Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vitipalus toimunud orienteerumise MMi viimasel võistluspäeval tulid Eesti mehed teatejooksus neljandaks, mis on läbi aegade kõrgeim teatejooksu tulemus.

Eestlastest parima jooksu teinud ja Eestile seni teatejooksudes ajaloo kõrgeima koha toonud mehed koosseisus Kenny Kivikas, Timo Sild ja Lauri Sild tõid ajaga 1:38.47 eestlased 4. kohale.

„Riske võtta ei tahtnud, aga olin neid valmis vajadusel lõpukoha parandamiseks võtma. Jaks oli lõpus otsakorral, keskendusin tehniliselt võimalikult heale sooritusele ja õnneks teised eksisid rohkem,” ütles Lauri Sild pärast võistlust.

Teatejooksude kuldmedalid läksid meeste arvestuses Norrasse. Eskil Kinnebergi ja Olav Lundanese edukate vahetuste järel saadeti metsa Magne Daehli, kes tõi ajaga 1:34.50 norralased võitjateni finišisse.

Teise koha saavutasid prantslased, kelle teatevõistkonda kuulusid Frederic Tranchand, Lucas Basset ja eile lühiraja võitnud vanameister Thierry Gueorgiou. Guerorgiou tõi prantslased finišisse ajaga 1:36.06.

Kolmanda koha said rootslased, ajaks 1:36.53. Rootslaste teatevõistkonda kuulusid Johan Runesson, William Lind ja Gustav Bergman.

LÕUNAEESTLANE

FOTO: REIGO TEERVALT

Rõuges toimunud orienteerumise MMi kuninglikuks distantsiks peetaval tavarajal tuli Timo Sild kümnendaks.

Ööbikuorus toimunud tavaraja võitis meestest norralane Olav Lundanes ajaga 1:45.25. Hõbemedali sai venelane Leonid Novikov peaaegu kahe minutilise kaotusega, lõpptulemuseks 1:47.15. Kolmandale kohale tuli rootslane William Lind ajaga 1:47.38.

Pressikonverentsil ütles võitja Olev Lundanes, et on neljanda maailmameistri tiitli üle väga õnnelik. „Kevad on olnud treeningute mõttes raske, kuid keskendusin tänasele jooksule ja MMile ning see kandis vilja. Tegemist ei olnud päris sellise rajaga nagu enne võistlust ette kujutasin, rajameister suutis üllatada,” sõnas Lundanes.

Eestlastest olid tavaraja distantsi stardis Kristo Heinmann, Kenny Kivikas, Timo Sild.

Kolmest tavaraja jooksjast tegid parimad sooritused Timo Sild ja Kenny Kivikas. Timo kordas oma eelmise aasta tulemust ja tuli 10. kohale, ajaks 1:53.36.

Üleeile Viljandis ebaõnnestunud Kenny tegi oma parima tavaraja soorituse ja saavutas 16. koha, ajaga 1:59.41. Kristo Heinmann tuli tavarajal oma isikliku parima tulemusega 30. kohale ajaga 2:06.06.

Sild: medal jäi püüdmatuks

„Kodusel MMil jooksmine on võimas tunne, ükskõik, milline see tulemus lõpuks ei tule. Olen oma jooksuga rahul. Tundub, et ühtegi väga suurt viga ei tulnud. Medali peale siiski ei oleks täna ka väiksemate eksimusteta jooksnud, sest medalistid olid ilmselt ka füüsiliselt paremas hoos,” ütles Timo Sild pärast võistlust.

Naistest võitis kulla rootslanna Tove Alexandersson ajaga 1:19.10. Tove ütles pressikonverentsil, et on tõeliselt rahul, sest oli tänasele rajale keskendunud ja vaimselt valmis. Eelnevalt on Alexanderssonil tavarajalt kaks kuldmedalit. Teiseks tuli taanlanna Maja Alm (1:20.42) ja kolmanda koha saavutas venelanna Natalia Gemperle (1:24.46).

Eestlastest jooksis tavarajal Annika Rihma, Liis Johanson ja Laura Joonas.  Eesti naistest saavutas parima aja Annika Rihma, kes oli paremusjärjestuses 20. ajaga 1:34.01. Liis Johanson lõpetas 31. kohal (1:41.10) ja Laura Joonas saabus finišisse ajaga 1:47.20, mis asetas ta lõppjärjestuses 36.kohale.

MMi viimased distantsid toimuvad neljapäeval ja reedel Elva külje all Vitipalus, kus joostakse lühirada ja teatejooks.

LÕUNAEESTLANE

FOTO: REIGO TEERVALT

Tartus algavad reedel orienteerumise maailmameistrivõistlused, mille avapäeval on kavas sprindi kvalifikatsioonijooksud ning avatseremoonia.

Laupäeval toimuva sprindi finaalvõistluse kvalifikatsioonid algavad Tartu Raekoja platsil reedel kell 13. Eeljooksudest saavad finaali 45 meest ja 45 naist. Finaaljooksud toimuvad laupäeval samuti Tartu südalinnas.

Enne õhtust avatseremooniat kogunevad 50 riigi esindajad ligi 400 sportlasega Tasku kaubanduskeskuse ette, et üheskoos mööda Küüni tänavat Raekoja platsile suunduda. Linnaelanikel ja kaasaelajatel on võimalus kõiki sportlasi rongkäigu äärde tervitama tulla.

Kell 18.30 algab raekoja platsil orienteerumise MMi avatseremoonia, kus tervitavad telegatsioone Eesti orienteerumisliidu president Meelis Mälberg, rahvusvahelise orienteerumisliidu president Leho Haldna ja Tartu linnapea Urmas Klaas.

LÕUNAEESTLANE

PILDIL: Eesti orienteerujad (vasakult) Kenny Kivikas, Evely Kaasiku, Timo Sild ja treener Elo Saue.

(FOTO: JONATAN KARJUS)

Lõuna-Eesti maastikul mõne nädala pärast toimuva orienteerumise maailmameistrivõistluste kuninglikuks distantsiks peetava tavaraja võistlus joostakse Rõuge ümbruses, mis peaks Eesti sportlastele andma võimaluse sooritada oma parim tulemus.

Juuli esimesel nädalal Lõuna-Eestis toimuvale orienteerumise MMile on registreerunud 400 tippsportlast 48 riigist. Võistlused on kavas nii Tartus, Viljandis kui ka Võrumaal Rõuges, kus toimub kogu MMi küllap raskeim jõukatsumine.

„Rõuges toimub orienteerumise kuninglik ala – tavaraja võistlus. See on selline pikk ja karm võistlus, kus selgitatakse füüsiliselt vastupidavaimad, orienteerumistehniliselt osavaimad sportlased,” rääkis MMi peakorraldaja Markus Puusepp Lõunaeestlasele.

Rõuge kant, mida Puusepp nimetab „karmiks, aga kauniks”, pakub välismaa võistlejatele väljakutset, kuid võiks Eesti sportlastele anda n-ö koduvõsa eelise.

„Oleme üsna võsased, risused – see on välismaalastele väljakutse. Rõuge on see koht, kus tõenäoliselt on Eesti sportlastel kõige suuremad võimalused,” kinnitas Puusepp.

Miljon eurot Lõuna-Eestisse

Orienteerumise MMi korraldamise õiguse sai Eesti kolm aastat tagasi. Tänu sellele on õnnestunud kahel viimasel aastal tuua Eestisse treenima välismaa sportlasi, mis pakub teenimisvõimalust kohalikele ettevõtetele.

„Me oleme saanud kõrge hinnangu just selle poolest, et meie treeningtegevuse korraldamine MMi eelsel perioodil on heal tasemel. Kõik tunnevad, et nad on teretulnud ja Eesti on hea koht, kuhu tulla,” lausus Puusepp.

Treeninglaagrite korraldamine Eestis tähendab tulu kohalikele teenindusfirmadele. „Ma loodan, et kui MM läbi saab, siis Eestisse tullakse tagasi treeninglaagritesse – meie teenus on hea, kõik võtavad asja väga tõsiselt, panustavad kogu hingest,” lisas Puusepp.

Hinnanguliselt tarbitakse suurvõistluse ajal Lõuna-Eestis erinevaid teenuseid ühtekokku ühe miljoni euro vääringus.

Telepilt jõuab kümnete miljoniteni

Orienteerumise MM jõuab otsepildis lisaks Eestile ka Soome, Rootsi, Taani ja Tšehhi telepublikuni. Arvestades juurde ka kokkuvõtvad saated, jõuavad MM-võistlused rohkem kui saja riigi teleekraanidele, mida on Puusepa sõnul jälgimas kümned miljonid inimesed.

Mõistagi teeb see tuju heaks kohalikel omavalitsustel, kes end sel viisil reklaamida saavad. Kohapeal peaks võistlusi jälgima umbes tuhandepealine publik.

„Külaliste mass, mis siia tuleb, on tõesti muljetavaldavalt suur,” lausus Rõuge vallavolikogu esimees Karel Saarna. „Ma loodan, et needsamad osalejad tulevad oma peredega siiakanti tagasi.”

Vaata videolugu Rõugest, kus esmaspäeval toimus orienteerumise promoüritus.

ARVED BREIDAKS

Lõuna-Eestis juuli alguses toimuvate orienteerumise MMi korraldajad ootavad appi veel paarisadat vabatahtlikku.

Võistluste korraldamisse kaasatakse üle 530 inimese, ent esialgu on veel ligi 200 vabatahtliku koht täitmata, teatasid korraldajad. Appi oodatakse huvilisi alates 15. eluaastast.

„Tagame kõigile vabakutselistele kustumatu elamuse ning tööpäevadel on vabatahtlikele ette nähtud söök ja jook, vajadusel ka transport ning majutus,” ütles MMi peakorraldaja Markus Puusepp.

Võistluskeskustega Tartus, Viljandis, Rõuges ja Vitipalus toimuval orienteerumise MMil osaleb umbes poolesaja riigi esindused. Telepilt jõuab võistlustelt sajakonna riigi vaatajani.

LÕUNAEESTLANE

FOTO: TARMO HAUD


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181