meie aukudega tänaval.” Sõiduteele oli värviga pihustatud „Stopp!” ning paigaldatud ebatasasest sõiduteest teavitav liiklusmärk.

Teelõigu asfaldikiht on kohati sedavõrd kulunud, et välja paistab juba selle all olev kivisillutis.

ARVED BREIDAKS

 

Märtsis alkoholi tarvitanuna autoroolist tabatud Võru linnavolikogu liige, ASi Võru Vesi juhataja Jüri Miks loobus poliitilisest vastutusest ja võttis reedel tagasi oma lahkumisavalduse ettevõtte juhi kohalt.

ASi Võru Vesi nõukogu kogunes reede keskpäeval istungile, et muude küsimuste seas arutada ka juhatuse liikme Jüri Miksi lahkumisavaldust, kuid selleni ei jõutudki.

„Vahetult enne nõukogu koosolekut võttis Jüri Miks oma lahkumisavalduse tagasi,” teatas ASi Võru Vesi nõukogu esimees Aavo Hummal Lõunaeestlasele.

Keskerakonna nimekirjas 2013. aastal volikokku valitud parteitu Jüri Miksi lahkumissaaga sai alguse 21. märtsil, kui politsei tabas ta Võrus alkoholi tarvitanuna autoroolist. Ekspertiis tuvastas linnavolikogu liikmest veefirma juhil kriminaalse alkoholijoobe ehk üle 1,5 promilli.

11. aprillil esitas Miks ASi Võru Vesi nõukogule ametist lahkumise avalduse, pälvides sellega koalitsioonikaaslaste tunnustuse.

„Sellise tegutsemisviisiga on Jüri Miks üles näidanud, et on oma teost aru saanud ja võtnud ka poliitilise vastutuse,” märkis Võru linnavolikogu esimees, Miksi fraktsioonikaaslane Andres Visnapuu 19. aprillil Lõunaeestlasele.

„[Võru volikogu] koalitsioon on seisukohal, et Jüri Miksi lahkumisavalduse rahuldamine nõukogu poolt on igati põhjendatud antud situatsioonis,” lisas volikogu esimees.

Pikk lahkumine

ASi Võru Vesi nõukogu pidi lahkumisavaldust arutama 8. mail, kuid siis jäi nõukogu istung ära. Põhjusena nimetas nõukogu juhtiv Hummal asjaolu, et Jüri Miksist koosnev ettevõtte juhatus ei saanud valmis esimese kvartali raportit, mistõttu lükati nõukogu istung edasi 19. maile.

19. mai hommikul tegi Miks visiidi linnavalitsusse ning keskpäeval alanud Võru Vesi nõukogu istungi eel võttis ta oma lahkumisavalduse tagasi.

Nõukogu otsustas Hummali sõnul seejärel, et Miksi jätkamine või lahkumine juhatuse liikme kohalt saab lahenduse siis, kui kohus on tema asjas otsuse langetanud.

Pragmaatiline mees

„Olen aru saanud, et [Miks] lähtus puht pragmaatilistest kaalutustest,” kommenteeris volikogu esimees Andres Visnapuu. „Arutasime seda asja mitmeti ja Keskerakonna fraktsioon leidis, et praegu pole [Miksil] õige [aeg] juhi kohalt lahkuda.”

„On palju pragmaatilisi asju, mis selle kasuks räägivad,” jätkas Visnapuu. „Paljud protsessid on hetkel pooleli, uuel mehel läheb sisseelamiseks vähemalt 3-4 kuud, selle ajaga on uued valimised ja aeg on näidanud, et siis on muutunud ka juht.”

Visnapuu sõnul on Jüri Miks Võru Vee juhina väga hästi hakkama saanud, ning ettevõte on Eesti parimate vee-ettevõtete seas.

„Eks see oli tema otsus. Alustuseks on ta selle karistuse vaidlustanud ja niikaua, kui pole süüdimõistvat otsust, ei saa kedagi süüdi mõista,” ütles Visnapuu. „Selge on aga see, et kui tuleb süüdimõistev otsus, siis ta peab kohalt kindlasti lahkuma.”

Esimene veto koalitsioonis

Jüri Miksi juhtum on kaasa toonud pinged sotsiaaldemokraatide juhitavasse Võru valitsusliitu, kuhu lisaks Keskerakonnale kuulub ka valimisliit „Võru väärib võimekust” (VVV).

„Jüri Miksi avalduse tagasivõtmine tuli ebameeldiva üllatusena. Jah, see vastab tõele, et Jüri Miks on ettevõtet tuleviku mõttes strateegiliselt hästi juhtinud. Ka Andres Visnapuu poolt esitatud pragmaatilistes kaalutlustes on tõetera sees, kuid sellest hoolimata mina soovitan Jüril siiski poliitiline vastutus võtta, sest see oleks kooskõlas normaalse poliitilise kultuuriga,” teatas Allas Lõunaeestlasele teisipäeval tehtud avalduses.

„Oleme koalitsioonis siiani kõik otsused konsensuslikult vastu võtnud. Hetkel on lugu nii, et koalitsiooni üks osapool – Keskerakond – on Jüri Miksi tagasikutsumise vetostanud. See on nende poliitiline vastutus ja niipea kui nad oma meelt muudavad, siis see koalitsiooni teiste osapoolte – ei Sotsiaaldemokraatide ega VVV taha kohe kindlasti ei jää,” lisas Allas.

Millal Jüri Miksi suhtes algatatud kriminaalmenetlus kohtusse jõuab, pole veel teada. Pole võimatu, et tal õnnestub ca 2000-eurose kuupalgaga Võru Vee juht olla kuni sügiseste kohalike valimisteni, mille järel ettevõttele tõenäoliselt taas poliitiline juht nimetatakse.

Kriminaalasjas süüdimõistmise korral lõppevad Jüri Miksi volitused Võru linnavolikogu liikmena ning tema asemel saab volikogu liikmeks Gert Goršanov.

ARVED BREIDAKS

SAMAL TEEMAL:

Patustanud Jüri Miks lahkub ASi Võru Vesi juhi kohalt

ASi Võru Vesi nõukogu viivitab Jüri Miksi vabastamisega

Võru linnavolikogu andis kolmapäeval linnavalitsusele loa osta Võru bussijaama naabruses kaks kinnistut, et rajada sinna autoparkla.

Parkla tahetakse rajada Tartu tn 7 ja Tartu tn 9 kinnistule, mis mõlemad kuuluvad praegu ASile KPG. Ettevõte on valmis kinnistud müüma, küsides 1457 ruutmeetri suuruse Tartu tn 7 eest 6000 ning 1301 ruutmeetri suuruse Tartu 9 eest 3000 eurot.

„Kinnistuid ja seda ümbritsevat maa-ala soovib linn kasutada sõidukite parkla rajamiseks, mida saaksid kasutada nii bussireisijad, linnas toimuvate avalike ürituste külastajad kui ka linna külastavad ja siin elavad inimesed,” seisab volikogu protokollilise otsuse eelnõus.

Eelkõige soovib linnavalitsus uue parkla rajamisega lahendada parkimiskohtade puuduse bussijaama ümbruses, sest praegu selleks kasutatav maa-ala bussijaama vastas üle tee ei kuulu linnale.

Kui linn saab maa omanikuks on võimalik alustada üldplaneeringut muutev detailplaneeringu menetlus maa sihtotstarbe ja maa kasutuse muutmiseks. Praegu on mõlema kinnistu sihtotstarve elamumaa.

ARVED BREIDAKS