Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Reformierakonna Põlva piirkonna esindajad andsid esmaspäeval Põlva valla valimiskomisjonile üle erakonna 37 inimesest koosneva kandidaatide nimekirja.

Reformierakonna nimekirjas kandideerivad ainult kohalikud ja kogemustega inimesed. Ühtegi väljastpoolt tulevat häälepüüdjat nimekirja kaasatud ei ole, sest kohalik poliitika peab jääma kohalikule tasemele, kinnitas erakonna Põlvamaa arendusjuht Kerli Koor.

Reformierakonna nimekirja Põlva vallas veavad Põlva vallavolikogu esimees Kuldar Leis, Põlva abivallavanem Martti Rõigas, Vastse-Kuuste vallavanem Lennart Liba, Mooste vallavanem Ülo Needo, Ahja vallavolikogu esimees Uuno Siitoja, arst ja Põlva Haigla nõukogu liige Liivi Maran, Põlva Gümnaasiumi direktor Alo Savi, Põlva valla hooldekodu juhataja Aet Olle, Laheda vallavolikogu liige Madis Pütt ja Vastse-Kuuste vallavolikogu esimees Inge Kalle.

LÕUNAEESTLANE

Põlva vallavolikogu otsustas laenata veel kuni 1,3 miljonit eurot tänavuste investeeringute rahastamiseks, mille maksumus ületab varasemaid ootusi.

Võrreldes mullu sügisel tehtud ennustusega on projekteerimise ja ehitamise hinnad suurenenud oodatust rohkem, mistõttu soovis vallavalitsus luba võtta kavandatud tööde rahastamiseks laenu veel kuni 1,3 miljonit eurot.

Kallinenud on Põlva keskväljaku rajamine (lisakulu 780 000 eurot), teehoiukavas plaanitud teede ja tänavate ehitus (275 000 eurot), Käisi tänava ümberehitus (165 000 eurot), Tuglase tänava uuendamine (55 000 eurot) ja Uus tänava kõnnitee ehitus (25 000 eurot).

Kevadel korraldatud riigihankega laenas Põlva vald tänavuste investeeringute katteks 989 000 eurot.

LÕUNAEESTLANE

Põlva vallavalitsus kuulutas teisipäeval välja riigihanke linna keskväljaku ja selle ümbruskonna väljaehitamiseks.

Põlva keskväljaku moodustavad Maarja tn 1, Oja 6 ja 10 kinnistud ning Maarja ja Oja tänav koos selle ümbrusega kuni Orajõeni. Ehitusala hõlmab kokku umbes 6000 ruutmeetrit, millest 4000 ruutmeetrit moodustab keskplats.

Tööde hulka kuulub teede, väljaku, arhitektuursete vormide ja haljastuse rajamine, mille tulemuseks, nagu seisab hankedokumendis, on aastaringselt kasutatav mitmeotstarbeline hea avalik ruum, mis arvestab erinevate huvigruppide vajadustega.

Tööd lähevad prognoosi kohaselt maksma koos käibemaksuga üle 1,55 miljoni euro. Täpne hind selgub hankekonkursiga.

Väljak valmib 7 kuuga

Ehitusfirmad saavad pakkumisi esitada 13. juulini. Riigihanke võitjaga loodab vallavalitsus lepingu sõlmida augustis ning keskväljak peaks valmima tuleva aasta veebruaris.

Põlva keskväljaku arendamiseks korraldatud arhitektuurivõistluse võitis 2015. aastal Stuudio 2 Arhitektid ja Metusala Arhitektid koostatud ideekavand „Puulinn” (pildil), mille põhjal keskväljak ka rajatakse.

ARVED BREIDAKS

Kaheksas sundliitmisega silmitsi seisvas Põlvamaa vallas algab pühapäeval rahvaküsitlus, kus uuritakse suhtumist Põlva ja Kanepi valdade bloki sundliitmise plaani, mille kohta on kohalikud volikogud aga juba seisukoha võtnud.

Rahvaküsitlus korraldatakse Ahja, Laheda, Kanepi, Kõlleste, Mooste, Põlva, Valgjärve ja Vastse-Kuuste vallas, mis valitsuse plaani järgi kuuluvad sundliitmisele, sest vabatahtlikult ühinenud Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve ei andnud aastavahetusel kokku nõutud 5000 elanikku.

Inimestelt küsitakse, „Kas toetate Ahja, Laheda, Kanepi, Kõlleste, Mooste, Põlva, Valgjärve ja Vastse-Kuuste valla ühendamist Põlva vallaks?” Vastata saab JAH või EI.

Hiline küsitlus

Rahvaküsitlus viiakse läbi vaatamata tõsiasjale, et kõigi kaheksa valla volikogud on juba valitsusele teatanud, et ei poolda sellist sundliitmist. Ka on praeguseks möödas 15. mail saabunud tähtaeg, mil vallad said valitsusele oma seisukoha teatada ning mida asjaomased volikogud ka tegid. Miks on tarvis takkajärgi rahvaküsitlus korraldada?

„Esiteks jätsid omavalitsused täitmata seadusest tuleneva kohustuse,” selgitas Põlva maavanem Igor Taro Lõunaeestlasele. „Valitsuse täiendava ühinemisettepaneku osas pidi iga vald korraldama rahvaküsitluse 23.-24. aprillil. Enamik omavalitsusi Eestis sai sellega hakkama.”

Kaheksa asjasse puutuva Põlvamaa valla volikogud olid selleks ajaks aga juba enamuses jõudnud ära otsustada, et valitsuse pakutav sundliitmisplaan neile ei sobi. Esimesena lükkas sundliitmise tagasi 22. veebruaril kogunenud Kõlleste volikogu ning punkti panid 27. aprillil Laheda, Mooste ja Vastse-Kuuste volikogud.

„Selline seaduse nõude eiramine on sisuliselt kodanikele näkku sülitamine,” lausus Taro. „Kas tõesti kartsid vallajuhid, et rahvas hääletab JAH?”

Vallamajades teati, mida rahvas tahab

„Me oleme seda [küsitlust] mitu korda teinud ja meil oli rahva seisukoht teada,” pareeris süüdistuse Valgjärve vallavanem Kaido Kõiv, kes juhib ka Põlvamaa Omavalitsuste Liitu.

Tema sõnul korraldati Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve vallas mullu suvel esimene rahvaküsitlus, et uurida inimestelt, milline ühinemissuund valida. Suvistel küsitlustel eelistasid kolme valla elanikud pigem omavahelist koondumist, mitte nn Suur-Põlva, üle-maakondliku omavalitsuse loomist.

„Teist korda tehti rahvaküsitlus, kui küsiti, kas toetatakse kolme valla ühinemist,” lisas Kõiv. Mullu detsembris toimunud küsitluses andis suurem osa küsitluses osalenuid toetuse Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve ühinemislepingule, mis aasta lõpus volikogude poolt ka ära vormistati.

Et aga kolmel vallal jäi 5000 elaniku piir aastavahetuseks ületamata, algatas valitsus veebruaris nende sundliitmise Põlva vallaga. See tähendab, et inimestelt tuleb uuesti küsida, kas nad soostuvad välja pakutud sundliitmisega või mitte.

Kui omavalitsused ise 15. maiks küsitlust ei korralda, tuleb seaduse kohaselt seda teha kohalikul maavalitsusel ning 21. ja 22. mail see ka läbi viiakse.

„Mina olen igal juhul seisukohal, et inimeste arvamusavalduse väljaselgitamise kohustust pidanuks [vallad] võtma tõsiselt ning mitte jätma seda kergekäeliselt täitmata,” ütles Taro. „Olenemata haldusreformi tulemusest peavad kõigi uue omavalitsuse elanike põhiõigused olema võrdselt tagatud. Seetõttu kutsun inimesi küsitlusele vastama ja tegema seda oma südametunnistuse ja parima äranägemise järgi.”

ARVED BREIDAKS

VAATA LISAKS:

Kolm valda asutavad Kanepi valla

Korb peab Kanepi valla jätkamist üsna tõenäoliseks

Tännassilma külas oli laupäeva pärastlõunal nii politseil kui päästjatel tegemist ühe avariilise Fiatiga, mis viimaks maha põles.

Politsei sai 13. mail kella 15 ajal väljakutse Põlva valda Tännassilma külla, kus tähelepaneliku teataja sõnutsi oli keset teed avariiline tume sõiduauto, vahendas Lõuna prefektuuri pressiesindaja Lõunaeestlasele.

Mõne minutiga sündmuskohale jõudnud korrakaitsjad leidsid sõiduki juures askeldamas kaks joobetunnustega meest, kelle sõnul ootasid nad teepervel abi mootoririkkega masina ära viimiseks.

Politsei tuvastas, et üks masina juures toimetanud meestest oli Fiati omanik. Et aga kainet juhti silmapiiril ei paistnud, masin külateel liiklust ei takistanud ning mehed politseinike abi ei vajanud, võeti autovõti edasise võimaliku ohu tõrjumiseks hoiule.

Fiat lõõmas kraavis

Paar tundi hiljem, kell 17.10 laekus häirekeskusele Tännassilma külast uus teade, mille kohaselt põles kraavis katusele rullunud tume sõiduauto.

Sündmuskohal töötanud päästjad kustutasid tulekahju. Põleva Fiati juurest ega ümbrusest seal varasemalt toimetanud masina omanikku ja tema tuttavat ei leitud.

Autovrakk teisaldati parklasse ning politsei alustas selle juhtumi üksikasjade selgitamiseks menetlust.

LÕUNAEESTLANE

Põlva vallavolikogu otsustas kolmapäeval võõrandada tasuta ASile Põlva Haigla Uus tn 2b kinnistu, kuhu haigla rajab uue tervisekeskuse.

Kui esmalt oli uus tervisekeskus kavas ära mahutada haigla praegusele, Uus tn 2a kinnistule, siis hiljem selgus, et see jääb siiski kitsaks.

Sestap otsustas volikogu loovutada haiglale ligi ühe hektari suuruse naaberkinnistu Uus 2b, kus praegu asuvad parkla ning roheala.

Volikogu otsuse seletuskirja kohaselt lahendatakse koos tervisekeskuse rajamisega haigla kvartalis ka liikluskorraldus ühes juurdepääsuteede rajamisega, mida on võimalik kasutada nii tervisekeskuse klientidel ja haigla patsientidel kui ka möödujatel.

Rajatavas tervisekeskuses hakatakse pakkuma esmatasandi teenuseid. Põlva tervisekeskuse teeninduspiirkonda jäävad praegused Ahja, Kanepi, Kõlleste, Laheda, Mooste, Põlva, Valgjärve ja Vastse-Kuuste vald.

AS Põlva Haigla rahastab tervisekeskuse ehituse Euroopa Liidu toetusraha abil.

LÕUNAEESTLANE

Põlva vallas juhtus teisipäeva hommikul raske liiklusõnnetus, milles said viga auto roolis olnud naine ja kaks väikelast.

Teade õnnetusest laekus häirekeskusele hommikul mõned minutid enne kella üheksat. Esialgsetel andmetel kaldus 22-aastase naise juhitud sõiduauto Volkswagen Passat Põlva vallas Rosma külas Ringtee 6. kilomeetril paremale poole teelt välja ning põrkas otse vastu betoonist teetruupi.

Kokkupõrke tagajärjel paiskus sõiduauto maanteekraavist kõrvalteele ning maandus ratastele, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Liiklusõnnetuses said viga kõik kolm autos viibinud inimest. Juhi kõrvaistmel turvatoolis olnud ning peagi kolmeseks saava tüdruku viisid meedikud Põlva haiglasse ja seejärel Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikusse. Juhi taga turvatoolis olnud 1-aastane üliraskes seisus poiss ning autoroolis olnud naine viidi Tartu Ülikooli Kliinikumi.

Politsei teatel oli naine roolis magama jäänud.

Esirehv liialt kulunud

Sündmuskohal töötanud politseinike sõnul oli autoroolis olnud naine kaine, tal oli esmane juhtimisõigus ning kõik autos viibinud kasutasid turvavarustust. Sõiduki lähemal vaatusel tuvastasid korrakaitsjad, et selle esimene parempoolne rehv oli ülemäära kulunud.

Kagu politseijaoskonna vanemkomissar Toomas Lihtmaa paneb roolikeerajatele südamele, et liikluses võib osaleda üksnes tehniliselt korras sõiduvahendiga.

„Seejuures on oluline, et ka auto rehvid vastaksid nõuetele ning et need ei oleks ülemäära vanad. Samuti ei tohi juht alahinnata valvsust, turvavarustuse kasutamist ning puhanud pead,” lausus Lihtmaa.

Õnnetuse üksikasjade uurimiseks alustas politsei kriminaalmenetlust, mida juhib Lõuna Ringkonnaprokuratuur.

LÕUNAEESTLANE

Põlva-Leevaku maantee kõrval kulgeval kergliiklusteel põrkasid esmaspäeva õhtul kokku jalgrattur ja rulluisutaja.

Õnnetus juhtus kella 17.24 ajal maantee 24. kilomeetri kõrval asuval kergteel, kus põrkasid kokku jalgrattaga sõitnud 42-aastane mees ja rulluiskudega uisutanud 5-aastane poiss.

Mõlemad toimetati Põlva Haiglasse, teatas politsei.

LÕUNAEESTLANE

Põlva vallas läks laupäeva esimesel tunnil põlema sõiduauto BMW.

Häirekeskus sai 11. märtsil kell 00.34 teate, et Eoste külas põleb sõiduauto. Päästjad kustutasid põlenud sõiduki.

Inimesi tulekahju puhkemise ajal autos ei olnud, teatas Lõuna päästekeskuse pressiesindaja.

Lõunaeestlane

Eesti, Läti ja Venemaa piiriala käsitööettevõtjad kogunesid teisipäeval Põlva kultuuri- ja huvikeskusse, et jagada kogemusi, kuidas hobina algav tegevus tulu toovaks äriks vormida.

Päeva korraldamist vedanud Põlva maavalitsuse regionaalhalduse nõuniku Rutt Riitsaare hinnangul läheb Põlvamaa käsitööettevõtjail praegu päris hästi.

„Tuleb juurde uusi tegijaid ja mõningad traditsioonid, mis kunagi olid unustusse vajunud, nende järgi osatakse jälle teha,” rääkis ta Lõunaeestlasele. „See on üks võimalus elada maapiirkonnas.”

Praegune laatadevaheline periood sobib seetõttu hästi ideede vahetamiseks, uute oskuste juurdeõppimiseks ning koostööks kontaktide vahetamiseks.

Kopeerida või eristuda?

Võrumaal Kaabsoo käsitööküünlaid tootev Agur Piirisild ütleb, et käsitööga elatise teenimiseks on kaks võimalust – kopeerida midagi juba varem tehtut või leiutada ise uus lähenemisviis.

„Väga tavaline on, et kopeeritakse ühte ja sama toodet ja lõpptulemus on see, et ei õnnestu toodet müüa,” rääkis Piirisild. „Käsitöö eripäraks peakski olema see, et see toode on oma teatud „kiiksuga”, mida keegi teine ei tee.”

Käsitöö kõrval oli päeva oluliseks osaks ka õhtul toimunud ühiskontsert, mille üheks eesmärgiks oli tutvustada kolme riigi rahvatantsurühmi, keda tulevikus esinema kutsuda.

Vaata videolugu käsitööpäevalt.

Arved Breidaks

Himmaste külas sõitis laupäeva õhtul Mazda 626 sirgel lõigul teelt välja vastu valgustusposti.

Kella 19.02 juhtunud õnnetuses sai vigastada 37-aastane mees, kellele kiirabi sündmuskohal abi andis.

Kes oli õnnetuse toimumise ajal auto roolis, on veel selgitamisel.

Lõunaeestlane

Valitsuse neljapäevasel istungil kinnitatakse mitmete omavalitsuste ühinemiste seas ka Põlvamaa ning Valgamaa valdade ühinemised.

Kinnitamisele läheb Ahja, Laheda, Mooste, Põlva ja Vastse-Kuuste valla ühinemine, mille tulemusel moodustatakse 14 405 elanikuga Põlva vald keskusega Põlva linn.

Põlva valla moodustamisel on riigieelarvest eraldatava ühinemistoetuse summaks ligikaudu 2,5 miljonit eurot.

Teise Põlvamaad puudutava haldusterritoriaalse muudatusena kinnitab valitsus Meeksi, Räpina ja Veriora valla ühinemise Räpina vallaks.

Ühinevate valdade rahvaarv oli 1. jaanuari seisuga 6660 inimest. Räpina valla moodustamisel on riigieelarvest eraldatava ühinemistoetuse summaks umbes 1,07 miljonit eurot.

Valitsuse istungi päevakorras on ka Otepää ja Sangaste valla ühinemise (pildil) vormistamine. Valga maakonda luuakse kahe valla ühinemisega 5708 elanikuga Otepää vald keskusega Otepää linnas.

Otepää valla moodustamisel on riigieelarvest eraldatava ühinemistoetuse summaks ligikaudu 743 000 eurot.

Lõunaeestlane

SEOTUD LOOD

VIDEO: Sangaste lossis sündis uus Otepää vald

VIDEO: kolm volikogu kinnitasid Räpina kihelkonna taastuleku

VIDEO: viis Põlvamaa valda tegid sajandi otsuse


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181