Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ajal, mil valitsuse tegevuse põhiaur läheb uute maksude leiutamisele ning riigivõla kasvatamisele, leidub ka paremaid uudiseid, mida pakkus sel nädalal Põlvamaa Vastse-Kuuste vald, kus sai taas käima kohalik lihatööstus.

Sündmuse muutis märkimisväärseks kaks peamist asjaolu. Esiteks on see üle pika aja üks positiivne lugu lihatootmise poolelt, mis on juba pikki aastaid teinud vähikäiku.

Seakasvatuse allakäik sai alguse 2012. aasta märtsis, kui Venemaa kehtestas keelu Euroopa Liidust elussigade sisseveole. See paiskas segi paljude Eesti seakasvatajate äriplaanid, tekitas turul ülepakkumise ning tõi liha hinnad alla.

Paar aastat hiljem järgnenud seakatku puhang, mis hävitas mitmed farmid ning tõi kaasa sealiha turustamispiirangud, pani ootamatult kahtluse alla kogu Eesti seakasvatuse tuleviku ning muutis Eesti importlihast sõltuvaks maaks.

Turbulentsetes oludes oli Atria Eesti ASile kuulunud Vastse-Kuuste lihatööstus üks ohvritest, mis eelmise aasta alguses tootmise efektiivsemaks muutmise nimel toodi.

Asjaolu, et Soome firma poolt kinni pandud lihatööstuse Eesti ettevõtjad aasta hiljem taas avavad, oli teine oluline põhjus, miks Vastse-Kuuste vabriku avamine nii suurt tähelepanu sai.

Eesti maakapitalistide, keda hellitlevalt ühistuks kutsutakse, soov lihatööstuse abil turul riske maandada ning väljuda pelgalt tooraine-tarnija rollist, kes turu kõikumistest üldjuhul kõige enam kaotab, on kahtlemata kaasaelamist väärt.

Kerge ei saa uuel tulijal kindlasti olema. Nagu Ühistu Eesti Lihatööstus juhatuse liige Mart Luik Lõunaeestlasele kinnitas, on tootmine lihtne, aga katsu sa kõik toodetu ka maha müüa.

Isegi juhul, kui kogu kasutatud liha on kodumaine ja ka vorstmaakrid omakandi inimesed, pole see tarbija ostueelistuse puhul alati määrava tähtsusega. Lõppude lõpuks on see lihtsalt vorst, mida seal tehakse ja vorstist pole poeletil puudu.

Uue tööstuse lisandumine suurendab konkurentsi lihaturul, kuid esialgu pole üheselt selge, kelle arvelt uus firma kasvama hakkab. Arvestades, et tarbijale lubatakse pisut kallimat kaupa, minnakse eelkõige konkureerima teiste, samuti Eestimaiste väiketööstustega.

ARVED BREIDAKS

Aasta tagasi kinni pandud Vastse-Kuuste lihatööstuses on korsten jälle suitsema hakanud ning uute omanike käe all valmib seal nüüd eranditult kodumaisest lihast toodetav karnikaup.

Eesti seakasvatajatele kuuluv Ühistu Eesti Lihatööstus omandas mullu juulis Atria Eesti AS-ilt Vastse-Kuuste tootmisüksuse ning alates 5. aprillist on 20 inimesele tööd pakkuv uus lihatööstus ametlikult turul.

„Eks see on olnud kõvasti energiat ja aega nõudev protsess,” rääkis lihatööstuse käivitamist juhtinud Ühistu Eesti Lihatööstus juhatuse liige Mart Luik Lõunaeestlasele. „Samaaegselt tuleb tegeleda sortimendi väljatöötamisega – nii põhitooted kui ka kohe otsa suvetooted – logo ja läbirääkimised jaekaubanduskettidega… tööd jätkub.”

Tootjad hakkavad töötlema

Võrreldes eelmise aasta algusega, mil Atria Vastse-Kuustes tootmise sulges, on valmistoodangu hinnad hakanud taas tõusma, kuid hinnatõus pole esmane põhjus, miks farmereid koondav ühistu Põlvamaal tööstuse ostis.

„Ühelt poolt on tõsi, et valmistoodangu hinnad on natukene tõusnud, aga Atriaga võib-olla ei olegi see olukord päriselt võrreldav,” rääkis Luik. „Eesti lihaühistu moodustamise sügavam mõte oli see, et seakasvatajad ja tööstus viiakse kokku, mis on puhas riskide maandamine.”

Ehk kui traditsiooniliselt üritavad tootjad survestada töötlejat kokkuostu hindu tõstma ja töötleja omakorda sooviks maksta toorme eest võimalikult vähe, siis lihaühistus on nii tootja kui töötleja sama ning sellega on osad hindade kõikumisest tulenevad riskid väiksemad.

Igal vorstil on ajalugu

Luik tõdeb, et temajuhitav uus lihatööstus trügib turule, kus niigi on kitsas. Vastse-Kuuste kauba eeliseks konkurentsitihedal turul on selle garanteeritud kodumaine päritolu.

„See on kõik garanteeritud sada protsenti Eestimaine liha. Me võime isegi vorsti täpsusega öelda, kust farmist liha pärit on, sest me kasutame ainult enda kasvatatud sigadelt pärit liha,” kinnitas Luik.

Kuna suurte lihatööstustega pole uuel tulijal madalaima hinna nimel võimalik võistelda, üritatakse Luige sõnul hoida kvaliteeti, kasutada ka lisanditena (sibul, küüslauk jne) võimalikult palju kodumaist toorainet ja loota, et uudishimulik klient jääb neile truuks.

„See on väga oluline osa meie kontseptsioonist, et see on farmerilt otse tarbijale minev kaup, et siin õieti kedagi vahel ei olegi,” sõnas Luik. „Praegune tagasiside on küll selline, et inimesed hea meelega tahavad uusi asju proovida.”

Vastse-Kuuste toodangu sortimendis on umbes 50 toodet. Atria Eesti müüs Vastse-Kuuste lihatööstuse ühistule eelmise aasta juulis. Tehingut rahastas Maaelu Edendamise Sihtasutus. Tehingu maksumust ettevõte ei avalda.

Vaata videolugu Vastse-Kuustest.

ARVED BREIDAKS