Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eesti noorte kofeiini keskmine saadavus toidust jääb küll ohutu tarbimise piiresse, kuid 14-17-aastaste vanusegrupis on noori, kes peaksid vähendama kofeiini sisaldavate jookide tarbimist, selgub maaeluministeeriumi tellitud uuringust.

Tervise Arengu Instituut viis mullu läbi riskihinnangu eesmärgiga selgitada välja, kas kofeiini tarbimine Eesti inimeste seas vanuses 10-24 eluaastat ületab ohutuid koguseid.

Lisaks tavapärasele kohvile ja teele saadakse nüüdisajal kofeiini ka paljudest teistest toodetest, näiteks nn „energiajoogijäätisest”, nätsudest, maiustustest.

See omakorda tähendab, et tarbimismustrid võrreldes varasemaga on muutunud ja tänapäeval puutuvad kofeiiniga kokku lapsed ja noored, kelle kokkupuude kofeiiniga varasematel aegadel on olnud väike, kirjutab Tervise Arengu Instituudi analüütik Keiu Nelis maablogis.

Riskihinnangust saab järeldada, et 10-24-aastaste laste, noorukite ja täiskasvanute tavapäraseks kofeiini põhiliseks allikaks on kohv ja tee. Viiendik lastest ja noortest vanusest 14-17 tarbib enese hinnangul energiajooke vähemalt kord kuus. Vanusega koos kasvavad tarbitavad energiajoogikogused ja sellega seoses ka saadav kofeiini kogus.

Kofeiini keskmine saadavus uuritud vanusegruppides mahub ohutu koguse piiresse. Samas on vanusegrupis 14-17 teatud hulk lapsi ja noori, kelle päevane kofeiini saadavus ületab ohutuid koguseid.

Kui palju kofeiini on ohutu tarbida?

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) on hinnanud ohutuks tervete inimeste puhul järgmised kofeiini tarbimise kogused:

Täiskasvanud

Kofeiini ohutuks päevaseks koguseks on kuni 400 mg (5,7 mg/kehakilogrammi kohta). Ühekordne ohutu kogus on kuni 200 mg. See tähendab, et sellised kofeiini kogused saab kätte tarbides päeva peale umbes neli tassi kohvi või siis lühikese aja jooksul umbes kaks tassi kohvi.

Rasedad ja imetavad emad

Kofeiini ohutuks päevaseks koguseks on kuni 200 mg.

Lapsed ja noorukid

Kofeiini ohutuks päevaseks koguseks on 3 mg kehakilogrammi kohta. See tähendab, et nt 30 kg laps saab sellise kofeiini koguse kätte umbes ühest tassist kohvist või pudelist koolajoogist päevas.

Ühekordne kofeiini kogus 100 mg (1,4 mg kehakilogrammi kohta) ehk umbes tass kohvi võib mõjutada une kestvust ja mustrit.

Kofeiini ületarbimise riskid

Kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, mõjudes mõõdukal tarbimisel ergastavalt ning vähendades unisust. Pikemas perspektiivis seostatakse ülemäärast kofeiini tarbimist näiteks südame-veresoonkonna probleemidega ning rasedate naiste puhul ka loote kasvu aeglustumisega.

Lõunaeestlane

FOTO: Pixabay