Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrus Edgar Savisaare toetajaid koondava valimisliidu aktiiv loobus plaanist võtta oma ühendusele nimeks „Põliskeskerakondlased”, asendades selle nimega „Võru eest”.

„Et mitte kedagi esile tõsta või maha materdada, ja me kõik seisame ikkagi valimistel Võru eest, siis edaspidi ongi valimisliit ühise nimetajaga „Võru eest”,” rääkis valimisliidu kokkupanemist vedav ettevõtja Jüri Luik Lõunaeestlasele.

Tema sõnul on uue nimekombinatsiooni valimisel silmas peetud ka teisi Eesti omavalitsusi, kus savisaarlased soovivad oma nimekirjaga välja tulla. „On siis Valga eest, on siis Sillamäe eest, Narva eest,” lisas Luik.

Ta kinnitas, et põliskeskerakondlaste nimest loobumine ei tulnud Keskerakonna survel. „Keskerakonna kontor ei kamanda meid. Idee tuli teistega arutamise baasil, et mitte keskenduda ühele nimetusele, vaid ikkagi leida selline nimi, mis ühendab. See sobis nagu kõigile,” lausus Luik.

Usutakse Savisaare tulekut

Viimastel päevadel on taas kõvemaks paisunud spekulatsioonid, kas ja kellega koos Edgar Savisaar sügisestel kohalikel valimistel osaleb.

Keskerakonna endine liider valiti esmaspäeval Tallinnas Lasnamäe piirkonna juhatusse, kuid väidetavalt ei tea keegi, kas Edgar Savisaar kandideerib ning kui ta seda peaks tegema, siis kas ta teeb seda Keskerakonna nimekirjas või asutab oma valimisliidu.

„Pange te tähele minu sõnu, et 48. tunnil mängub Edgar kõik üle,” ennustas Luik.

Kindlust seda väita annab tema sõnul Keskerakonna poliitikute kahepalgeline mäng. „Kui vaadata, kuidas riigikogulased omavahelistes vestlustes käituvad ja milliseid mitteametlikke kokkuleppeid sõlmivad, siis noh… Ets ei ole veel maha kantud.”

Vaata Jüri Luige kommentaari järgnevast videost.

Arved Breidaks

Keskerakonna juhatus otsustas esmaspäeval heita parteist välja Võrus valimisliitu „Põliskeskerakondlased” sepitseva Jüri Pallo.

„Pallo on käitunud oma erakonda kahjustavalt ja suhelnud erakonna teiste liikmetega solvavalt ning ebaeetiliselt,” põhjendas otsust Keskerakonna peasekretär Jaak Aab ERRile.

Pallo erakonnast väljaheitmise ettepaneku tegi partei Võrumaa piirkond 21. jaanuaril.

26. jaanuari õhtul Võrus toimunud Keskerakonna nn savisaarlaste koosviibimisel teatas Pallo kindlast plaanist moodustada sügisesteks kohalikeks valimisteks Võrus valimisliit „Põliskeskerakondlased”.

Järgmisel hommikul teatas Keskerakonna aseesimees Mailis Reps, et Pallo väljaheitmine erakonnast on juba otsustatud.

„Emotsioone pole. Ei rõõmu, ega kurbust. Võtan teadmiseks ja jätkan oma tegevust,” ütles Pallo kommentaariks Lõunaeestlasele.

Lõunaeestlane

Ajakirjanikud, kes olid neljapäeva õhtul tulnud vaatama Edgar Savisaare koguduse usukinnitus-riitust ning kuulama apostel Lengi jutlust, ei pidanud vaatemängus pettuma. Savisaare riik, mis novembris maa pealt pühiti, elab edasi tema koguduses, kus pole kaotatud usku, et see riik võib (tagasi) tulla.

Võrus on Savisaare kiriku hingehoidja töö enda kanda võtnud jumalamees Jüri Pallo. Neljapäevast koosviibimist sisse juhatades pöördub ta koguduse poole küsimusega: „Kas me ikka toetame Edgar Savisaart?”

Inimesed on häbelikud, ega vasta. Liiga palju on kaameraid, mis iga su liigutuse jäädvustavad. Nii palju võõraid ei osatud oodata. Kuna liikmeid on napivõitu, on ka julgustavat õlg-õla tunnet kasinalt. Päeval said paljud koguduse liikmed kõne, kus helistaja soovitas tungivalt pastoraati mitte minna. Kes aga kohale siiski tulid, need ei kõhkle.

„Karmen, kas sa toetad Edgar Savisaart?” esitab Pallo konkreetse küsimuse.

„Loomulikult toetan,” kinnitab Karmen.

„Mis sa selle heaks teed?”

„Valimistel tuleb otsida teisi selliseid, kes toetavad ka Edgarit ja tuleb selleks kõvasti tööd teha, nagu alati enne valimisi,” vastab Karmen.

Äsja Mika Valtari „Riigi saladust” lugenuna ei saa ma kuidagi lahti tundest, et umbes sarnane meeleolu valitses ka 2000 ja rohkem aastat tagasi Jeruusalemmas väikestes seltskondades, kus oldi kindlad, et Jeesuse surnukeha mitte ei varastatud hauast, vaid ta tõesti on üles tõusnud ja end valitutele ilmutanud. Tuli vaid oodata tema riigi saabumist.

Müütiline Savisaar

Apostel Heimar Lenk tabab suurepäraselt meeleolu ja esitab kõne, milles räägib Edgarist, kes andis inimestele korteri, kui need olid peavarjuta, kes hoiatas meid Euroopa Liidu eest, mis kipub nüüd lagunema, kes tunnustas Donald Trumpi siis, kui tema üle veel ilguti. Ning mis peamine: Edgar ehitas kiriku, mille valgele seinale on kuldsete tähtedega kantud tema nimi.

Pole kahtlust, et lähimad kaasvõitlejad loovad Edgar Savisaarest müütilist olendit. Poleks ime, kui aja möödudes „avastatakse” tal ka ravitsejavõimed, sest kristalne ettenägemisvõime (mis on ju peaaegu nagu selgeltnägemisvõime) on tal juba olemas.

Võrus toimunud koosviibimine oli tõestuseks, et Jüri Ratasel pole õnnestunud Keskerakonda liita ja Heimar Lenk ei varja, et nüüd jäädakse ootama, kas ka mõnes teises Eesti linnas Savisaare nimekiri valimisteks üles seatakse. Tallinnas on see vägagi tõenäoline ning kui see juhtub, ei saa kodurahust Keskerakonnas veel niipea rääkida.

Ametlik Keskerakond reageeris sündmusele reede hommikul aseesimees Mailis Repsi isikus, teatades, et Võru nn põliskeskerakondlased on lihtsalt ühed segadusetekitajad, kellele ei maksa tähelepanu pöörata. Lisati, et Jüri Pallo parteist väljaviskamine on juba otsustatud.

Ent kahju oli juba sündinud. Savisaarlased kinnitasid Võru näitel, et nad pole loobunud plaanist võtta revanš mulluse kaotuse eest parteijuhi valimistel ning maksavad kätte kandideerides Keskerakonna vastu.

Lähemad kuud näitavad, kas Savisaar saab võimaluse naasta või tuleb apostlitel leppida üksnes jutlustamisega tema kunagistest ime- ja vägitegudest.

Arved Breidaks

Võrus kogunesid neljapäeva õhtul vanasse pastoraadi majja Edgar Savisaart toetavad keskerakondlased, kes saatsid oma iidolile tervistuskirja ning andsid teada valimisliidu „Põliskeskerakondlased” moodustamisest.

„Oleme kokku kutsunud siia ajaloolisse Võru pastoraadi saali Edgar Savisaare toetajad, Keskerakonna liikmed Võru linnast, Võrumaalt, aga ka kõik inimesed, kes toetavad Edgar Savisaart,” rääkis ettevõtmise initsiaator Jüri Pallo Lõunaeestlasele.

Ühtlasi sooviti Pallo sõnul teha ametlikult teatavaks plaan asutada valimisliit „Põliskeskerakondlased”, mis osaleb eelseisvail kohalikel valimistel Võru linnas.

Valimisliit „Põliskeskerakondlased” koondab enda ridadesse need, kes pole rahul Keskerakonnas mullu toimunud võimuvahetusega ning teisi, kes soovivad Võru linnavolikogusse parteiväliselt kandideerida.

„Need on inimesed, kes kahjuks jäid kõrvale möödunud aasta 5. novembri Keskerakonna kongressist Paides,” selgitas Pallo. „Meid eristab [teistest keskerakondlastest] ainult see, et me oleme Edgar Savisaare toetajad.”

Luik: nagu rahvapartei

Valimisliidu üks ellukutsujaid, ettevõtja Jüri Luik rääkis Lõunaeestlasele, et praeguseks on nimekirjas umbes veerandsada inimest ja olemas on ka linnapeakandidaat. Esialgu hoitakse kandidaatide nimekiri saladuses, kuna osad inimesed kardavad varase avalikustamisega kaasneda võivat kiusamist.

„Niipalju võin ma öelda, et IRL ei ole esindatud veel,” lausus Luik. „Aga muidu on kõikide parteide inimesed selles nimekirjas. Nii et omamoodi rahvapartei.”

Ainsa riigikogu liikmena jõudis Võru koosviibimisele Heimar Lenk, kes pidas veerandtunnise ülistuskõne Edgar Savisaare imetegudest ning tõdes, et lisaks Võrule võivad keskerakondlased alternatiivse nimekirjaga valimistele tulla ka Tallinnas.

„Võru näide on praegu ainulaadne. Minule oli see üllatus, mida härra Luik ja Pallo siin tegid,” lausus Lenk Lõunaeestlase küsimusele vastates.

Lenk ei välistanud, et lisaks Võrule võivad alternatiivsed keskerakondlaste nimekirjad ka teistes Eesti omavalitsustes Keskerakonna nimekirja vastu kandideerida.

„See võib tulla. Täna on siin seeme idanema pandud,” lausus Lenk. „Oleneb sellest, kui aktiivsed on kohalikud inimesed.”

Vaata pilte ja videot poliitikaõhtult.

Arved Breidaks


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181