Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Värskas algab reedel kolmepäevane muusika- ja matkafestival Seto Folk „Metsa poole”, kus toimub hulgaliselt kontserte, matku ja õpitubasid.

Lisaks on koguperefestivalil põnev lasteprogramm, ehtsas jurtas saab vaadata soome-ugri filme ning osaleda muruülikooli loengutel, teatasid korraldajad.

Festivali avamisel kell 16.55 saab näha, et seto ei ole ainult kargus ja leelo, seto võib olla ka popp ja punk, stepp ja sving ning selle tõestuseks on ka Seto Folgi metsa poole avakontsert. Metsarahva hingi sütitavad teiste seas seto bändid Pääväpüürdjä, SMS Tuhkwizza, Kiiora ja MODUSe tantsustuudio svingivad setod.

Matka- ja muusikafestival Seto Folk toimus Värskas viimati 2015. aastal, mil üles astus üle 40 esineja kokku umbes 4000 inimese ees.

LÕUNAEESTLANE

FOTO: TUULI KOTOV

Värskas tuleval nädalal toimuv kolmepäevane muusika- ja matkafestivali tänavuseks alapealkirjaks on „Metsa poole”, millega suhestuvad nii festivali esinejad kui muruülikoolis üles astuvad jutumehed.

„Kui enamus matku viibki inimesed sõna otseses mõttes metsa, siis metsa poole suunavad mõtteid näiteks ka meie muruülikooli esinejad,” rääkis festivali peakorraldaja Marija Jurtin. Muruülikoolis mõtestavad meie metsapoolsust Valdur Mikita, Mats Varik ja Jürgen Aosaar, Rein Järvelill
ning Ahto Kaasik.

„Metsa teema on meile kõigile südamelähedane,” märkis muusikaprogrammi juht Arno Tamm. „Põhjuseks on metsa tähtsus nii seto kui ka eesti kultuuris ja identiteedis. Kas keegi suudaks ette kujutada suve ilma seenelkäiguta või talve lumise metsavaikuseta?”

Muusika- ja matkafestival Seto Folk „Metsa poole” toimub 16.–18. juunini Värskas, kus kolme päeva jooksul toimub kontserte, matku ja õpitube, lisaks on koguperefestivalil lasteprogramm, soome-ugri filmid ning muruülikool.

LÕUNAEESTLANE

Seto Folk ootab oma meeskonda vabatahtlikke, kes oleks valmis panustama 16.–18. juunini Värskas toimuva festivali sujuva kulgemise heaks.

Abilisi oodatakse tööle piletikontrolli, infotelki, parklasse, festivalialale heakorda tagama, samuti staapi, majutus- ja toitlustusalale, lastealale ja lastehoidu, matkatelki. Veel vajatakse vabatahtlikke festivali ettevalmistus- ja järelkoristusmeeskonda.

Vastu pakutakse tasuta töö eest festivalipassi, päevas kolm korda süüa, põrandamajutust koos pesemisvõimalusega. Seto Folgi vabatahtlikuks saab registreeruda vähemalt 18-aastane inimene, teatasid korraldajad.

LÕUNAEESTLANE

Esmakordselt toimunud Seto Folgi jutukonkursi „Metsa poole” žürii valis 28 jutu ja luuletuse seast välja võidutööd.

Enamuse proosapalu ja luuletusi esitasid konkursile Setomaa koolide lapsed, ent töid laekus ka mujalt Eestist, teatasid korraldajad.

Esimeses, kuni 10-aastaste vanuseklassis võitis muinasjutt „Supimaias hunt ja õnnelik kana”, mille autoriteks on Alasniidu lasteaia Kuldkinga rühma lapsed.

10-15 aastaste vanuserühmas saavutas proosapalade hulgas ülekaaluka võidu jutt „Metsavennad folgil”, mille kirjutas Brigitte Hunt. Teise auhinnalise koha pälvis jutuga „Kuidas siil okkad sai” Indrek Parijõgi.

Luule kategoorias pälvis võidu „Hundimuusika”, mille autoriks on Jade Lummo. Teise koha saavutas luuletus „Metsas”, mille kirjutas Gretel Juhansoo.

Üle 15-aastaste vanuserühmas läks esimene koht jagamisele kahe võrdväärse jutu autorite vahel. Esimese koha pälvisid nii jutt „Augustiöö”, mille kirjutas Laura Kallari, kui ka „Suvõhummok Setomaal”, mille autoriks on Alic Koppel.

Teise koha samas vanuseklassis pälvis jutt „Rebane hanekarjas”, mille kirjutas oma vanaema Anna jutu põhjal üles Liis Toomas.

„Kõiki neid toredaid lugusid lugedes, ent endise kultuurinimese ja näitlejana, meeldisid mulle sellised lood, mis olid fantaasiast pulbitsevad. Hindan kõrgemalt neid, mis on elulähedased ja loodust ning keskkonda hindama õpetavad,” ütles žürii liige Indrek Sarapuu.

„Üle 15-aastased kirjeldavad loodust nii hingematvalt ilusasti, et meeliliigutav oli lugeda. Augustiöö oli meistriteos, samas seto keeles on tänapäeva lastel ennast tunduvalt raskem väljendada,” tõdes žürii liige Maret Vabarna.

Seto Folgi jutukonkursi auhinnad antakse võitjatele üle 14. mail toimuval Minilaulupäeval Värskas.

LÕUNAEESTLANE

Värskas suvel toimuva Seto folgifestivali eel toimub jutukonkurss nimega „Metsa poole”, kuhu oodatakse metsaelukatega seotud lugusid.

Kirjutada võib kõigest, mis metsaelukatega seostub. Esitada võib omaloomingulise jutu, perepärimuse mõnest metsaelukatega seotud loost, millest vanemad või vanavanemad on pajatanud, või luuletuse, teatasid korraldajad.

Jutukonkursi töid ootab žürii märtsikuu lõpuni aadressil annela.laaneots@setomaa.ee. Parimad lood avaldatakse Seto Folgi trükistes.

Lõunaeestlane