Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Mooste vald saab Keskkonnainvesteeringute keskusest (KIK) 73 667 eurot toetust oma tänavavalgustuse uuendamiseks.

Toetuse abil viiakse vananenud tänavavalgustus üle leed-valgustitele, teatas KIK.

Kokku toetatakse tänavavalgustuse taristu uuendamist 22 omavalitsuses üle Eesti ligi 10 miljoni euro väärtuses. Kagu-Eesti maakondadest oli Mooste valla taotlus ainus, mis toetamist leidis.

Valdav osa töödest on omavalitsustel plaanis ära teha järgmise aasta jooksul, mõnel juhul valmivad projektid 2019. aasta esimeses pooles.

KIKile laekus 17. jaanuariks 57 taotlust, millega sooviti toetust kokku 41,5 miljonit eurot. Toetust said taotleda kohaliku omavalitsuse üksused või äriühingud, mis kuuluvad sajaprotsendiliselt ühele või mitmele kohalikule omavalitsusele.

LÕUNAEESTLANE

Eesti rahvamuusikatöötluste festival Moisekatsi Elohelü toob nädalavahetusel Moostesse üle 200 esineja ning pakub kontsertelamusi seitsmel laval.

„Sel aastal on esinejaid rohkem kui kunagi varem,” tutvustab programmijuht Kadri Laube, „seltskond on kirev ja võitjat on väga raske ette ennustada.” 18. korda toimuv festival toob kokku 35 ansamblit Eestis, Rootsist, Norrast ja Šotimaalt, teatasid korraldajad.

Avakontserdina kõlab Mooste Folgikojas Põlva kihelkonna rahvaviisidele ja tekstidele loodud oratooriumi „Tähemõrsja” esmaettekanne.

„Tähemõrsja on tagantjärgi muusikalise kummarduse ja meenutusena pühendatud rahvamuusikatöötluste festivali idee autorile ja vedajale Ülle Podekratile,” selgitas teose autor Erki Meister. „Oleme alati Mooste festivalilt saanud häid emotsioone, tahame korraldajaid läbi muusika tänada.”

Tähemõrsja ettekandeid dirigeerib Lauri Sirp. Reede õhtu lõpetab auhinnatud Norra/Šoti duo ​Marit Fält & Rona Wilkie.

Laupäeval on Mooste mõisa seitsmel erineval laval 13 tasuta kontserti ja viis õpituba. Kavas on nii laulu kui pilliõpitoad, kontserdid kodumaistelt ja välisesinejatelt ning Udmurdi-Eesti ansambli AR-GOD plaadiesitlus.

Festivali kulminatsiooniks on suur võistluskontsert laupäeva õhtul, kus 20 ansamblit esitavad oma versiooni korraldajate poolt valitud Põlvamaa rahvaviisist. Võistluskontserdi peapreemiaks on 1000 eurot.

LÕUNAEESTLANE

Eesti Pärimusmuusika Keskus koos Mooste Rahvamuusikakooliga on alates mullu sügisest pununud Moostes Pärimusmuusika Pesa, kus kuust-kuusse korraldatrakse külapeo õhustikuga tantsuõhtuid ja kontserte.

„Eesti Pärimusmuusika Keskus avas eelmise aasta sügisel Pesade programmi üle Eesti ja valis üheks koostööpartneriks Mooste Rahvamuusikakooli,” rääkis Mooste Tantsumaja perenaine Kati Taal Lõunaeestlasele. „Moostes toimuvad meil Tantsumajad ja pärimusmuusika kontserdid.”

Tantsumaja on peoformaat, kus on võimalik osa saada külapeo kaasakiskuvast meeleolust koos ärksate pillimeeste ja elava pärimusmuusikaga.

„Ei ole kohustust tulla tantsima, aga on võimalus,” rõhutas Taal. Külapeole kohaselt on kaasa lööma oodatud kõik, kellel jalg vähegi rütmis kaasa tatsub, sest tantsusammud saab selgeks kohapeal.

Tantsid nii, nagu parajasti tuleb

Kas tagasihoidlikkuse poolest tuntud Eesti inimesele meeldib tantsida?

„Kui ta sellest hirmust üle saab, et ta ei oska samme, siis talle meeldib küll,” kinnitas Kati Taal. „Pigem ongi see hirm, et ma ei oska astuda, aga seltskonnatantsu puhul ei olegi õiget ja valet tegelikult olemas – tantsid nii, nagu parajasti tuleb.”

Tants, eriti kui sellega tegeleda rahvapeole omases sundimatus õhkkonnas, teeb inimesed Taali sõnul õnnelikuks. „[Tants] vabastab päevased tööpinged, inimesed muutuvad rahulikumaks, nad saavad suhelda ja on nautinud olukorda,” lisas ta.

Tänavu on Mooste kooli saalis jäänud pidada veel kaks Tantsumaja, mis toimuvad 11. aprillil ja 23. mail.

Vaata videolugu Mooste Tantsumajast.

Arved Breidaks