Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuues Eesti maakonnas, sealhulgas Põlva- ja Võrumaal jätkub tänavu andmeside lairiba baasvõrgu ehitamine kokku 1113 kilomeetri ulatuses maksumusega 11,8 miljoni eurot.

„2009. aastal algatatud projekti EstWin vältel on rajatud juba ligi 4800 kilomeetrit lairiba baasvõrku. Projekti lõpuks tahame tuua 98 protsenti majapidamistest, ettevõtetest ja asutustest võrgule lähemale kui 1,5 km,” ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Täpsemalt rajatakse algavas etapis baasvõrk Põlva- ja Võrumaal järgmistel trassidel (alloleval kaardil on uued trassid märgitud sinisega, pruuniga juba valmisolev baasvõrk):

Värska–Mikitamäe–Veriora–Piusa–Koidula–Saatse;

Mõniste–Hopa–Krabi;

Tsooru–Sänna;

Krabi–Murati–Misso;

Vastseliina–Kirikumäe;

Valgjärve–Kanepi–Osula;

Sõmerpalu–Nursi;

Väimela–Parksepa–(Võru)–Sõmerpalu–(Haidaku)–(Osula)–Linnamäe;

Peri–Partsi ja Põlgaste asumite vahel.

Baasvõrgu arendamisele järgneb Palo sõnul ka seni ühendamata jäänud ettevõtjate, kodude või asutuste liitumispunktidesse lisamine ehk nn „viimase miili” väljaehitamine.

„Riigil on viimase miili ehitamiseks järgnevateks aastateks kokku 20 miljonit eurot. Juhul, kui sellele rahale lisandub 2/3 omavalitsuste ja liitujate panust, saame juba rääkida 60 miljoni euro suurusest investeeringust lairiba väljaehitamiseks lähiaastatel,” lisas Palo.

LÕUNAEESTLANE

Kagu-Eesti maainimestele on riik teinud pakkumise, millest on raske keelduda, sest 150 euro eest või isegi odavamalt on peagi võimalik liituda ülikiiret internetiühendust võimaldava fiiberoptilise sidevõrguga.

Põlva-, Tartu-, Valga- ja Võrumaal käivitatud projekti „Internet koju” eesmärk on liita vähemalt 90 protsenti võimalikest tarbijatest ülikiire sidevõrguga.

„Fiiberoptilise kaabliga on aastakümneteks praktiliselt tagatud piiramatu andmete edastamise kiirus,” rääkis Võru maavanem Andres Kõiv Lõunaeestlasele. „Mis tähendab seda, et kui on võimalik välja ehitada kodudeni ja ettevõtjateni fiiberoptiline kaabel, siis igal juhul on tagatud võimalus andmeid kiiresti liigutada.”

Valguskaabli põhivõrku on maakondades ehitatud juba aastaid, kuid sellega liitumine, kaabli vedamine teeotsast koduni, käib paljudele üle jõu. Just selle nn viimase miili väljaehitamiseks pakub riik nüüd abi.

„Küsimus on vaja lahendada hajaasustuses, et maapiirkondade ja suuremate linnade digitaalne lõhe ei suureneks,” kinnitas Kõiv.

Et valguskaabel maamajani toodaks, tuleb esmalt anda oma soovist teada veebiaadressil internetkoju.ee. Seal tuleb sisestada aadress, kuhu kaabli vedamist soovitakse. Mida rohkem on püsiühenduse soovijaid, seda tõenäolisem on, et kaabel lähematel aastatel majani jõuab ning mida enam on soovijaid, seda madalamaks kujuneb inimeste omaosalus.

Kindel on see, kinnitab Kõiv ja nagu seisab ka projekti kodulehel, et inimeste omaosalus ei kujune kõrgemaks kui 150 eurot.

„Ma julgen öelda, et see on väga-väga mõistlik hind,” lisas Kõiv.

Liitumissoovist on võimalik teada anda kuni juuli lõpuni. Käesoleval aastal loodetakse jõuda ettevalmistustega nii kaugele, et aastatel 2018-2020 saaks toimuda võrgu projekteerimine ja ehitus.

Internet läbi vase ja õhu

Praegu on internetiühendused maal loodud valdavalt kas vaskkaabli või mobiilse ühenduse kaudu, mis kumbki ei ole üha kasvavaid andmemahte silmas pidades jätkusuutlik lahendus.

„Vaskkaabel iseenesest on väga hea ja stabiilne, aga häda on selles, et see ei võimalda kiiret andmemahtude edastamist,” selgitas Kõiv. „Mobiilne internet on mõeldud ennekõike mobiilsete seadmete jaoks, püsiühenduse jaoks ei ole see piisavalt stabiilne.”

Vaata videolugu projekti kohta.

ARVED BREIDAKS

MINE KOHALE: 21. juunil kell 16 toimub Võru vallavalitsuse saalis projekti „Internet koju” tutvustav infokoosolek Võrumaa külavanematele ja kogukondade eestvedajatele.


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181