Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Viiendat Uma Pido hakkab lavastama Helena Kesonen, kes tunneb hästi kohalikku keelt ja kultuuri ning soovib haarata meeskonda omakandirahvast.

„Seo om suur vastutus ja rõõm tetä’ midägi uman keelen ja umalõ rahvalõ,” ütles Helena Kesonen.

Tema eesmärk on teha viienda Uma Pidoga kummardus Võromaa vanavanematele, sest tänu neile on kõigil, keda elu on kaugemale viinud, koht, kuhu tagasi tulla ja juured, mille läbi sidet maaga tunda.

Helena Kesonen on Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi vilistlane ja lõpetab käesoleval aastal TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 11. lennu lavastaja ja harrastusteatri juhi erialal. Tema varasemad tegemised on seotud Taarka Pärimusteatriga, mille egiidi all etendusid diplomilavastused „non-stop SETO” ja „Inemise igä”.

Lavastajakonkursile tuli kokku kolm lavastusideed. Viies Uma Pido toimub 2. juunil 2018.

LÕUNAEESTLANE

Märtsikuuga sai läbi V Uma Pido laulukava avalik valimine, kus hääletuseks oli välja pandud kõigi varasemate pidude repertuaaris olnud laulud.

„Laulupeoliikumisele on omane teatud peost pittu korduvate sümbollaulude olemasolu. Need on olemas ka võrokestel,” rääkis Uma Pido projektijuht Triinu Laan. „Esimeste pidudega aitas Uma Pido tekitada erinevat võrukeelset koorirepertuaari, nüüd on aeg olemasolevate laulude kordamiseks.”

Rahva lemmiklaulud erinevatest kooriliikidest olid: A mille?, Kõnõtraat, Uma Pido popurrii, Haanja miis, Tulõ’ aga tulõ!, Määne om seo maa?, Ei olõ’ hullu, Võro kiil, Protõstiirmisõ laul, Puupää rock’n’roll, Mis om suurõ järve takan?, Tii, Ku naanõ minno pahandas, Seenelaul.

„Kuna laulude punktivahed on küllalt väikesed, ei tahaks välja tuua üht võitjat ega ka veel lubada päris täit peokava. Ootame ära lavastaja valimise tulemused ning lavastajaga koostöös kujundame lõpliku kava,” selgitas Uma Pido muusikatoimkonna liige Kalev Lindal.

Hääletajaid kogunes kahe kuu jooksul 482 kokku 11 Eesti maakonnast, aga ka välismaalt.

Võrukeelset rahva- ja laulupidu peetakse alates 2008. aastast kordamööda Võrus ja Põlvas.

LÕUNAEESTLANE

Järgmise võrukeelse laulu- ja rahvapeo laulukava koostamisel saab sõna sekka öelda iga huviline, sest viiendal Uma Pidol hakatakse laulma rahva valitud laule.

Laulud valitakse välja nelja varasema Uma Pido laulude hulgast kooriliikide kaupa, teatasid korraldajad. Veebruaris ja märtsis saab oma valiku teha aadressil umapido.ee, kus on seks tarbeks valmis pandud küsitlusleht.

Järgmisel aastal toimuv Uma Pido tuleb eelnevatest veidi pidulikum, sest koos võrukeste peo väikese juubeliga tähistatakse ka suurt Eesti Vabariigi juubelit – viies Uma Pido on kingitus 100-aastasele Eestile.

„Üts õigõ Võromaa juubõl tähendäs laulu, tandsu ja nalla. Tuud piät ka viiendäl Uma Pidol saama!” lubas peo korraldaja Triinu Laan. „Kõrraldaja’ tahtva’, et laulõtava’ laulu’ olõssi õkva nuu’, midä pidolisõ’ kõgõ inämb uutva’.”

Viies Uma pido toimub 2. juunil 2018 Võrus Kubija laululaval.

Võrukeelset rahva- ja laulupidu peetakse alates 2008. aastast. Pidu käib külakorda kahe Vana-Võromaa suurema keskuse – Võru ja Põlva – vahel.

Lõunaeestlane


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181