Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Setod kogunesid laupäeval Luhamaale pidama iga-aastast kuningriigi päeva, et kuulutada oma rahva ja kultuuri püsimist, valida endile järgmiseks aastaringiks uus ülemsootska ning vaadata seto sõjaväe paraadi.

Määsi mäel toimunud järjekorras 24. kuningriigi päev oli sedapuhku pühendatud Setomaa küladele. Sel puhul oli kuningriigi platsile üles seatud külade esindused, kelle hulgast kuulutati Seto kuninga külaks Pööni küla.

Päeva jooksul selgitati välja Setomaa parim õlle-, hansa- ja veinimeister, parim leiva- ja pirukaküpsetaja, sõirakeetja ning hulk teisi meistreid.

Kuningriigi päeva tähtsündmus on setode uue ülemsootska valimine, kus jumal Peko maapealseks asemikuks saab see pakule tõusnu, kes kogub enda nööri külge kõige enam toetajaid.

Ülemsootska õhutab seto keelt kõnelema

Sedapuhku tahtis seto rahvas, et järgmised 12 kuud saab Pekolt sõnumeid ning juhib neid üha parema tuleviku poole Piret Torm-Kriis, kes tantsuõpetajana sooviks panna aluse seto tantsupeole ning tähtsustab seto keele kasutamist. Sest rahvas püsib tema sõnul seni, kuni püsib keel.

„Tulin kuningriiki esindama Pööni küla ja siis selgus, et Pööni külast pöördub asi kusagile mujale ja nüüd juhtuski niimoodi, et järgmine aasta tuleb vastu võtta ülemsootskana,” rääkis uus ülemsootska Piret Torm-Kriis Lõunaeestlasele.

Tallinnas elav ülemsootska soovib esmalt saada Setomaaga paremini tuttavaks. „Kõigepealt ma tahaks kogu Setomaaga tuttavaks saada,” kinnitas ta. „See, et ma olen juuripidi seto ja käin siin tööl ja olen pärit Vene piiri tagusest seto külast, ei tähenda veel seda, et ma kõiki seto külasid oleks külastanud ja nendega tutvunud.”

„Teine minu suur südameasi on seto keel,” jätkas Torm-Kriis. „Ma tahaks nii väga, et kõik inimesed kõneleks Setomaal seto keeles”.

Traditsiooniliselt tuli uuel ülemsootskal võtta päeva lõpetuseks vastu seto sõjaväe paraad.

Vaata videolugu Seto kuningriigist.

ARVED BREIDAKS

SAMAL TEEMAL: FOTOD|Setode uus ülemsootska on Piret Torm-Kriis

Setod valisid laupäeval Luhamaal Määsi mäel peetud kuningriigi päeval uueks ülemsootskaks Piret Torm-Kriisi.

Tallinnas elav, ent juurte järgi Setomaalt Pööni külast pärit Torm-Kriis soovib oma ülemsootska-aastal tõsta rohkem au sisse seto keele pruukimist nii igapäevases argielus kui ka asjaajamisel kohalikus omavalitses.

Samuti loodab uus ülemsootska panna aluse Setomaa tantsupeole, kus tantsitaks üksnes seto tantse.

Vaata pildigaleriid Seto kuningriigi päevast.

ARVED BREIDAKS

Setod peavad 5. augustil Luhamaal 24. Seto kuningriiki, mis tänavu on pühendatud seto küladele.

„Iga aastal on kuningriigi päevale valitud peateema ja sel aastal keskendutakse seto küladele,” rääkis Setomaa ülemsootska Aarne Leima. „Nii sätitakse platsile mitmete külade esindused, kus külad ennast tutvustada saavad. Parim ja aktiivseim küla saab tunnustatud Seto Kuninga külana.”

Uudne on tänavuses kuningriigis Leima sõnul ka see, et kõik kuninga meistrid läbi aegade toovad oma tunnustuse saanud toodangu meistrite lavkale müüki. „Seega on sel päeval hea võimalus kaasa osta kvaliteetset seto sööki, jooki ning käsitööd,” lisas ülemsootska.

Traditsiooniliselt valitakse sel päeval setodele uus ülemsootska ehk setode jumala Peko asemik maa peal.

Samuti saab uus ülemsootska endale hulgaliselt meistreid, kui selgitatakse välja parim õlle-, hansa- ja veinimeister, samuti parim leiva- ja pirukaküpsetaja ning sõirakeetja.

Publik saab kuulata sõnolise valmisel just selleks puhuks valminud uusi seto laule, vaadata karguse kargamist, kasatskilöömist ning vägimehe võistlust. Näputööliseks saab sel aastal see nobenäpp, kes on žürii arvates valmis teinud kõige kaunima pearäti.

Kuningriigi lõpetab sõjaväeparaad.

LÕUNAEESTLANE


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181