Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tamula järvel antakse laupäeva varahommikul start 12. Võhandu maratonile, millest võtab osa taas kord rekordarv aerutajaid.

Kokku on sajakilomeetrise maratoni starti üles antud 866 paatkonda ehk 165 alust rohkem kui aasta tagasi startis. Lisaks eestlastele on osalejaid veel kümnest välisriigist, neist suurima esindatusega – 37 paatkonnaga – on kohal Läti aerutajad.

Võrreldes eelmise aasta maratoniga, tuleb aerutajatel end valmis panna raskemateks oludeks.

„Vee seis on natukene nigelam, kui eelmisel aastal – kusagil kümme sentimeetrit on vesi madalam, aga üldiselt on okei,” rääkis maratoni peakorraldaja Hillar Irves reede õhtul Lõunaeestlasele. „Sõita saab ja võib-olla peab veidikene keskjooksul rohkem slaalomit sõitma.”

Vee madalam tase teeb sõitmise kohati raskemaks ja seega ka aeglasemaks. „Ma usun, et esimestel mitte,” hindas Irves. „Eks nad pingutavad jälle lagedal rohkem.”

Leedu aerukuningas loodetakse kukutada

Irves ennustab, et tänavuse võidu nimel peetakse maha väga vihane võistlus, sest pärast kaheksa aastat kestnud lätlaste-leedulaste ülemvõimu tahavad eestlased viimaks maratonivõidu koju jätta.

Seni peetud 11-st Võhandu maratonist on vaid kolmel esimesel võidutsenud eestlased. 2006. aastal läks võit juba Lätti ja viimased seitse aastat on võidu võtnud mõni Leedu paatkond. Neist omakorda viimasel neljal aastal on võitjatiimi kuulunud mees nimega Jonas Ragauskas, kes on ka tänavu oma mullust võitu kaitsmas.

„Eks esiots kindlasti pingutab keele ninast välja… seal on päris tihe konkurents ja paljud ihkavad võitu. Kindlasti kõige rohkem ihkavad võitu meie enda mehed,” kinnitas Irves. „Loodame, et sel aastal, üle pikkade aastate, jääb võit koju.”

Start 12. Võhandu maratonile antakse laupäeva hommikul kell 7.

Vaata pilte Tamula rannas käinud ettevalmistustest ja järgnevat videolugu.

ARVED BREIDAKS

Tamula järvel vajus laupäeva hommikul läbi jää sõiduauto Dodge Ram, mis oli tegemas enne samas algama pidanud jäärajavõistlust raja turvalisuse kontrolli.

Häirekeskus sai kell 7.40 teate, et Tamula järvel on kaldast umbes paarisaja meetri kaugusel sõiduauto koos inimesega läbi jää vajunud.

Autojuht pääses sõidukist akna kaudu välja, kuid auto vajus täielikult läbi jää.

Järvejää paksus on praegu umbes paarkümmend sentimeetrit, mida peetakse turvaliseks paksuseks, et autoga jääle minna.

Kohapeal kogutud ütluste kohaselt sai turvaautole saatuslikuks nädal tagasi Tamulal toimunud võidusõitudel jäässe kulutatud süvend, mille juures läbivajumine ka aset leidis. Kohapeal antud hinnangu kohaselt oli läbivajumiskohas jää paksus vähem kui 10 sentimeetrit, mis on ohtlik isegi jalgsi kõndimisel.

Toimuma pidanud jäärajavõistlus jäeti ära. Läbi jää vajunud auto üritatakse veest välja saada.

Ennelõunal sukeldus auto juurde päästeameti tuuker, kellel aga ei õnnestunud sõidukile väljatirimise tarbeks konksu külge saada. Auto on umbes 3-4 meetri sügavusel.

Auto väljatõstmine venis pimeduseni

Järvepõhja vajunud auto väljatõmbamiseks telliti Tartust kohale kraana Ural, mille abil alustati Dodge Ram’i väljasikutamist.

Tuukri abiga seati paika prussid, et siis mööda neid auto jää peale vintsida. Paraku esimesel katsel see ebaõnnestus, kuna prussid ei saanud vintsi suhtes päris õige nurga all paika ning need vajusid vintsimise ajal ära. Koos prussidega ka Dodge, mille ots juba veepinnalt paistis.

Auto saadi järvest välja kella 1 ajal öösel.

Arved Breidaks