Eesti ja Läti autoralli meistrivõistluste viienda etapi, Lõuna-Eesti ralli võitsid eestlased Georg Gross/Raigo Mõlder Ford Fiesta RS WRC-l.

Esipaari edu proto autodel sõitva kaksiku Egon Kaur/Annika Arnek (Ford Fiesta) ja Rainer Aus/Taaniel Tigas (VW Polo) ees oli vastavalt 3,4 ja 6,7 sekundit, vahendas autosport.ee.

Algselt reedese võistluspäeva liidrina lõpetanud Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5), said Võru linnakatse ebareeglipärase läbimise eest 30 sekundilise karistuse ning alustasid laupäevaseid kiiruskatseid üheksandalt kohalt.

Võistluspäeva alustati Uue-Saaluse (Citroen) ja Ruusmäe (Grossi Toidukaubad) katsetega, mille mõlema võit läks marulist tagaajamist alustanud Rovanperäle. Kahe esimese katse teise aja sõitis välja Kaur, kes päeva avakatsel kaotas noorele soomlasele 0,1 ja päeva teisel 0,2 sekundit.

Ruusmäe katse viimasel kilomeetril keerasid oma Škoda Fabia R5 üle katuse Raul Jeets/Andrus Toom. Õnneks sai meeste auto vaid kergeid kahjustusi ning peale fännide abikäeulatamist nende sõit jätkus.

Uue-Saaluse (B.O.S) korduvkatse võit läks samuti Rovanperäle, keda lahutas liider Egon Kaurist nüüd 18,9 sekundit. Katse teine oli Gross, kes kaotas Rovanperäle 1,6 sekundiga.

Ruusmäe (Nordauto) korduvläbimise võidu võttis Gross, kes edestas 0,8 sekundiga Rovanperä. Soomlase ajale lisati aga vale stardi eest 10 trahvisekundit. Hoolduspausile saabusid liidrina Kaur/Arnek, kelle edu oli Gross/Mõlderi ees kõigest 0,2 sekundit. Kolmandad olid Rovanperä/Halttunen, kes tänu teenitud ajakaristusele jäid nüüd liidritest 24,6 sekundi kaugusele.

15. Lõuna-Eesti ralli jätkus peale hoolduspausi Luhamaa (Plangi Trans) ja Kündja (AEGAON Watches) katsetega.

Luhamaa katse võidu võtsid Gross/Mõlder, kes ise ka ralli liidriteks tõusid. Katse teine aeg Rovanperä/Halttunenile +2,0 ja kolmas Kaur/Arnekile +4,3.

Järgnevana sõidetud Kündja katse oli tänavuse Lõuna-Eesti ralli punktikatseks. Katse võit läks Gross/Mõlderile, kes lisaks katsevõidule teenisid meistrivõistluste viis lisapunkti. Katse teine aeg Rovanperäle +1,5 ja kolmas Kaurile +7,3. Luhamaa (Milrem) ja Kündja (Alko 1000) katsete teiste läbimiste parim oli Rovanperä.

Lõuna-Eesti ralli 2017 võitjana finišeerisid Georg Gross/Raigo Mõlder, kellele see oli neljandaks järjestikukuseks rallivõiduks.

„Konkurents oli väga tugev ja kindlasti ka senise hooaja kõige keerulisem ralli. Lõpuks suutsime end kokku võtta ja ma arvan, et meie jaoks oli võidu võtmeks viimase ringi kahe pika katse esimesed läbimised, kus võidule väga tugeva aluse panime, mida siis lõpus juba kindlustasime,” võttis 15. Lõuna-Eesti ralli võitja Georg Gross võistluse autosport.ee-le kokku.

Gross/Mõlderi järel said teise koha Egon Kaur/Annika Arnek, kellele see oli uue Ford Fiesta proto autoga hooaja esimene start. Võitjatest jäädi 11. kiiruskatse kokkuvõttes maha 7,7 sekundiga.

„Ralli algas meie jaoks väga hästi, kohe esimesel katsel uue autoga katsevõit. Õnneks teadsime juba testidest, et auto on nauditav sõita, kuid meil puudus veel võistlustingimustes ajaline võrdlus, aga saime selle juba esimestelt katsetelt. Esimese päeva linnakatse ja teise päeva mõned apsakad ning paar tehnilist probleemi ei lasknud meil võidu eest lõpuni heidelda, kuid saime siit rallilt palju infot, et mida autoga edasi teha,“ võttis Kaur hooaja avastardi kokku.

Üldarvestuse kolmas koht kuulus Kalle Rovanperäle/Jonne Halttunenile, keda jäi ralli lõpuks võitjates lahutama 14,9 sekundit. Läti meistrivõistluste LRC1 arvestuses kuulus soomlastele esikoht.

„Hoolimata minu enda tehtud vigadest oli väga tore nädalalavahetus. Teil on siin Lõuna-Eestis väga vinged katsed ja kindlasti on need Baltikumi parimad teed, kus seni sõitnud olen,” sõnas Soome autoralli tulevikulootus Lõuna-Eesti ralli kokkuvõtteks.

EAL Eesti autoralli meistrivõistlused jätkuvad oktoobris, kui 13.-14. oktoobrini sõidetakse 50. Saaremaa ralli.

LÕUNAEESTLANE

FOTOD: IGMAR MATTO

Lõuna-Eesti rallil sõitsid Uue-Saaluselt lähte saanud 10,18-kilomeetrisel 4. ja 6. kiiruskatsel ühes ja samas kurvis välja ja pervest alla kaks võistlusautot. Kolmas katkestas seal tehnilistel põhjustel.

Haanja lähistel olev kurv piloodi eksimusele ei halastanud. Hommikul kell 9.12 startinud 4. kiiruskatsel sõitis seal teelt välja ning teepervest alla BMW M3-l sõitnud Eesti rallipaar Rainer Paavel/Paavo Pajuväli.

Samal katsel katkestas tehniliste probleemide tõttu seal ka Subaru Imprezal sõitnud Rünno Ubihain/Kristo Tamm.

Kuuendal kiiruskatesel kihutas samas kurvis aga välja lätlastest rallipaar Ronalds Baldinš/Ingars Sakne Mitsubishi EVO 9-l.

Kuna eestlaste BMW maandus sedavõrd sügaval perve all, sai selle kätte alles pärast kuuenda kiiruskatse lõppu. Seevastu lätlaste Mitsubishi tõmmati pealtvaatatajate poolt juba kiiruskatse käigus rajale tagasi ning lükati ohtlikust kohast eemale.

Vaata pilte 6. kiiruskatse ohtlikust kurvist.

ARVED BREIDAKS

Võru keskinnas anti reede õhtul start järjekorras 15. Lõuna-Eesti rallile, mille avapäeva lõpetasid esimestena Ford Fiesta RS WRC autol sõitvad Georg Gross/Raigo Mõlder, kes võitsid kolmest kiiruskatsest ühe.

Absoluutarvestuse teist kohta hoiavad Egon Kaur/Annika Arnek, kes Ford Fiesta proto autol võitsid päeva kaks esimest kruusakatset, kuid kaotasid aega Võru linnakatsel ning jäid kolme sõidetud kiiruskatse järel ralli liidritest 3,4 sekundi kaugusele.

Kolmandal kohal on Rainer Aus/Taaniel Tigas (VW Polo).

Algselt võistluspäeva liidrina lõpetanud Läti meistrivõistluste üldliider Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5) läbisid Võru linnakatse keelatud formaadis ning said selle eest 30 sekundilise karistuse ning kukkusid üldarvestuses kümnendaks.

Võrumaa mees Siim Plangi on kaardilugeja Urmas Roosimaaga esimese päeva kokkuvõttes kuuendal kohal, kaotades liidrile 18,9 sekundit.

Kokku registreerus rallile 98 võistluspaari kaheksast riigist.

Vaata pilte ralli stardist Võru Kesklinna pargis.

Reedel ja laupäeval sõidetakse Võrumaa teedel 15. Lõuna-Eesti ralli, mille üks lisakatse kihutatakse reede õhtul Võru linnas, mistõttu on mitmed tänavad liikluseks suletud.

Võrus toimuva lisakatse tarbeks on reedel kella 18.30-22.45-ni liikluseks suletud järgnevad tänavalõigud (vt kaarti):