Võrkpalliliidu kampaania „Võrguplatsid korda” raames rajatakse uus volleväljak ka Võrumaale Sõmerpallu.

Neljapäeval lõppenud rahvahääletusel oli Sõmerpalu palliplats viimane, mis napilt pääses korrastatavate väljakute hulka, teatas võrkpalliliit.

Võrkpalliliidu ja ehitusfirma Oma Ehitaja AS ühiskampaania žürii valis varasemalt välja kuus väljakut, mis tänavu korrastatakse. Lisaks said inimesed internetis anda hääle oma lemmiku poolt.

Hääletuses osales 4956 inimest ning nende otsusel rajatakse uus väljak Harjumaale Ääsmäe külla, Jõgevamaale Kamari alevikku ja Võrumaale Sõmerpallu. Sealjuures võitis Sõmerpalu vaid kolme häälega neljandaks jäänud Viljandimaa Ramsi aleviku taotlust.

Varem žürii poolt välja valitud uued palliplatsid rajatakse Nissi põhikooli staadionile Harjumaal, Tammispää külla Ida-Virumaal, Lelle alevikku Raplamaal, Vaida alevikku Harjumaal, Kaasikaia külla Ida-Virumaal ja Pärnu linna Raekülla.

LÕUNAEESTLANE

Balti võrkpalliklubisid ühendava Credit24 meistriliiga tänavune tšempion on Rakvere Võrkpalliklubi, kes alistas Võru spordikeskuses toimunud finaalmängus Pärnu Võrkpalliklubi 3:2.

Algus Rakverele midagi head ei tõotanud, sest Pärnu tegi avageimis vaid ühe servi- ja pallinguvea. Rünnakul löödi 23 tõstest punktiks 14 ehk 60,9 protsenti. Korralikud numbrid jätkusid ka edaspidi, sest kolmanda geimi lõpuks oli Pärnul vaid seitse rünnakuviga ja Rakvere võistkonnal üks blokipunkt.

„Pärast teist geimi ütlesin meestele, et peame omad asjad ära tegema. Alates sealtmaalt olime rünnakul mitmekülgsemad ja Siim Põlluäär lõi sellised pallid maha, mis alguses ei õnnestunud. Lisaks ei tohi unustada, et Pärnu mängis esimesed kaks geimi tõesti hästi,” sõnas Rakvere juhendaja Urmas Tali volley.ee vahendusel.

Peatreenerina Eesti meistri- ja karikasarja ning Balti liiga peale kokku 22 tiitlit võitnud Pärnu peatreener Avo Keel nentis, et pühapäeval saadud kaotus oli üks tema karjääri valusamaid.

„Tuleb kiita Rakvere meeskonna vastuvõttu ja kaitsemängu. Lisaks olime ise lõpus rünnakul liiga ühekülgsed,” lausus Keel.

Mängu parimana tõi Credit24 Meistriliiga kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Siim Põlluäär 27 punkti. Kevin Saar ja Tanel Uusküla lisasid 14. Pärnu suurim punktitooja oli Aleksandrs Kudrjašovs (16).

Credit24 Meistriliiga pronksmedalist on Bigbank Tartu, kes alistas Selver Tallinna 3:2 (25:16, 21:25, 25:23, 20:25, 11:15).

Lõunaeestlane

Credit24 Meistriliiga võitjakarika nimel on jäänud võitlema neli Eesti klubi, kes panevad omavahelise lõpliku paremusjärjestuse paika nädalavahetusel Võrus.

Balti liiga 12 tegutsemisaasta jooksul on kolmandat korda nelja parema sekka murdnud vaid Eesti klubid.

Laupäevastes poolfinaalides kohtuvad Bigbank Tartu ja Rakvere Võrkpalliklubi ning Selver Tallinn ja Pärnu Võrkpalliklubi. Pronksimäng algab Võru spordikeskuses pühapäeval kell 14, finaalmatš kell 17.

„Minu arvates on finaalturniiril väga õiged võistkonnad, kes on näidanud läbi hooaja kõige stabiilsemat mängu. Lisaks ei tasu unustada, et finaalturniiril on ka omajagu lätlasi, kellest nelja võistkonna peale kokku saaksime kokku peaaegu terve kuuiku,” ütles Selver Tallinna peatreener Rainer Vassiljev.

Võrus nädalavahetusel toimunud kuni 16-aastaste tütarlaste karikavõistluste I finaalturniiril tuli Võru spordikooli võistkond Palusalu spordiklubi ja Selver Tallinn Audentes I järel kolmandaks.

Avamängus võttis Võru spordikool reedel 0:2 võidu spordiklubi Tats Tallinn I üle. Järgnesid 0:2 võidud Pärnu spordikooli II võistkonna ja Kohila võrkpalliklubi üle. Laupäeval jäid võrulannad 1:2 alla Rakvere spordikoolile, millele järgnes 2:0 võit Jõhvi spordikooli üle.

Võru sai 2:0 kaotuse kirja ka võitjaks tulnud Palusalu spordiklubilt ning koht kõrgemal lõpetanud Selver Tallinn Audentes I võistkonnalt.

Koos Võruga jõudis nelja võiduni ka spordiklubi Tats Tallinn I, kuid tänu omavahelises mängus teenitud võidule võttis kolmanda koha karika Võru.

Võru spordikooli U16 võistkonda kuulusid: Salme Adeele Hollas, Liisa Kahri, Laura Kaur, Linda Koreinik, Inna Männik, Lisette Mokrik, Anne Mai Pihlap, Cassandra Piiroja, Roosmarii Räim, Helena Värton.

Turniiri parimateks mängijateks valiti Lilia Malkov (Palusalu SK), Pille-Riin Raie (Selver Tallinn Audentes I), Laura Kaur (Võru SK) ja Brittany Tool (SK Tats Tallinn I).

Sel hooajal on C-vanuseklassi tütarlapsed juba korra omavahel kohtunud, kui detsembris toimunud Eesti karikavõistlustel võitis esikoha Palusalu spordiklubi Rakvere spordikooli ja Võru spordikooli ees.

Võru poisid neljandad

Pärnus mängitud kuni 16-aastaste poiste karikavõistluste I finaalturniiril sai Võru spordikool nelja võiduga neljanda koha. Võitis SK Tats Tallinn, Selver Tallinn SK ja Pärnu SK ees.

Võru poisid alustasid turniiri 0:2 võiduga Kohila ja VK Täht Tallinn I võistkonna üle. Kolmandas mängus tuli vastu võtta 0:2 kaotus Selver Tallinn spordikoolilt, et seejärel alistada 2:0 Selver Tallinn Audentes I võistkond. Laupäeva viimases mängus kaotas Võru 0:2 Salva/Kaarsilla Tartu võistkonnale.

Ka turniiri kaks viimast mängu läksid Võrule kirja kaotusena, kui 0:2 jäädi alla SK Tats Tallinnale ning 2:1 kaotati Pärnu spordikoolile.

Võru võistkonda kuulusid Andri Adson, Jasper Frey, Marcus Jäger, Mihkel Mustmaa, Martin Pekka, Kristjan Peterson, Ott Piirisild, Randel Johannes Reeder, Franco Taaber, Henrich Tuvik, Markkus Väljak.

Turniiri parimateks mängijateks valiti: Rasmus Meius (SK Tats Tallinn), Marx Aru (Selver Tallinn SK), Kaur Erik Kais (Pärnu SK) ja Marcus Jäger (Võru SK).

Balti liigas nädalavahetusel võõrsil Leedu klubide vastu mänginud Famila/Võru VK naiskonnal ei õnnestunud kahest mängust geimivõitu võtta.

Laupäeval jäi Võru naiskond 3:0 alla Alytus Prekyba-Paramale geimidega 25:20, 25:15 ja 25:20.

Resultatiivsemate mängijatena kogusid Haide Haring ja Hanna-Liisa Ilves kumbki 8 punkti.

Päev hiljem mängis Võru naiskond Kaunases sealse TK Kaunas-ASU vastu, kellelt tuli samuti vastu võtta 3:0 kaotus geimidega 25:11, 25:11 ja 25:17.

Mõlemas mängus oli Võru klubi suurimaks probleemiks nõrk rünnak.

Viimased kuus mängu kaotanud Famila/Võru kohtub Balti liiga põhiturniiri viimases voorus Tartu Ülikool/Eedeniga. Liigatabelis ollakse enne viimast mängu 12. ehk viimasel kohal.

Balti liigas laupäeval Leedus ja pühapäeval Lätis mänginud Võru naiskonnal tuli leppida kahe kuiva kaotusega.

Laupäeval Leedus Jonavas kohalikud Achema-KKSC vastu mängides geimivõiduni võrulannad ei jõudnud, kaotades geimid 25:22, 25:17 ja 25:21.

Võru naiskonda vedas Heleene Hollas, kes tõi 14 punkti. Haide Haring lisas 9, Emma-Marie Pihlap 6, Laura, Kaur 4 ning Kadri Kuusk ja Annabel Huik kumbki 3 punkti.

Kaotus ka Lätist

Pühapäeval tuli Famila/Võru VK-l vastu võtta kaotus ka Lätis Daugavpilsis kohalikult naiskonnalt VK miLATss. Geimid kaotati võrdlemisi suurelt: 25:12, 25:17 ja 25:11.

Taas oli suurimaks punktitoojaks Heleene Hollas, kelle kontole kogunes 5 silma. Neli punkti lisasid Kadri Kuusk ja Haide Haring, kolm punkti tõi Annabel Huik ja punkti said kirja Emma-Marie Pihlap, Laura Kaur ning Kerli Kubi.

Mõlemas mängus oli Võru klubil probleeme rünnakul: pühapäevases mängus olid vaid 15 protsenti rünnakutest resultatiivsed. Laupäevase mängu rünnakuefektiivsus oli 32 protsenti.

Famila/Võru VK jätkab Balti liiga tabelis viimasel 12. kohal.

Võrus pühapäeval lõppenud kuni 20-aastaste neidude EVF karikavõistluste I finaalturniiril sai esikoha viiest mängust neli võitnud Võru spordikool.

Reedel alanud turniiril alistas Võru naiskond 1:3 Salva/Kaarsilla Tartu I võistkonna ning 3:1 Kohila VK. Laupäev algas võrulannadele 3:0 kaotusega Selver Tallinna spordikoolile ning jätkus 2:3 võiduga Viljandi spordikooli üle. Pühapäeval võitis Võru 3:1 spordiklubi Tats Tallinn.

Turniiri parimateks mängijateks valiti Hanna-Liisa Ilves (Võru SK), Kertu Laak (Kohila VK), Jade Šadeiko (Salva/Kaarsilla Tartu I).

Võru naiskond mängis koosseisus: Mona Lisa Evestus, Greete Hollas, Annabel Huik, Hanna Liisa Ilves, Laura Kaur, Kerli Kubi, Anete Lokk, Anna Liis Mägi, Emma-Marie Pihlap, Anne Mai Pihlap, Gendra Piirisild, Marit Ruuder, Getriin Vasilkovski; peatreener Raivo Jeenas, abitreener Karolin Raudsepp.

Käimasoleval hooajal on A-vanuseklassi neiud juba korra omavahel kohtunud, kui oktoobri alguses peetud Eesti karikavõistlustel võitis kuldmedali Kohila VK, Viljandi spordikooli ja Salva/Kaarsilla Tartu I võistkonna ees.

6. Viljandi SK

Pärast aastavahetuse pausi nädalavahetusel jätkunud naiste Balti liigas sai Famila/Võru VK pärast kaheksat järjestikkust kaotust pühapäeval lõpuks kirja võidu – hooaja kolmanda.

Laupäevases mängus jäi Võru naiskond 0:3 alla Tallinna Ülikoolile, kaotades geimid 24:26, 18:25 ja 17:25.

Võru parimana tõi Margot Pähn 12 punkti, Heleene Hollas ja Hanna Liisa Ilves 6, Annabel Huik 5, Haide Haring 3 ja Kadri Kuusk 2 punkti.

Päev hiljem said võrulannad aga kirja võidu TTÜ/Tradehouse’i üle, kelle alistamiseks läks tarvis viit geimi.

Pärast kaht esimest kaotatud geimi (18:25 ja 22:25) suutis Võru naiskond tuua mängu pöörde ning järgnevad kaks geimi (25:22 ja 25:22) võeti vajalikud võidud, et viia mäng otsustava viienda geimini. Lõppmängus oli Võru naiskond tallinlastest 15:10 üle.

Taas kord oli Võru naiskonna resultatiivseim 22 punkti teeninud Margot Pähn. Haide Haring sai kontole 14, Heleene Hollas 11, Annabel Huik 10, Hanna Liisa Ilves 9, Kadri Kuusk 2 ja Greete Hollas 1 punkti.

Võidule vaatamata jätkab Famila/Võru VK Balti liigas viimasel 12. kohal.

Reedel alustavad heitlust Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile pääsemise nimel nii Eesti U19 noormeeste koondis kui ka U18 vanuseklassi neidude esindus.

Pikem reis seisab ees noormeestel, kes sõidavad Prantsusmaale, kus võõrustajate kõrval mängitakse Sloveenia ja Šveitsiga, vahendas võrkpalliliidu pressiteenistus.

Detsembris olid noormehed võistlustules Jüris toimunud Ida-Euroopa Võrkpalliassotsisatsiooni (EEVZA) meistrivõistlustel, kus saadi kuues koht.

Saime EEVZA-ga omad nahad kätte. Võrreldes selle turniiriga on koosseis rohkem koos olnud ja oleme tervemad. Tundub, et ka vahepeal olnud puhkus mõjus noortele turgutavalt,” rääkis koondise peatreener Urmas Tali.

Noormehed valmistusid turniiriks Võrus, kus jäi seljataha töine laager. „Võistkonnas on väga hea sisemine konkurents, mis sunnib poisse koha nimel pingutama,” lisas juhendaja.

Eestlased võitlevad teise koha pärast

Enne turniiri algust peetakse grupi favoriidiks prantslasi ning Eesti peaks Sloveeniaga heitlema teise koha nimel.

„Meie peame oma liidritelt maksimaalselt palju kätte saama ja oma välja mängima. Eks siis vaatame, mis juhtuma hakkab,” rääkis Tali turniiri eesmärkidest.

Ungaris ja Slovakkias aprilli lõpus toimuvale finaalturniirile tagavad kaheksa alagrupi võitjad ja kaks paremat teise koha omanikku.

Eesti tüdrukud turniiril Leedus

Neidude koondis sõidab mängima Leetu, kus lisaks võõrustajatele mängitakse Poola ja Tšehhiga.

„Oleme põhjalikult valmistunud esimeseks mänguks Leeduga. Balti matšil saime neilt 0:3 kaotuse, mis oli heaks äratuseks,” sõnas koondise peatreener Riina Ernits. „Poola on grupi favoriit ja meile väga raske pähkel, tšehhidega on nii ja naa. Kõik oleneb sellest, kui tugeva koosseisu nad on kokku saanud.”

Neidude EM finaalturniir toimub 1.-9. aprillini Hollandis Arnhemis, kuhu kaheksa alagrupi võitja kõrval pääsevad ka kolm edukamat teise koha võistkonda.

U19 noormeeste koondis: Albert Hurt, Mart Toom, Devin Põlluste, Karl-Joosep Kesküla, Silver Maar, Madis Parrol, Karl Ajamaa, Mihkel Varblane, Siim Melles, Stefan Leon Kaljuvee, Tarvo Täht. Peatreener Urmas Tali, treener Toomas Jasmin. Füsioterapeut Hardi Paas, mänedžer Mihkel Sagar.

U18 neidude koondis: Siiri Mari Sikk, Katariina Vengerfeldt, Nathalie Anett Haidla, Triin Liivaru, Marcella Raud, Kädi Peterson, Jade Šadeiko, Maria Säästla, Johanna Maar, Emma-Marie Nõmm, Marlene Vompa, Annika Holland. Peatreener Riina Ernits, treener Marit Laidroo. Füsioterapeut Valdo Järvekülg.

VAREM SAMAL TEEMAL: Eesti U19 koondis lihvib Võrus vormi

Aasta võrkpallitreeneriks valitud Võru juurtega Urmas Tali usub, et Võru võrkpallimeeskond on võimalik meistriliigasse tagasi viia, kui selle treeningud hakkavad toimuma Tartus, kuhu on Võrust lahkunud mängijatel lihtsam koguneda.

Kuigi Tali on Võrust ära olnud juba enam kui kümnendi, on ta sünnilinna võrkpallieluga kursis. „Jälgin kogu aeg,” kinnitas ta Lõunaeestlasele antud intervjuus.

Võru võrkpallis pole praegu käes kõige säravamad ajad, sest meeskond osales Eesti meistriliigas viimati üle-eelmisel hooajal ning tiitlivõistluses hoiab Võru lippu üleval üksnes Balti liigas mängiv naiskond.

„See on väga tugev väljund kogu noortespordile kuhu edasi minna,” tunnustas Tali naiskonda. „Poiste puhul see väljund nii hea ei ole.”

Järelkasv on olemas

Arvestades Võru võrkpalli pikki traditsioone, usub Tali, et praegusest seisust rabeletakse välja, sest järelkasv on olemas. Küsimus on selles, kuidas hoida Võrus kooli lõpetavad ning mujale õppima suunduvad mängijad kodulinna klubi juures.

„Reaalselt koos hoida ühte võistkonda sellistes tingimustes, nagu me siin Võrus praegu oleme, on ebareaalne,” nentis Tali.

Ka näiteks Tali juhendatav Rakvere võrkpalliklubi meeskond koosneb paljuski mängijatest, kes elavad Tallinnas, kuid käivad Rakveres mängimas.

„Ma ei imestaks, kui Võru võrkpalliklubi võistkond kunagi treenib Tartus, aga mängib Võrus,” sõnas Tali.

Vaata järgnevast intervjuust, kuidas Urmas Tali eelmise aasta kokku võttis, mida ta arvab asjade seisust noortespordis ja kuidas reformida koolides kehalise kasvatuse tunde.

Arved Breidaks

Võrkpalli Eesti U19 koondis treenib sel nädalal Võru spordikeskuses nädala pärast Prantsusmaal ees ootavateks Euroopa meistrivõistluste valikmängudeks.

Noortekoondisel seisab jaanuari teisel nädalal Bordeaux’s ees kolm mängu, kui vastasteks tulevad Sloveenia, Šveits ja Prantsusmaa.

Enne seda veedab koondis viis päeva ühistreeningutel, kus trenni tehakse Võru spordihallis ning ööbitakse spartalikes tingimustes spordikooli vanas hoones.

„Nüüd on viis päeva ühistreeninguid, et lihvida ühist koostööd,” rääkis koondise peatreener Urmas Tali Lõunaeestlasele. „Järgmine neljapäev [12. jaanuar] on meil mõnes mõttes küpsuseksam ees, et kui hästi või halvasti me oleme oma asjad suutnud selgeks teha.”

„Nii nagu spordis ikka – tulemus on see, mis paneb asjad paika, kas me oleme õigel teel või me oleme valel teel,” lisas Tali.

Koondis lahkub Võrust reedel.

Vaata pilte treeningust ja Urmas Tali kommentaari järgnevast videost.

Võrkpalli Eesti naiste karikavõistluste veerandfinaalis võttis Famila/Võru VK kolmapäeva õhtul kodusaalis vastu 1:3 kaotuse Tartu Ülikool/Eeden naiskonnalt.

Mäng algas Võru poolt vaadates kerge ebakindlusega, mis viis TÜ/Eedeni juhtima ning esimese geimi võitsid külalised kindlalt 25:18.

Teises geimis olid võrulannad juba paremini mängus ning punkt-punkti tagaajamises hoiti kerget eduseisu. Geimi lõpus suutsid ülikoolilinna piigad aga järgi võtta, mööduda ning võtta geimivõit 28:26.

Kolmas geim kuulus punktidega 25:21 Võrule. Head hoogu ei jätkunud paraku kauaks, sest neljandas geimis kujunes mäng üsna ühepoolseks ning Tartu võitis selle 25:13.

„Mina olen rahul,” kinnitas Famila/Võru VK treener Raivo Jeenas pärast mängu Lõunaeestlasele. Kuigi kodus tuli vastu võtta kaotus, olid vastasnaiskonna mängijad Jeenase sõnul vanemad ja kogenenumad.

Karikavõistluste veerand- ja poolfinaalides selgub edasipääseja kahe mängu kokkuvõttes. Kui mõlemad võistkonnad võidavad ühe kohtumise, määrab edasipääseja punktide arv, kus 3:0 ja 3:1 võit annavad kolm punkti ja 3:2 edu võitjale kaks ning kaotajale ühe punkti. Võrdsuse korral mängitakse edasipääseja selgitamiseks kuldne geim.

Naiste karikale on kokku kuus pretendenti. Mullused finalistid Kohila VK/E-Service ja TTÜ/Tradehouse tagasid endale automaatselt koha poolfinaalis. Famila/Võru VK vs TÜ/Eeden vastasseisu võitja läheb poolfinaalis vastamisi Kohilaga ning TTÜ/Tradehouse saab vastase paarist Audentes SG/Noortekoondise vs Tallinna Ülikool.

Vaata pilte kolmapäevaõhtusest kohtumisest.

Nädalavahetusel startinud võrkpalli naiste Balti liigas tuli Famila/Võru Võrkpalliklubil võtta vastu kaks kaotust, millega jäädi liigatabeli viimasele kohale.

Laupäeval Lätis Riia lähistel Babites kohaliku klubi vastu mänginud võrulannadel tuli vastu võtta 3:0 kaotus (geimid: 25:10, 25:9, 25:16).

Oluliselt paremini ei läinud ka pühapäeval, kui Riias tuli RSU/MVS naiskonnalt võtta vastu samuti 3:0 kaotus (geimid: 25:14, 25:19, 25:17).

Võru naiskonnas paistis silma Heleene Hollas, kes kogus 12 punkti. Rünnakul 64-protsendise efektiivsust näidanud Hollase kasutegur oli naiskonna parimana +10, vahendas volley.ee.

Järgmise mängu Balti liigas peab Famila/Võru VK 29. oktoobril võõrsil Tallinna ülikooliga.