Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

7. aprillil jõustub Schengeni piirieeskirjade muudatus, millega EList väljumisel ja ühendusse sisenemisel kontrollitakse senisest põhjalikumalt Euroopa Liidu kodanikke ja nende pereliikmeid.

Põhjalikum kontroll tähendab seda, et piirivalvurid kontrollivad välispiiril EL kodanike dokumente ning kontrollimisel kasutatakse rahvusvahelisi ning riigisiseseid andmebaase, teatas politsei- ja piirivalveamet (PPA).

PPA integreeritud piirihalduse büroo juhi Helen Neider-Veerme sõnul tehti EL kodanike, nende pereliikmete ja reisidokumentide kohta päringuid andmebaasidesse varem pisteliselt.

„Näiteks võisid ametnikud vajadusel kontrollida andmebaasi kaudu seda, kas mõni inimene võib olla tagaotsitav,” sõnas Neider-Veerme. Uue korra järgi hakatakse nii maanteede piiripunktides kui ka lennujaamades ja Tallinna reisisadamas kontrollima kõiki EList lahkuvaid või sisenevaid inimesi ka andmebaaside kaudu.

Neider-Veerme sõnul on selline kontroll vajalik ennekõike selleks, et Euroopa Liitu sisenemisel või väljumisel tuvastada avalikku korda või sisejulgeolekut ohustavad inimesed. „Julgeoleku olukord on viimastel aastatel muutunud ja seetõttu on koos teiste ELi liikmesriikidega vaja teha enamat ka piiriületajate kontrollimisel. Meie eesmärk on takistada nende inimeste ELi sisenemine Eesti kaudu, kelle viibimise soov pole selge või kes võivad kujutada ohtu teistele inimestele.”

Reisijatel palutakse varuda aega piiriületuseks.

LÕUNAEESTLANE

Saatse kordoni piirivalvurid pidasid teisipäeva õhtul Värska vallas kinni mehe koos kuue kasti salasigarettidega.

Piirivalve avastas teisipäeva õhtul Verhulitsa külas kahe inimese liikumise piiri suunas. Asjaolusid suundusid kontrollima lähipiirkonna piirivalvurid koos teenistuskoeraga, kes pidasid kinni mehe koos kuue kasti salasigarettidega.

Teisel mehel õnnestus putkata Venemaale, millest teavitati kohe ka Vene piirivalvet.

Eestis tabatud mehe suhtes algatati menetlus.

Lõunaeestlane

Misso vallas peeti 13. oktoobri õhtul kinni viis Vietnami kodanikku, kes olid illegaalselt Eestisse jõudnud.

Tähelepanelik inimene teatas neljapäeval kella 17.30 ajal piirivalvele, et nägi Leimani külas viit seljakotiga kahtlast meest üle tee jooksmas, vahendas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Sündmusele reageerinud piirivalvurid pidasid veidi enam kui pool tundi peale teate laekumist Tiilige külas kinni viis isikut, kes osutusid Vietnami sotsialistliku vabariigi kodanikeks vanuses 19-31 eluaastat. Mehed toimetati asjaolude selgitamiseks Luhamaa teenistusse.

Luhamaale saabunud meedikud hindasid meeste tervisliku seisundi heaks ning peale esmaseid menetlustoiminguid kehtestati meestele riiki sissesõidukeeld viieks aastaks ning nad konvoeeriti täiendavateks toiminguteks Tartu arestimajja. Tartu halduskohtu otsusega paigutati mehed 15. oktoobri pealelõunal kinnipidamiskeskusesse ning juhtunu üksikasju selgitatakse käimasoleva menetluse raames.

Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talituse politseimajor Ain Balderi kinnitusel alustati kriminaalmenetlust tuvastamaks, kes vietnamlased üle Eesti ja Venemaa Föderatsiooni ajutise kontrolljoone toimetasid. „Kui vahele jäänud vietnamlasi ootab ees sotsialistlikule kodumale tagasi saatmine, siis raha eest inimesi üle Eesti piiri Euroopasse toimetavaid kurjategijaid ootab ees kuni seitsmeaastane vabadusekaotus,” nentis Balder.

Menetlust juhtiv Lõuna Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Aro Siinmaa täiendas, et kui eeluurimine peaks tuvastama, et tegemist on rahvusvahelise inimkaubandusega, võib süüdlasi ees oodata kuni 15-aastane vangistus.

Lõunaeestlane


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181