Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

SDE Valga ja Tõlliste osakonnad valisid tulevase Valga vallavolikogu esimehe kandidaadiks Rein Randveri ja Valga vallavanema kandidaadiks Kalev Härki.

„Usun, et oleme suutnud aastate jooksul tõestada – usaldades meile, sotsiaaldemokraatidele, omavalitsuse juhtimise, siis meie oma lubadused ka täidame,” ütles Kalev Härk, tuues näiteks kolemajade lammutamise Valgas.

Rein Randver rõhutas, et uues 27-liikmelises volikogus tuleb keskenduda oma valla inimeste kaasamisele ning võrdsete võimaluste loomisele kõigile vallaelanikele, sest iga inimene on väärtus.

„Igal pool Valga vallas peavad olema tagatud tingimused inimväärseks eluks – nii maapiirkondades kui ka linnas,” kinnitas Randver.

Valga linnavolikogu valis Kalev Härki linnapeaks 2011. aasta märtsis ja selles ametis töötab ta praeguseni. Enne seda oli ta Valga maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja ning aastatel 2007-2010 täitis Härk Valga maavanema kohuseid.

Rein Randver on praegu Tõlliste vallavolikogu esimees. Varasemalt on ta olnud Riigikogu X ja XII koosseisu liige, aastatel 1992–2003 töötas Valga maavalitsuses abimaavanema ja maavanemana ning 2006–2007 oli keskkonnaminister.

LÕUNAEESTLANE

Valgas puhkes teisipäeva hommikul tulekahju Transpordi tänaval asuva autoremonditöökoja katlaruumis.

Häirekeskus sai kell 5.52 teate, et töökoja katlamajas on näha leeke.

Selgus, et pelletikatla etteandmissüsteemis (pildil) põles küttematerjal. Päästjad avasid süsteemi ja kustutasid tulekahju, teatas Lõuna päästekeskuse pressiesindaja.

Lõunaeestlane

FOTO: Lõuna päästekeskus

Politsei pidas teisipäeval Valgas kinni mehe, keda kahtlustatakse tuttavalt naisterahvalt terariista ähvardusel ehete röövimises.

Politsei sai teisipäeval teade, et Valgas Kesk tänaval korteris ähvardas mees tuttavat naist terariistaga, röövis temalt erinevaid kuldehteid ning põgenes. Naine oli juhtunust šokis, kuid vahejuhtumis õnneks viga ei saanud.

Esimesel võimalusel teatas ta juhtunust politseile ning andis korrakaitsjatele mehe kirjelduse. Rööviga tekitatud varalist kahju hindas ta umbes 1300 eurole, vahendas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Mees liikus Läti suunas

Kuriteoteate laekudes asus politsei selgitama teo toime pannud mehe isikut ning tema võimalikku liikumissuunda. Kuna politseil oli alust arvata, et mees võib liikuda Valgast Läti suunas, teavitati juhtunust ka naaberriigi kolleege.

Kiire koostöö tulemusel pidas politsei kuriteos kahtlustatavana kinni 30-aastase Läti vabariigi kodaniku, kelle juurest avastati ka osa varastatud ehetest.

Lõuna Ringkonnaprokuratuur on taotlenud kahtlustatava eeluurimise ajaks vahi alla võtmist. Prokurör Valdo Gerassimovi sõnul ei ole kahtlustatavat Eestis varasemalt kriminaalkorras karistatud, kuid asjaolu, et ta on korduvalt erinevate varavastaste ja narkootikumidega seotud süütegude eest karistatud Lätis annab aluse arvata, et ta pole varasematest karistustest õppust võtnud.

„Uute kuritegude toimepanemise vältimiseks on prokuratuuri hinnangul hädavajalik kahtlustatav eeluurimise ajaks ühiskonnast isoleerida,” ütles Gerassimov.

Valga politseijaoskonna politseimajor Andres Saaron ütles, et viimastel aastatel on Valgamaal röövide arv märgatavalt langenud.

„Näiteks mullu registreeriti Valgamaal kolm röövi, sellele eelnevatel aastatel keskmiselt kümmekond aasta kohta,” kirjeldas Saaron.

Lõunaeestlane

Atria Eesti ASi Valga tapamajas tapeti möödunud aastal 100 714 siga ehk ligi 11 000 siga rohkem kui eelneval aastal, teatas ettevõte.

Kokku töötles tapamaja ca 9,3 miljonit kilogrammi liha, millest 8,1 miljonit oli sealiha ning 1,2 miljonit veiseliha.

„Suutsime raskel ajal tapamahtusid suurendada ning püstitada uue rekordi – sõltumatud seakasvatajad, kes varem realiseerisid rohkem elusloomi, olid eelmisel aastal sunnitud oma väiketootmise elus hoidmiseks sigu rümpadena realiseerima,” selgitas Atria Eesti ASi juhatuse esimees Olle Horm.

Eesti sealiha omavarustatuse tase on Hormi andmeil praegu 80-85 protsendi juures, mis tähendab, et kõigile ettevõtetele kodumaist sealiha ei jätku. „Siiani imporditakse massiliselt nii külmutatud liha kui ka elussigu,” sõnas ta.

Sealiha hind tõusmas

Sigade arvukus Eestis on küll oluliselt vähenenud, kuid Hormi sõnul on kätte jõudnud hetk, kust olukord saab ainult paremaks minna.

„Eestlased söövad hea meelega kodumaist sealiha ning on selle üle ka uhked, kuid kahjuks hakkavad odava sealiha ajad läbi saama,” rääkis Horm. „Euroopa tootjad on leidnud endale uued ekspordikanalid, mis võimaldab ka Eesti seakasvatajatel tooraine eest kallimat hinda hakata küsima.”

Lõunaeestlane

Foto: Pixabay

Valga linnapea Kalev Härk (pildil) saatis puidurafineerimistehase rajamise kavatsusest teatanud OÜ Est-For Invest juhatuse liikmetele üleskutse teha miljard eurot maksev investeering Valga piirkonda.

„Saatsin kirja Margus Kohavale ja Aado Pollile, kus kutsun neid Valgasse tutvuma kohapeal võimaluste ja oludega ning kaaluma just Valgat tehase asukohana,” teatas Härk.

Linnapea sõnul on Valgal mitu eelist võrreldes mõne teise Eesti piirkonnaga. „Valgal on suurepärane asukoht nii transpordi kui ka tööjõu mõttes, sest Valgal on raudteeühendus nii Läti kui ka Venemaaga ning samuti on tehasel võimalik leida vajadusel tööjõudu Põhja-Lätist,” lisas Härk.

Ühtlasi saatis ta kirja ka ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Urve Palole, et riik toetaks ettevõtet tehase rajamisel Valga piirkonda.

Osaühingusse Est-For Invest koondunud Eesti töösturid teatasid kavatsusest rajada Eestisse umbes miljard eurot maksev, 700 000-tonnise tootmisvõimsusega, erinevaid biotooteid valmistav puidurafineerimistehas.

Hinnanguliselt loodaks uues tehases paarsada töökohta ning veel kuni 700 töökohta, mis on seotud tehase tootmisprotsessi teenindamisega.

Lõunaeestlane

Valgas murdis ööl vastu kolmapäeva Nurme tänaval asuvasse eramusse mees, kelle politsei esmalt kainenema viis.

Sündmuskohal käinud politseinikud avastasid, et lukustatud majal oli lõhutud aken ning majas viibis majaomaniku endine elukaaslane.

Politseinikud viisid 46-aastase joobes mehe kainenema.

Juhtunu täpsemad asjaolud on selgitamisel, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Lõunaeestlane

Valgas registreeriti möödunud aastal 88 uut ettevõtet, mida oli 8 protsenti enam kui aasta varem, teatas linnavalitsus.

Võrreldes 2015. aastaga kasvas osaühingute arv 9,2 protsenti ning füüsilisest isikutest ettevõtjate arv 9 protsenti. Kokku on äriregistri andmetel Valga linnas 2016. aasta lõpu seisuga registreeritud 1202 majandusüksust.

„Valga on muutumas väikeettevõtlusele üha atraktiivsemaks tegutsemiskohaks,” ütles linnapea Kalev Härk.

Tema sõnul peab linn oluliseks nii väikefirmade kui ka suurettevõtete edenemist.

„Alustavale ettevõtjale sobiliku keskkonna loomine on üks meie prioriteete, sest nii on võimalik inimestel luua endale töökohti ning kasvada aja jooksul suureks ettevõtjaks,” sõnas Härk. „Mul on hea meel näha, et ettevõtjatele linna poolt parema keskkonna loomise töö tulemused kajastuvad ka statistikas.”

Plaanis uued investeeringud

Valga linnavalitsus planeerib mitut ettevõtluse soodustamisega seotud projekti, mis võimaldaks ära kasutada Valga võimalusi ja logistiliselt head asukohta.

„Valga linnas on võimalik piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme investeeringute abil saavutada üsna suur sotsiaalmajanduslik efekt, mis toob piirkonda täiendavalt turiste kui ka loob paremad tingimused just suurettevõtete tegutsemiseks,” lausus linnavalitsuse ettevõtlus- ja arenguspetsialist Sten Otsmaa.

Näiteks on kavas välja ehitatada Valga ajalooline vanalinna kvartal kui ka parandada linna tööstusalade ligipääsuteid. Lisaks arendada välja Eesti-Läti programmi kaasabil Valga-Valka ühine kesklinna ala.”

Lõunaeestlane

Valgas neljapäeva ennelõunal toimunud liiklusõnnetuses sai vigastada 69-aastane naine.

Õnnetus juhtus kella 10.47 ajal Kungla ja Pika tänava ristmikul, kus 61-aastane mees sõitis sõiduautoga Mercedes-Benz 300 D ette peateel liikunud sõiduautole Volkswagen Passat, mida juhtis 75-aastane mees.

Mercedeses kaasreisijana viibinud 69-aastane naine toimetati Valga haiglasse.

Lõunaeestlane