Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Setod kogunesid laupäeval Luhamaale pidama iga-aastast kuningriigi päeva, et kuulutada oma rahva ja kultuuri püsimist, valida endile järgmiseks aastaringiks uus ülemsootska ning vaadata seto sõjaväe paraadi.

Määsi mäel toimunud järjekorras 24. kuningriigi päev oli sedapuhku pühendatud Setomaa küladele. Sel puhul oli kuningriigi platsile üles seatud külade esindused, kelle hulgast kuulutati Seto kuninga külaks Pööni küla.

Päeva jooksul selgitati välja Setomaa parim õlle-, hansa- ja veinimeister, parim leiva- ja pirukaküpsetaja, sõirakeetja ning hulk teisi meistreid.

Kuningriigi päeva tähtsündmus on setode uue ülemsootska valimine, kus jumal Peko maapealseks asemikuks saab see pakule tõusnu, kes kogub enda nööri külge kõige enam toetajaid.

Ülemsootska õhutab seto keelt kõnelema

Sedapuhku tahtis seto rahvas, et järgmised 12 kuud saab Pekolt sõnumeid ning juhib neid üha parema tuleviku poole Piret Torm-Kriis, kes tantsuõpetajana sooviks panna aluse seto tantsupeole ning tähtsustab seto keele kasutamist. Sest rahvas püsib tema sõnul seni, kuni püsib keel.

„Tulin kuningriiki esindama Pööni küla ja siis selgus, et Pööni külast pöördub asi kusagile mujale ja nüüd juhtuski niimoodi, et järgmine aasta tuleb vastu võtta ülemsootskana,” rääkis uus ülemsootska Piret Torm-Kriis Lõunaeestlasele.

Tallinnas elav ülemsootska soovib esmalt saada Setomaaga paremini tuttavaks. „Kõigepealt ma tahaks kogu Setomaaga tuttavaks saada,” kinnitas ta. „See, et ma olen juuripidi seto ja käin siin tööl ja olen pärit Vene piiri tagusest seto külast, ei tähenda veel seda, et ma kõiki seto külasid oleks külastanud ja nendega tutvunud.”

„Teine minu suur südameasi on seto keel,” jätkas Torm-Kriis. „Ma tahaks nii väga, et kõik inimesed kõneleks Setomaal seto keeles”.

Traditsiooniliselt tuli uuel ülemsootskal võtta päeva lõpetuseks vastu seto sõjaväe paraad.

Vaata videolugu Seto kuningriigist.

ARVED BREIDAKS

SAMAL TEEMAL: FOTOD|Setode uus ülemsootska on Piret Torm-Kriis

Setod valisid laupäeval Luhamaal Määsi mäel peetud kuningriigi päeval uueks ülemsootskaks Piret Torm-Kriisi.

Tallinnas elav, ent juurte järgi Setomaalt Pööni külast pärit Torm-Kriis soovib oma ülemsootska-aastal tõsta rohkem au sisse seto keele pruukimist nii igapäevases argielus kui ka asjaajamisel kohalikus omavalitses.

Samuti loodab uus ülemsootska panna aluse Setomaa tantsupeole, kus tantsitaks üksnes seto tantse.

Vaata pildigaleriid Seto kuningriigi päevast.

ARVED BREIDAKS


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181