Põlvamaal oli sooline palgalõhe Eesti väikseim
Naispalgatöötajate keskmine brutotunnitasu oli 2016. aasta oktoobris 20,9 protsenti väiksem kui meespalgatöötajatel, teatab Statistikaamet. Kõige väiksem sooline palgalõhe oli Põlvamaal.
Varasema aastaga võrreldes vähenes sooline palgalõhe 1,3 protsendipunkti ning see vähenes kolmandat aastat järjest.
Viimase kolme aasta jooksul on naispalgatöötajate brutotunnitasu tõusnud kiiremini kui meestöötajate brutotunnitasu, mis on ka palgalõhe vähenemise peamine põhjus.
Keskmine brutotunnitasu oli ilma ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta 2016. aasta oktoobrikuu andmetel naispalgatöötajatel 6,04 eurot ning meespalgatöötajatel 7,63 eurot. 2015. aastaga võrreldes tõusis brutotunnitasu naispalgatöötajatel 11,6 ja meespalgatöötajatel 9,8 protsenti.
Suurim lõhe mäetööstuses
2016. aastal oli kõige suurem sooline palgalõhe mäetööstuses (36,4%) – see on ka tegevusala, kus enamik palgatöötajatest on mehed.
Mäetööstusele järgnesid palgalõhe suuruselt finants- ja kindlustustegevus (33%), töötlev tööstus (29,5%), kaubandus (29%) ning tervishoid ja sotsiaalhoolekanne (26%). Kõige väiksem oli nais- ja meestöötajate brutotunnitasu erinevus veevarustuse ja kanalisatsiooni tegevusalal (8,9%), avalikus halduses ja riigikaitses (8%). Veonduse ja laonduse tegevusalal palgalõhe puudus.
2016. aastal oli maakonniti kõige suurem palgalõhe Ida-Viru maakonnas (27,9%), järgnesid Jõgeva (25,3%), Hiiu (23,4%) ja Lääne (22,1%) maakond.
Kõige väiksem oli sooline palgalõhe Põlva (11,3%), Rapla (15,1%) ja Tartu (15,9%) maakonnas.
LÕUNAEESTLANE
Eestis tähistatakse 10. aprillil võrdse palga päeva
Eestis on sooline palgalõhe ligi 27 protsenti naiste kahjuks ehk naised peavad sama palga teenimiseks töötama meestest 100 päeva rohkem.
Võrdse palga päeva tähistatakse 10. aprillil, sest meeste eelmise aasta keskmine palk teenitakse naiste poolt välja alles sel kuupäeval.
Eesti on endiselt Euroopa Liidu suurima palgalõhega riik, jättes konkurendid kaugele maha. Iga mehe teenitud euro kohta maksti Euroopas naisele 84 senti, Eesti naisele vaid 73 senti.
„Uuringud kinnitavad, et enamik inimestest peavad soolist palgalõhet oluliseks probleemiks. Seega ei pea me enam kulutama aega vaidlustele palgalõhe olemasolu üle, vaid meil tuleb välja pakkuda konkreetsed lahendused võrdse kohtlemise edendamiseks tööturul,” ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
LÕUNAEESTLANE