Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Piirivalvurid tegelesid nädalavahetusel Värska vallas kahe juhtumiga, kus inimesed tahtmatult riigipiiri seaduse nõudeid rikkusid.

Pühapäeva hommikul kella 9.50 ajal andis Venemaa piirivalve Piusa kordoni piirivalvuritele teada, et pidasid Saatse saapas kinni kolm keskealist isikut, kes eirasid nõuet Saatse saapast peatumata läbi sõita.

Esialgsetel andmetel oli kolmeliikmeline seltskond sõiduautoga Audi läbimas Venemaa territooriumil asuvat Saatse saabast, kui märkasid seenele minekuks sobilikku metsatukka.

Parkinud sõiduki tee äärde ning võtnud suuna metsa, saabusid peagi nende juurde Venemaa piirivalvurid, kes pidasid isikud kontrollimiseks kinni ja toimetasid nad menetlustoiminguteks kordonisse.

Pühapäeva pärastlõunal toimus Eesti ja Venemaa piiriametnike vahel ühiskohtumine asjaolude kahepoolseks selgitamiseks. Mõlema poole piirivalvurid andsid kinnitust, et Saatse saapas aset leidnud nõuete rikkumine oli aset leidnud teadmatusest ja ettevaatamatusest. Venemaa piirivalve määras kõigile kolmele isikule rahatrahvi 2000 rubla (umbes 31 eurot), misjärel naasid nad ühes sõiduvahendiga tagasi Eestisse.

Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo politseimajor Andres Vesselovi sõnul tõid nädalavahetuse sündmused Setomaale kohalikke olusid mittetundvaid kaugema kandi inimesi.

„Nii ei olnud ühed piiririkkujad veel tagasi kodumaale jõudnud, kui Saatse kordoni piirivalvurid Verhulitsa küla lähistel piiriribal juba uut liikumist märkasid,” rääkis Vesselov. „Seal pidasid piirpolitseinikud kinni kaks naist, kes edasisteks menetlustoiminguteks kordonisse toimetati.”

Saatse saapas on keelatud sõiduki peatumine ning selle läbimine jalgsi. „Kuigi hoiatussildid on märgatavad ja neid on rohkesti, soovitame piiriäärsel alal liikudes olla tähelepanelik ning teha endale näiteks maa-ameti kaardilt või kohalike piirivalvurite kaasabil täpsemalt selgeks, kuidas piir kulgeb,” lisas Vesselov.

LÕUNAEESTLANE

Piirivalvurid tabasid laupäeva pärastlõunal Võrumaal piiriäärsel alal kuus ebaseaduslikult piiri ületanud iraaklast.

Tähelepanelik kohalik elanik märkas Vastseliina vallas piiriäärsel alal grupis liikunud inimesi ning andis neist häirekeskusele teada, vahendas PPA Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Kahtlust äratanud isikuid asusid otsima Piusa kordoni patrullid. Veidi peale vihje laekumist pidasid piirivalvurid Viitka külas kinni kokku kuus ebaseaduslikult ajutist kontrolljoont ületanud inimest kelle seas oli ka aastavanune laps. Vanim iraaklane on 44-aastane.

Isikute ja nende dokumentide kontrollimisel tuvastati, et tegu on Iraagi Vabariigi kodanikega. Tabatud kuueliikmelisse perre kuulusid isa, ema ja neli last.

Kuna piiriületajatel oli selja taga pikk teekond, kontrollisid meedikud kohe nende terviseseisundi üle. Väikelastega pere oli soojalt riides ning meedikute kinnitusel olid nad kõik hea tervise juures. Edasi viidi piiriületajad menetlustoiminguteks kordonisse.

Pere saadetakse Iraaki tagasi

Tartu halduskohtu esmaspäeval tehtud otsuse alusel paigutatakse kõik kuus isikut kuni päritoluriiki tagasisaatmiseni kinnipidamiskeskusesse. Ajutise kontrolljoone ebaseadusliku ületamise osas alustas politsei kriminaalmenetlust.

Piusa kordoni juht Valmar Hinno avaldas tunnustust kohalikule elanikule, kes kodukandis kahtlast liikumist märganuna sellest operatiivselt meile teada andis.

„On rõõm tõdeda, et meil on piiriäärsete elanikega juba pikki aastaid hea ja usalduslik kontakt, mistõttu jõuavad tähelepanekud kahtlastest sõidukitest ja inimestest kiiresti piirivalvuriteni. Seejuures teavitatakse mitte ainult piirijuhtumitest, vaid ka teistest turvalisusega seotud probleemidest,” ütles Hinno.

LÕUNAEESTLANE

Piirivalve operatiivüksus pidas Misso vallas kinni grupi Läti kodanikke, kes olid ametis salakauba veoga.

Piiriäärsel alal peeti kinni kolm Läti kodakondsusega meest vanuses 23-28 eluaastat, vahendas PPA Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Meeste juurest leiti seitse suurt kasti salasigarettidega.

LÕUNAEESTLANE

Piirivalvurid pidasid Verhulitsa külas reedel ja laupäeval kinni kokku üheksa inimest, kes olid olid piirirežiimi alal keelatud kohas auto peatanud ja end pildistama sättinud.

7. juulil avastasid piirivalvurid kella 10.30 paiku Verhulitsa küla juures sõiduki, millest väljunud kaks inimest liikusid piirirežiimi alale endast piiriposti taustal pilti tegema, kuigi sõiduki peatamine ja jalgsi läbikäik on selles kohas keelatud.

Piirivalvurid pidasid neli autoga liikunud Soome kodanikku asjaolude selgitamiseks kinni. Neist kahele piirirežiimi alas viibinud soomlasele määrati rahaline karistus.

„Antud kohas on hoiatussildid ning peatumist ja parkimist keelavad liiklusmärgid, millest tuleb kõigil piiriäärsel alal liiklejatel juhinduda,” sõnas Saatse kordoni juht Arvi Suvi. Ta rõhutas, et piiriposti juures seistes ollakse juba piirirežiimi alas, kus kõrvalistel inimestel on keelatud viibida.

Samal päeval kella 13 paiku avastasid piirivalvurid taas Verhulitsa külas kaks inimest, kes käisid Venemaa piiriposti juures pildistamas, kuigi piirirežiimi alas viibimine on keelatud.

Piirivalvurid pidasid kinni kolm Hollandi kodanikku, kellest kahele piirirežiimialas viibinule määrati rahaline karistus.

8. juulil kella 16 ajal avastasid piirivalvurid Verhulitsa küla juures mehe ja naise, kes tegid Venemaa piiritähise juures pilti. Isikud peeti kinni ja viidi menetlustoiminguteks kordonisse. Mõlemale määrati piirirežiimi rikkumise eest rahaline karistus, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

„Kõik kolm juhtumit olid sarnased: auto jäeti keelualas seisma ja otsejoones mindi piiriposti juurde pilti tegema. Alles piirivalvurite saabudes tõsteti pilk hoiatussiltidele,” lisas Arvi Suvi.

Saabuv seene- ja marjahooaeg toob piiriäärsetesse metsadesse kohalike kõrval ka kaugema kandi inimesi.

„Metsasaadusi noppides tuleb arvesse võtta, et seen ja mari kasvab pooli valimata nii Eestis kui Venemaal. Selleks, et keegi tahtmatult piiri ei ületaks, tuleb vahepeal pilk korvilt kõrgemale tõsta ning veenduda, et ollakse kontrolljoonest piisavalt kaugel.”

LÕUNAEESTLANE

Piirivalvurid tabasid ööl vastu kolmapäeva Värska vallas piiriäärsel alal kaheksa ebaseaduslikult piiri ületanud vietnamlast.

Piiriäärsel alal grupis liikunud inimesed avastasid Saatse piirivalvurid. Kahtlust äratanud vahejuhtumile reageerisid piirivalve patrullide kõrval ka mitme naaberkordoni autopatrullid, piirivalve kiirreageerimisüksus ning koerajuhid ühes teenistuskoertega.

Kella 00.50 paiku peeti Rääptsova külas kinni kokku kaheksa aasia päritolu inimest vanuses 21-30 eluaastat. Neist viis olid mehed ja kolm naised.

Kuna piiriületajatel oli selja taga pikk teekond, mis tipnes jahedavõitu Piusa jõe ületusega, kontrollisid meedikud kohe nende terviseseisundi üle. Sealt edasi viidi piiriületajad menetlustoiminguteks kordonitesse.

Ebaseadusliku piiriületuse juhtumi üksikasjade uurimiseks alustati kriminaalmenetlust.

Ebaseaduslik ränne vähenenud

Saatse kordoni juht Arvi Suvi ütles, et viimaste aastate võrdluses on ebaseadusliku rände juhtumite hulk rohelisel piiril pisut alanenud.

„Veidi vähem on ebaseaduslikul rändel olevaid piiriületajaid kui ka piiri ääres ekslevaid turiste, seenelisi ja muidu matkaselle,” lausus Suvi. „Selle põhjuseks on mõnda aega käinud piiriehitustööd ja nähtavam piirimärgistus, samuti piirivalvurite igapäevatöö ning varasemast parem väljaõpe ja varustus.”

Tänavu on viie kuuga idapiiril piiripunktide vahelisel alal avastatud viis ebaseadusliku rände juhtumit, milles piirivalvurid pidasid kinni kokku kaheksa vietnamlast, ühe sudaanlase, ühe venelase ja ühe armeenlase.

Mullu samal ajal avastati rohepiiril kaks ebaseadusliku rände juhtumit, milles peeti kinni kokku 19 vietnamlast.

LÕUNAEESTLANE

Venemaa piirivalve pidas Värska vallas Saatse saapas kinni kaks piiriala hooldustöölist, kes eirasid keeldu Venemaa territooriumil olevast Saatse saapast peatumata läbi sõita.

8. juunil kella 13.20 ajal andis Venemaa piirivalve Piusa kordoni piirivalvuritele teada, et pidasid Saatse saapas kinni kaks meest vanuses 22 ja 28 eluaastat, kes eirasid nõuet Saatse saapast peatumata läbi sõita.

Esialgsetel andmetel olid hooldustöölised sõiduautoga Opel läbimas Venemaa territooriumil paiknevat Saatse saabast. Uurides avalikust kaardirakendusest piiriala kulgemist, ei märganud nad teele paigutatud hoiatussilte peatumiskeelu osas ning otsustasid edasise teekonna täpsemaks selgitamiseks Saatse saapas peatuda.

Sõiduki juurde saabusid peagi piirkonnas patrullinud Venemaa piirivalvurid, kes pidasid isikud kontrollimiseks kinni ja toimetasid nad menetlustoiminguteks kordonisse, vahendas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Sündmuskoha vaatlust teinud Saatse patrull tuvastas meeste sõiduki asukoha ning selgitas, et kinni peetud mehed olid Eesti kodanikud, kes töötavad piirihooldust teostavas ettevõttes. Piirihooldustööd hõlmavad valdavalt piiriäärse ala puhastamist võsast, segavatest puudest ja muust sarnasest. PPA oli mõlemat meest eelnevalt teavitanud piiriäärsel alal liikumise nõuetest.

Karistuseks rahatrahv

Samal päeval toimus Eesti ja Venemaa piiriametnike vahel ühiskohtumine asjaolude kahepoolseks selgitamiseks. Mõlema poole piirivalvurid andsid kinnitust, et Saatse saapas aset leidnud nõuete rikkumine oli aset leidnud. Venemaa piirivalve määras mõlemale mehele rahatrahvi 2000 rubla (umbes 31 eurot), misjärel naasid nad tagasi Eestisse.

Saatse kordoni juht Arvi Suvi ütles, et Saatse saapas on keelatud peatumine ning samas ka selle läbimine jalgsi.

„Mullu lisasime Saatse saapasse täiendavaid hoiatussilte, et hoida ära tahtmatuid rikkumisi ning suurendada ses piirkonna liikuvate inimeste teadlikkust kehtivast eripärast,” selgitas Suvi. „Kuigi hoiatussildid on märgatavad ja neid on rohkesti, soovitame piiriäärsel alal liikudes olla tähelepanelik ning teha endale näiteks maa-ameti kaardilt või kohalike piirivalvurite kaasabil täpsemalt selgeks, kuidas piir kulgeb.”

Ta rõhutas, et laialt kasutust leidnud internetipõhised kaardirakendused ei pruugi anda lõpuni õiget pilti riigipiiri kulgemisest.

Viimati leidis sarnane rikkumine aset mullu septembris, kui Venemaa piirivalve pidas Saatse saapas kinni kaks seenelist. Mõlemale määrati rahatrahvid, misjärel naasid nad Eestisse.

LÕUNAEESTLANE

Põlva ja Võru maakonnas viidi teisipäeval läbi ulatuslik inimeste ja sõidukite kontroll, et tabada salakauba vedajaid ning teha muud järelevalvet.

Lõuna prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalve talituse töötajad ning tolliametnikud kontrollisid Eesti-Vene kontrolljoone ja Eesti-Läti piiri lähedsuses kokku 218 sõidukit ja 275 inimest, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Kümnel kontrollitud inimesel ei olnud kaasas isikut tõendavat dokumenti, nagu seda piirialal nõutakse. Võltsitud dokumente ei avastatud.

Küll aga jäi vahele üks tehnoülevaatuseta sõiduk ning kahes sõidukis tuvastati erimärgistatud kütuse väärkasutamine.

Lõunaeestlane