Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rogosi mõisapargis alanud uuendustööde käigus on maha võetud 124 puud, mille langetamine on osa Haanja vallavalitsuse plaanist taastada mõisapark enam kui saja aasta taguses vormis.

„Rogosi mõisapargis toimuvad pargi renoveerimistööd ja selle raames on kavas vanad puud langetada ja selle asemele istutada 58 uut puud ja ka mõnisada põõsast,” rääkis Haanja vallavanem Juri Gotmans Lõunaeestlasele.

Kuigi Rogosi kunagisest mõisapargist pole säilinud mitte ühtegi kaasaegset plaani, on selle taastamisel abiks vanad fotod ning 1795. aastast pärit akvarellid.

„Pargis on tegelikult kaks osa: lõunapoolne ja põhjapoolne osa,” rääkis Gotmans. „Lõunapoolses osas hakkab olema regulaarne pargiosa, kus peamiseks eesmärgiks on taastada alleed ja teedevõrgustik nii, nagu see on 18. sajandil gravüüri peal.”

Seevastu pargi põhjapoolne osa jääb vallavanema sõnul vabakujuliseks ehk murul lastakse kasvada kõrgemaks ja põõsaste pügamine hakkab käima pikema intervalliga, kui pargi lõunapoolses osas.

Lisaks rajatakse tänavu parki ka graniitkivist trepid, kuid kõnniteede loomiseks tuleb vallal veel raha hankida.

Haldusreformiga saab mõisamaja korrastada

Lisaks pargi uuendamisele avaneb Haanja vallal tänavu võimalus taotleda piirkondade konkurentsivõime tugevdamise ehk PKT-programmist 300 000 eurot mõisahoones tegutseva muuseumi ja ekspositsiooni arendamiseks.

Samuti on valdade vabatahtliku ühinemise eest tulevasele Rõuge vallale, mille koosseisu saab kuuluma praegune Haanja vald, makstavast riigi toetusest 100 000 eurot planeeritud kulutada Rogosi mõisa peahoone remondiks.

Vaata videolugu Rogosi mõisapargist.

ARVED BREIDAKS

Haanja vallas asuvas Rogosi mõisapargis algas pehkinud puude mahavõtmisega pargi uuendamine, et taastada selle kunagine teedevõrk ja alleed ning muuta mõisahoone paremini vaadeldavaks.

Mõisapargi maastikukujunduse projekti on koostanud Eesti üks tuntumaid maastikuarhitekte Ülle Grišakov (OÜ Kivisilla) ning selle koostamisel on lähtutud Rogosi pargi muinsuskaitse eritingimustest, teatas vallavalitsus.

Pargi ajaloolise ilme taastamist alustatakse puude raiega ning uute istutamisega. Kokku võetakse maha 124 haiget, kuivanud ning vähemväärtuslikku puud ning istutatakse 58 uut puud ning 369 põõsast. Pargi kesksel alleel asendatakse vanad puud noorte pärnadega.

Pargi vabakujulises osas on projekteeritud juurde vabakujulisi lehtpõõsastest – harilik ebajasmiin, harilik sirel ja pargiroosid. Kose-Käbli maantee poole taastatakse hariliku tamme rida. Tulevikus tehtavad erineva kõrgusega niited aitavad säilitada pargi salumetsalist rohttaimestikku, kontrastiks saab madala niitega pargimuru.

Kuna pargist ei ole ühtegi esialgset plaani säilinud, siis on pargi taastamise aluseks võetud fotod 1896 ja 1910 aastast ja J.Chr. Botze akvarell 18/19. sajandi vahetusest ning J.W. Krause akvarell 1795. aastast.

Pargi uuendamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

LÕUNAEESTLANE