Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Toiduliit ja Eesti piimatöötlejad on nördinud rahandusministeeriumi otsuse peale lisada magustatud jookide maksu alla minevate toodete sekka ka piimatooted.

Piimatöötlejad Valio, Farmi, Tere ning Saaremaa Delifood saatsid rahandusministrile ja riigikogule pöördumise, milles väljendasid üllatust rahandusministeeriumi otsuse peale lisada piimatooted magustatud jookide nimekirja.

Piimatooted on tootjate sõnul ühed väärtuslikumad esmavajalikud toiduained, mis peavad kuuluma igapäevaselt tervislikult toituva inimese toidulauale. Sel põhjusel loetakse piima ja meiereitooteid ka toiduks, mitte joogiks.

„Magustatud jookide maksu kehtestamine piimatoodetele toob endaga kaasa inimeste toidukorvi kallinemise, mis mõjutab eelkõige madalama sissetulekuga inimesi ning kahjustab lisaks tööstustele ka põllumeeste käekäiku,” kirjutavad töösturid oma pöördumises.

Selles märgitakse, et piimatöötlejad on viimase paarikümne aasta jooksul vähendanud lisatud suhkruid vabatahtlikult ligi neljandiku võrra ja seda kavandatakse edaspidigi.

„Piimatoodete puhul mängib olulist rolli neis sisalduv naturaalne piimasuhkur ehk laktoos – tööstused saavad vähendada toodetes üksnes lisatud suhkruid. Suhkrute sisalduse vähendamine alla 9-10g/100g kohta eeldab aga sünteetiliste magusainete kasutamist või moosi asemel kontsentraatide ja aroomide kasutamist, mis on paljudele tarbijatele vastuvõetamatu,” seisab pöördumises.

LÕUNAEESTLANE

Kodumaine juustutootja Andre Farm avab laupäeval Kambja vallas Tartu- ja Põlvamaa piiril ettevõtte esimese juustukaupluse.

Lisaks farmi oma toodangule võetakse kauplussesse müüki teiste kohalike väitetootjate toidukraam.

„Huvi kodumaiste kvaliteetjuustude vastu on viimase paari aasta jooksul oluliselt kasvanud, sellele annavad kinnitust ka meie juustufarmi toodangu müüginumbrid,” ütles Andre juustufarmi perenaine Erika Pääbus. „Osaliselt seepärast peamegi avama Andre juustude müümiseks esimese poe, sest teisiti ei jõua me enam farmi väravas peatuvaid busse ja autosid ära teenindada.”

Lisaks kaubandusalale on Andre Farmi poes kodumaise toidu tutvustamiseks eraldi degustatsioonisaal. „Eesti inimesed on hakanud toidu kodumaisust väga hindama, degustatsioonisaalis saamegi hakata kodumaiste väiketootjate toodangut esitlema,” ütles Pääbus.

Andre Farm OÜ on 1998. aastal asutatud ettevõte, mille tütarettevõte Andre Juustufarm OÜ alustas oma farmi lehmade piimast juustutootmist 2015. aastal. Andre Farmis on 180 lüpsilehma, kelle piimast ligi kaks kolmandikku väärindatakse juustuks.

LÕUNAEESTLANE

Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastatud piimalehma otsetoetust hakkavad alanud aastast saama ka kuni 400 piimalehmaga farmid.

Kui tänini maksti piimalehma kasvatamise otsetoetust kuni 100 piimalehmaga farmidele, siis järgnevateks aastateks on toetuse sihtgruppi laiendatud kuni 400-pealiste karjadega farmidele, teatas maaeluministeerium.

„Maapiirkondade jätkusuutliku arengu tagamiseks on üldise tootmise kontsentreerumise kontekstis oluline säilitada põllumajanduse mitmekesist struktuuri. Seepärast toetame väikeste ja keskmise suurusega piimafarme, mis aitab säilitada väikeettevõtlust, töökohti ja asustust maapiirkondades,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Kuni 100 piimalehmaga karjades on otsetoetuse ühikumääraks 200 eurot ning 101-400 piimalehmaga karjades 100 eurot. Täpsed ühikumäärad arvutab PRIA koos teiste otsetoetustega aasta lõpus.

2015. aasta viimase päeva seisuga oli PRIA põllumajandusloomade registri järgi Eestis kokku 2067 piimalehmapidajat, kellel oli 90 539 piimalehma.

Kuni 100 piimalehmaga karjasid oli 1883 piimalehmapidajal (kokku 16 820 looma) ning 101–400 piimalehmaga karjasid oli 111 piimalehmapidajal (kokku 22 336 looma).

Lõunaeestlane