Riigieksamite esmased tulemused näitavad stabiilsust
2017. aasta riigieksamite esmased tulemused eesti keele, eesti keele teise keelena ja matemaatika eksamil on eelnevate aastate võrdluses stabiilsed, teatas sihtasutus Innove.
Eesti keele eksami keskmine tulemus oli 62,9 punkti ja eksamit tegi 6549 eksaminandi. Eesti keele riigieksam on toimunud praegusel kujul, kaheosalisena, juba kuus aastat. Aastate jooksul on tulemus olnud stabiilne ning selle aasta keskmine tulemus on sarnane eelmiste aastate keskmistega.
Eesti keele teise keele riigieksamit tegi sel aastal kokku 2216 õpilast, eksami keskmine tulemus 60,1 on aastate võrdluses püsinud stabiilne. Eksamil vähemalt 60 protsenti maksimumtulemustest saavutanud eksaminandidele antakse välja eesti keele B2-taseme tunnistus. Sel aastal saavutas B2-taseme 1192 õpilast ehk 53,7 protsenti eksaminandidest.
Matemaatika eksami osas oli õpilastel võimalik valida kitsas või lai matemaatika eksam. Kitsa matemaatika eksami valis 3540 ja laia matemaatika eksami 4160 eksaminandi. Nii nagu eelnevatel aastatel, oli ka sel aastal laia matemaatika eksami valinuid rohkem.
Kitsa matemaatika eksami keskmine tulemus oli 38,4 punkti ja laia matemaatika eksami keskmine tulemus oli 51,8 punkti.
Võõrkeeleeksamina said õpilased teha inglise keele riigieksami või sooritada prantsuse, saksa ja vene keele rahvusvahelise eksami. Võrreldes 2016. aastaga suurenes eksaminandide arv prantsuse ja vene keeles.
Taseme saavutanute osakaal tõusis kõikides keeltes. B2- taseme saavutanute osakaal kasvas inglise ja vene keeles, vähenes prantsuse ja saksa keeles. Võrreldes eelneva aastaga esitati inglise keeles oluliselt rohkem rahvusvaheliste eksamite tunnistusi kõikidel tasemetel (B1 kuni C2).
Sel kevadel toimusid riigieksamid 21. korda ja neljandat aastat uue korra alusel, mille järgi peavad õpilased gümnaasiumi lõpetamiseks sooritama eesti keele või eesti keele teise keelena, võõrkeele ja matemaatika riigieksamid. Sel aastal sooritas riigieksameid ligikaudu 9400 eksaminandi.
Sügisel avalikustatakse esmastele tulemustele lisaks 2017. aasta riigieksamite kokkuvõttev statistika ja analüüs koolide kohta, mis võtab arvesse nii riigieksamite tulemusi kui gümnaasiumi panust õpilaste edasijõudmisse.
LÕUNAEESTLANE
Abituriendid teevad matemaatika riigieksamit
12. mail toimub matemaatika riigieksam, mille kitsa variandi valis 3841 ja laia kursuse eksami 4430 eksaminandi.
Gümnaasiumiastmes on õpilastel võimalik õppida kas kitsast (8 kursust) või laia matemaatikakursust (14 kursust). Kitsast matemaatikakursust õppinu võis valida laia matemaatikakursuse eksami ja vastupidi.
Eksamitöid hinnatakse skaalal 0 – 100 punkti. Eksami sooritamise tingimused on kõigile eksaminandidele ühesugused ja eksam loetakse sooritatuks, kui eksaminand on saanud eksamil vähemalt ühe punkti.
Gümnaasiumi lõpetamiseks tuleb õpilastel sooritada eesti keele või eesti keele teise keelena, võõrkeele ja matemaatika riigieksamid. Riigieksamitele registreerus tänavu kokku üle 10 400 eksaminandi.
Riigieksamite esmased tulemused avalikustatakse 19. juuniks.
LÕUNAEESTLANE
Abituriendid teevad 2. mail inglise keele riigieksamit
Teisipäeval toimuvale inglise keele riigieksamile on registreerunud 6748 eksaminandi, kellega teisipäeval viiakse läbi eksami kirjutamis-, kuulamis- ja lugemisosa.
Inglise keele riigieksami suulise osa intervjuud algavad koolides kolmapäeval ja kestavad 9. maini, teatas sihtasutus Innove.
Õpilased, kes saavutavad inglise keele riigieksamil 50–74 protsenti maksimaalsest tulemusest, saavad B1-keeleoskustaseme tunnistuse, 75–100 protsenti saavutanud B2-keeleoskustasemetunnistuse. Keeleoskuse taseme omistamise eeltingimus on, et ühegi osaoskuse tulemus ei tohi olla 0.
Võõrkeele eksamiks said õpilased valida inglise, prantsuse, saksa või vene keele eksami. Inglise keele riigieksam valmistatakse ette Eestis; prantsuse, saksa ja vene keele riigieksamid on asendatud rahvusvaheliselt tunnustatud eksamitega.
Gümnaasiumi lõpetamiseks peab õpilane sooritama kolm riigieksamit: eesti keel või eesti keel teise keelena, võõrkeel ja matemaatika. Riigieksamitele registreerus tänavu kokku üle 10 400 eksaminandi.
LÕUNAEESTLANE
Eesti keele riigieksam avab riigieksamite perioodi
Esmaspäeval algava riigieksamite perioodi avab eesti keele eksam, millele on registreerunud 6842 gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse eksaminandi.
Eesti keele riigieksam on kaheosaline ning sellega mõõdetakse lugemis- ja kirjutamisoskust. Eksamitöös on neli varianti, millest õpilane valib ühe, teatas SA Innove.
Lugemisosa ülesanded tuginevad tekstidel, mis esindavad ilukirjandust, publitsistikat ja populaarteadust. Kirjutamisosas tuleb eksaminandil luua 400-sõnaline arutlev kirjand ning see pealkirjastada.
26. aprillil toimub eesti keele teise keelena eksami kirjalik osa, eksami suuline osa viiakse läbi 26., 27. ja 28. aprillil. Eksam mõõdab keeleoskust B2-tasemel ja koosneb viiest osaoskusest – kirjutamine, kuulamine, lugemine, keele struktuur ja rääkimine.
Riigieksamite periood jätkub 2. mail toimuva inglise keele eksamiga ning lõppeb 12. mail matemaatika eksamiga. Võõrkeele riigieksameid asendavad prantsuse, saksa ja vene keele rahvusvahelised eksamid toimuvad aprillis ja mais.
Riigieksamitele registreerus tänavu üle 10 400 eksaminandi. Riigieksamite esmased tulemused avalikustatakse 19. juuniks.
LÕUNAEESTLANE
Riigieksamitele registreerus üle 10 000 õpilase
Tänavu toimuvatele riigieksamitele on esialgsetel andmetel registreerunud 10 437 eksamisooritajat, kellest 8 277 on gümnaasiumiõpilased, 775 gümnaasiumi varem lõpetanud ning 1 385 kutseõppeasutuste õpilased.
Gümnaasiumi lõpetamiseks peab õpilane sooritama eesti keele või eesti keele teise keelena, matemaatika ja võõrkeele riigieksamid, teatas SA Innove.
Eesti keele riigieksamile registreerus 6912 ja eesti keele teise keelena riigieksamile registreerus 2319 õpilast.
Matemaatika riigieksami puhul pidi õpilane valima kitsa või laia kursuse alusel koostatud eksamitöö vahel. Matemaatika kitsa kursuse eksami valis 3904 ja laia kursuse eksami valis 4504 eksamisooritajat.
Võõrkeele riigieksami puhul on õpilasel kolm valikuvõimalust. Riigieksamina sai valida Innove vahendatud rahvusvahelise prantsuse, saksa või vene keele eksami, mille sooritamisel saab õpilane rahvusvaheliselt tunnustatud keeleoskuse tunnistuse.
Teiseks võib sooritada Innove koostatava inglise keele riigieksami, mille eduka läbimise korral antakse õpilasele B1- või B2-keeleoskustase. Samuti läheb eksamina arvesse varem sooritatud rahvusvaheline keeleeksam, kui see on tehtud vähemalt B1-tasemele.
Inglise keele eksami valis 6842, saksa keele erinevaid eksameid valis kokku 184, vene keele võõrkeelena valis 296 ja prantsuse keele eksami sooritamise valis 140 eksaminandi. 787 õpilast esitas võõrkeele riigieksami asendamiseks rahvusvaheliselt tunnustatud võõrkeeleeksami tunnistuse, millega loeti riigieksam sooritatuks.
Eksamiperiood algab aprillis
Selle aasta riigieksamid algavad 24. aprillil eesti keele eksamitega ning lõpevad 12. mail matemaatika eksamiga. Riigieksamite tulemused avalikustatakse hiljemalt 20. juunil.
Kokku tehakse 2017. aastal 25 025 eksamit.
Lõunaeestlane
Peagi lõppeb riigieksamitele registreerimine
Gümnaasiumide ja kutsekoolide õpilased ning varem lõpetanud, kes soovivad tänavu riigieksameid teha, peavad hiljemalt 20. jaanuaril selleks end eksamite infosüsteemis registreerima.
Gümnaasiumi lõpetamiseks peab õpilane sooritama eesti keele või eesti keele teise keelena, matemaatika ning võõrkeele riigieksamid. Matemaatika riigieksami puhul peab õpilane valima kitsa või laia kursuse alusel koostatud eksamitöö vahel, teatas sihtasutus Innove.
Kolm võimalust võõrkeeleeksamiks
Võõrkeele riigieksami puhul on õpilasel kolm valikuvõimalust. Saab sooritada inglise keele riigieksami, mille eduka läbimise korral antakse õpilasele B1 või B2 tase.
Teine võimalus on valida Innove vahendatud rahvusvaheline prantsuse, saksa või vene keele eksam, mille edukal sooritamisel omandab õpilane rahvusvaheliselt tunnustatud keeleoskuse tunnistuse.
Kolmanda võimalusena võib õpilane esitada rahvusvaheliselt tunnustatud võõrkeeleeksami vähemalt B1 tasemel läbimise tunnistuse, mis vabastab ta võõrkeele riigieksamist. Vastav eksamitunnistus peab olema kehtiv vähemalt 31. augustini 2017 ning see tuleb kooli esitada hiljemalt 20. jaanuaril. Soovi korral võib õpilane sooritada inglise keele riigieksami ja lisaks ühe Innove vahendatud rahvusvahelise eksami.
Lisaks riigieksamitele tuleb teha gümnaasiumi koolieksam ja õpilasuurimus või praktiline töö.
Kui õpilasel puudub võimalus registreerida end eksamite infosüsteemi kaudu, tuleb oma valikud anda koolile teada samuti 20. jaanuariks.
Selle aasta riigieksamid algavad 24. aprillil eesti keele eksamiga ning lõpevad 12. mail matemaatika eksamiga. Riigieksamite tulemused avalikustatakse hiljemalt 19. juunil.
Lõunaeestlane