Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ungari välisminister Péter Szijjártó tegi reede ennelõunal visiidi Võrus asuvasse kaitseväe Taara linnakusse, et tervitada siin teenivaid Ungari jalaväelasi.

Oma pöördumises kaitseväelaste poole tuletas minister meelde, et juuli alguses Eestisse paigutatud Ungari jalaväeüksus on siin NATO heidutusmeetme raames suurendamaks alliansi sõjalist kohalolekut Baltikumis.

Välisministri sõnul on Ungari valmis ka tulevikus oma sõdurite kohaloluga panustama Eesti riigikaitsesse. „Te saate alati loota oma lojaalsetele liitlasele,” kinnitas Szijjártó Eesti kaitseväelastele.

„Ma loodan, et nad on Võru linna inimestele toonud värvi ja elu juurde,” rääkis 2. jalaväebrigaadi ülem, kolonel Eero Rebo Lõunaeestlasele. „Nad on ka avalikel üritustel osalenud ja mis puutub nende distsipliini, siis minu teada on see olnud täiesti eeskujulik ja mingeid intsidente meil liitlastega olnud ei ole.”

Vene soomukid oma silma all

Rebo sõnul teevad Eesti kaitseväelased ungarlastega koostööd, mis lisab mõlemale poolele kogemusi juurde.

Koos 2. jalaväebrigaadiga harjutavate madjarite arsenali kuuluvad soomustransportöörid BTR-80 on Eesti kaitseväelastele pakkunud võimalust heita süvenenud pilk Venemaal toodetud sõjatehnikale ning proovida nende võimekust.

„Taoline soomustehnika lähedalt nägemine, võimaluste katsumine, ise sees sõitmine, koos asjade tegemine lisab väärtust kindlasti juurde,” kinnitas Rebo.

Kinnitamaks, et Eesti ja Ungari jalaväelased suudavad koos võidelda, korraldati Taara linnakus demoesinemine, kus vaenlase tule alla jäänud Eesti-Ungari üksusele korraldati üle veetakistuse abi ning haavatud võitleja transport paadiga.

Ungarlaste kolme kuu pikkune missioon Võrumaal lõppeb septembri lõpus, mil Eestisse saabub USA kompanii, kelle tööplaanidesse kuuluvad samuti ühisõppused 2. jalaväebrigaadiga Võrumaal.

Vaata pilte ja videolugu Ungari välisministri visiidist.

ARVED BREIDAKS

Võru raudteejaamas pakiti teisipäeva hommikul lahti kaitseväe Taara linnakus teenistust alustanud Ungari jalaväeüksuse tehnika, mis jääb Võrumaale kolmeks kuuks, kuni Venemaa peab Valgevenes suurõppust Zapad 2017.

„Nad on siin selleks, et harjutada koos Eesti vägedega,” rääkis 2. jalaväebrigaadi ülem, kolonel Eero Rebo Lõunaeestlasele.

Harjutamine algas tegelikult juba 26. juulil, kui Ungari 25. Klapka György jalaväebrigaadi 1. mehhaniseeritud pataljoni jalaväekompanii tehnika ja varustus raudteed mööda Eesti poole teele pandi ja nüüd, nädal hiljem, siin vastu võeti.

„Kogemus, kuidas võtta vastu ešelone, kuidas toimetada soomustehnikaga, ei ole meile küll päris uus, aga iga asi vajab treenimist, läbiharjutamist ja Võru raudteejaamas pole nii palju elu vist tükil ajal olnud,” lausus Rebo.

Kohale saanuks ka kiiremini

Tema hinnangul võinuks saadetis kohal olla ka väiksema ajakuluga, kui rongile oleks antud suurem prioriteet. Samuti viitis aega üleminek Kesk-Euroopa rööpalaiuselt meil kasutusel olevale rööpalaiusele.

Ungari väeüksus saabus Lõuna-Eestisse NATO heidutusmeetme raames, ajendatuna Valgevenes ja Venemaal septembris toimuvast Vene relvajõudude suurõppusest Zapad 2017, mida peetakse Venemaa agressiivseks jõudemonstratsiooniks Euroopa suhtes.

Harjutamiseks on vaja kohta

Võrru saabunud Ungari kaitseväelasi oli teisipäeval tervitamas ka Võru maavanem Andres Kõiv, kelle sõnul on liitlasväed reaalselt meie sõduritega koos väljaõpet tegemas. Mis omakorda tõstatab Nursipalu harjutusväljaku lõpuni ehitamise teema.

„Meeldib või mitte, väljaõpe ei toimu ainult siseruumides,” märkis Kõiv. „Selleks, et väljaõpet saaks harjutusväljakutel läbi viia, selleks peavad olema harjutusväljakud välja ehitatud.”

Võrus maha laaditud ungarlaste 14 modifitseeritud BTR-80 soomustransportööri pardarelvastusse kuulub nii 14,5-millimeetrine raskekuulipilduja KPVT kui ka 30-millimeetrine kiirlaskekahur.

Vaata videolugu Võru raudteejaamast.

ARVED BREIDAKS

Samal teemal: FOTOD: Võrus laaditi maha Ungari jalaväeüksuse sõjatehnika


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181