Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tartus esmaspäeval avatud Eesti esimene tagurpidimaja näib eemalt vaadates lihtsalt kui maja, mis on keeratud katusele, kuid piisab üle läve astumisest, kui mõistate, et lihtsat pole selles midagi.

„Siin meie tagurpidimajas saab selle tunde kätte, kuidas vähemalt ajutiselt on olla peapeale pööratud,” rääkis Tagurpidimaja rajanud OÜ Peapeal osanik Kuldar Leis Lõunaeestlasele.

Kaldus põrandad ning kogu sisustuse tagurpidi olek põhjustab külastajas füüsilist pinget, mis annab märku, et põrand ei pruugi olla sugugi nii kindel jalgealune, nagu oleme seni arvanud. Inimene võib tunda pööritust just kui seisaks kerge lainetusega laevalael.

„Lapsed harjuvad väga kiiresti, aga täiskasvanutel võtab mõned minutid aega ja võib-olla mõni ei harju üldse ära,” nentis Leis.

Tagurpidimaja oli arendajatel kavas käiku anda juba lõppeva suve alguses, kuid kõik ei sujunud nii kiiresti, kui aasta alguses loodeti.

„Me esialgu arvasime, et kogu see protsess on lihtsam ehk mis siin ikka: tavaline ühepereelamu, lihtsalt teistpidi ja teeme ta, niuhti, kiiresti valmis,” tõdes Leis.

„Tegelikkus oli palju keerulisem, kui me esialgu arvasime, sest kõigepealt tuli ehitajatele selgitada, et esimese korruse põrand tähendab tegelikult teise korruse lage ja vastupidi,” lisas ta.

Vaata videolugu Tagurpidimajast.

ARVED BREIDAKS

VAATA LISAKS: FOTOD|Tartus avati esmakordselt Eestis ehitatud tagurpidimaja

Eesti Rahva Muuseumi vahetus läheduses tänavu juunis avatavas tagurpidi majas peeti esmaspäeval sarikapidu.

„Tagurpidimaja on nagu kahekordne eramu, aga kõik on peapeal ehk siis tagurpidi,” sõnas maja arhitekt ja üks osanikest Indrek Taukar. „Kogu arhitektuuri ja sisustuse sedamoodi paikapanek on tõsine väljakutse, sestap ei julge ka lõplikku avamiskuupäeva välja öelda.”

Külastajad saavad valmides majja sisse minna ja kogeda tavapärasest hoopis erinevat keskkonda. Lisaks sellele, et kõik on tagurpidi, on maja ka väikese kalde all, mis annab seal viibimisele lisaefekti.

Hoones on esindatud kõik tavalised eramus olevad ruumid: magamistoad, elutuba, köök, vanaema tuba, lastetoad ja loomulikult saun.

„Maja saab külastajatele avatuks aastaringselt, piltide tegemine ja ümberpööramine on lausa kohustuslik, aga neidudel soovitan kõrgete kontsadega kingad turvalisuse kaalutlustel koju jätta,” ütles maja rajava OÜ Peapeal juhatuse liige Meelis Krämann.

OÜ Peapeal osanikeks on Otepää Seikluspark ja Kuldar Leis ning Meelis Krämann oma firmadega. Lähinädalatel on kavas siseviimistlus ja eriosade ehitus ning haljastustööd, samuti töötajate palkamine.

LÕUNAEESTLANE

Linnavalitsus väljastas teisipäeval osaühingule Peapeal ehitusloa Roosi tn 86 krundile Tagurpidimaja püstitamiseks.

Raadile rajatav Tagurpidimaja ehitatakse nõnda, et kõik, mis on võimalik tavalise elumajaga võrreldes seal tagurpidi pöörata, seda ka tehakse. Lisaks tagurpidi väljanägemisele projekteeritakse ka maja sisustus tagurpidi.

„Euroopas on sellised vist kolm tükki ja kõik on hästi popid,” sõnas Tagurpidimaja üks osanikke Kuldar Leis Lõunaeestlasele.

Tema sõnul on kahekordse peapeal maja välisuks kavas külastajatele avada suve alguses.

Hoone juurde tuleb ka külastajate teenindamiseks vajalik parkla, ajutine piletikiosk ja varjualune.

Tagurpidimaja jääb praeguse kava kohaselt sellele kohale kuni 1. juunini 2022.

Arved Breidaks